بین‌المللی

درگیری پلیس با معترضان در آستانه اجلاس داووس

دهها تن از معترضان ضد سرمایه داری در آستانه اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، با پلیس زوریخ درگیر شدند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، تجمع معترضان در قالب روندی معمول در مرکز مالی سوئیس و قبل از گردهمایی نخبگان سیاسی و تجاری جهان در داووس انجام شد.

پلیس زوریخ از اسپری فلفل و گلوله های لاستیکی برای متفرق کردن معترضان استفاده کرد.

یک گروه معترض با انتشار بیانیه ای در وب سایت خود ضمن دعوت از مردم برای شرکت در تجمعات اعتراضی اعلام کرد که مجمع جهانی اقتصاد و سوئیس تلاش می کنند برای قدرتمندان این جهان، مکانی آرام فراهم کنند تا بتوانند به تبادل نظرات بپردازند و بدون مزاحمت دیدگاه های خود را ارائه دهند.

در ادامه این بیانیه آمده است: باید آرامش را در سرزمین درونی آنها برهم زد و علیه عملکرد نظام سرمایه داری اقدام کرد.

اجلاس داووس سال گذشته به صورت مجازی برگزار شد و در جریان آن گروهی متشکل از بیش از یکصد میلیاردر و میلیونر، رهبران سیاسی و تجاری شرکت کننده در اجلاس مجازی مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس خواستند که باعث شوند این افراد مالیات بیشتری را پرداخت کنند.

این گروه که خود را «میلیونرهای وطن پرست» نامیدند، گفتند که افراد مافوق ثروتمند مجبور به پرداخت سهم خود از بهبودی اقتصاد جهانی از همه گیری کرونا نیستند.

مطالعات سازمان بین المللی مبارزه با فقر (آکسفام) نشان می دهد که در طول دو سال همه گیری کرونا، دارایی ۱۰ فرد ثروتمند جهان به ۱.۵ تریلیون دلار یا به میزان ۱۵ هزار دلار در هر ثانیه رسیده است.

در برخی از کشورهای اروپایی و تعدادی از کشورهای آمریکای جنوبی، ثروتمندان مجبور نیستند برای دارایی هایی چون املاک، سهام یا آثار هنری مالیات سالانه بپردازند، زیرا تنها زمانی که دارایی شان فروخته می شود، هدف پرداخت مالیات قرار می گیرند.

بانک جهانی در سال ۲۰۲۱ مقاله ای را منتشر کرد که در آن از کشورهای مختلف می خواست برای کمک به کاهش نابرابری، پر کردن خزانه های دولتی که به واسطه طرح های کمکی کووید – ۱۹ خالی شده و اعتمادسازی مجدد اجتماعی، مالیات بر ثروت را مورد توجه قرار دهند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا