اخبار

ماریوپل به طور کامل در تصرف ارتش روسیه

وزارت دفاع روسیه شامگاه جمعه ۲۰ مه اعلام کرد که آخرین سربازان اوکراینی مستقر در کارخانه آزوف‌استال ماریوپل تسلیم شده‌اند و بدین ترتیب کنترل کامل بندر استراتژیک ماریوپل به دست نیروهای این کشور افتاده است….

پس از هفته‌ها مقاومت سربازان اوکراینی، کارخانه فولاد آزوف‌استال در بندر ماریوپل اوکراین به تصرف کامل نیروهای روسیه درآمد. این خبر را سخنگوی وزارت دفاع روسیه  شامگاه جمعه ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) اعلام کرد و گفت، همه نیروهای اوکراینی تسلیم شده‌اند.
به گفته ایگور کوناشنکوف از ۱۶ مه، ۲۴۳۹ رزمنده اوکراینی از این محل به اسارت نیروهای روسیه درآمده‌اند. کارخانه آزوف‌استال آخرین محل شهر استراتژیک و مهم ماریوپل در جنوب شرقی اوکراین بود که هنوز به طور کامل به دست نیروهای روسیه نیفتاده بود.
به گزارش دویچه وله،سخنگوی وزارت دفاع روسیه اظهار داشت،” بدین ترتیب عملیات سربازان روسیه در این منطقه پایان یافت.”
این در حالی است که اوکراین هنوز این خبر را رسما تایید نکرده است.
هفته‌های متمادی شهروندان غیرنظامی این شهر در زیرزمین‌ها پناه گرفته بودند و حتی به آب آشامیدنی دسترسی نداشتند. پس از چندین بار شکست عملیات خروج، بالاخره شمار زیادی از شهروندان غیرنظامی توانستند از این شهر به بیرون منتقل شوند.
آخرین نقطه مقاومت نیروهای اوکراینی در ماریوپل، کارخانه فولاد آزوف‌استال بود که در زیرزمین آن سنگر گرفته و از آنجا از شهر دفاع می‌کردند.
در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که روز جمعه آخرین گروه شامل ۵۳۱ جنگجوی اوکراینی به اسارت نیروهای روسیه درآمدند. فرمانده هنگ آزوف در یک خودروی زرهی ویژه از این منطقه به خارج منتقل شده است. این منطقه صنعتی از ۲۱ آوریل در محاصره نیروهای روسیه بود.
چند ساعت پیش از آن، نیروهای اوکراینی در آزوف‌استال اعلام کرده بودند که از فرمانده ارتش فرمان دست کشیدن از مقاومت دریافت کرده‌اند تا جان آنها در امان بماند. این خبر را دنیس پروکوپنکو، فرمانده هنگ گارد ملی آزوف اعلام کرده است.
ولودیمیر زولنسکی،  شامگاه جمعه پیش از اعلام سقوط ماریوپل از سوی روسیه، در یک مصاحبه تلویزیونی کشورهای غربی را در عقب‌نشینی اوکراین از آزوف‌استال مقصر دانست و گفت، او بارها خواهان ارسال سلاح‌های مناسب به اوکراین شده بود تا ارتش این کشور بتواند از ماریوپل دفاع کرده و کسانی را که در آزوف‌ استال در محاصره روس‌ها بودند، آزاد کند.
برغم اظهارات زولنیسکی،نیروهای روسیه روز جمعه حمله سنگینی را علیه شهر «سورودونتسک» واقع در شرق اوکراین در استان لوهانسک آغاز کردند. به نظر می‌رسد هدف از این حمله بزرگ، تصرف آخرین قلمرو تحت کنترل اوکراین در منطقه‌ای باشد که ادعا می‌شود عمدتا در کنترل جدایی‌طلبان است.
روسیه از اواسط ماه آوریل پس از ناکامی در تصرف کی‌یف، پایتخت اوکراین بارها برای تصرف این شهر تلاش کرده بود.
گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای روسیه علیرغم از دست دادن زمین در جاهای دیگر در هفته‌های اخیر، در جبهه لوهانسک پیشروی کرده‌اند.
به گفتۀ فرماندار لوهانسک، ارتش روسیه در جریان این عملیات بزرگ «تخریب گستردۀ» شهر سورودونتسک را آغاز کرده است. به همین دلیل گلوله باران شدید شهر و محله‌های مسکونی آن بی‌وقفه ادامه دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا