زحمتکشان

خواسته‌های کارگران خطوط ریلی؛ تبدیل وضعیت استخدامی و افزایش حقوق

کارگران شرکتی راه‌آهن قطار شهری تهران، خواستار عقد قرارداد دائمی برای تامین امنیت شغلی و معیشتی خود شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران پیمانی «قطار شهری تهران» از اینکه در چند سال گذشته در استخدام  شرکت پیمانکاری هستند، گله دارند و خواستار تغییر وضعیت استخدامی خود به قرارداد مستقیم هستند.

این کارگران مدعی‌اند: پیمانکاران نیروی انسانی در مقام کارفرما آورده مالی چندانی ندارند و به تعهدات قانونی خود در قبال کارگران تحت مسئولیت خود عمل نمی‌کنند.

کارگران پیمانی قطار شهری تهران همچنین درباره پیگیری تبدیل وضعیت استخدامی خود گفتند: سال‌هاست مجموعه کارگران راه‌آهن شهری برای دریافت مطالبات صنفی خود و همچنین در اعتراض به سیاستگذاری‌های مدیران در رابطه با واگذاری بخش عمده‌ای از تأمین نیروی انسانی به شرکت‌های پیمانکاری، پیگیری‌های زیادی را انجام داده‌اند که تاکنون به نتیجه قابل قبولی نرسیده است. به صورت مشخص درمورد کارگران پیمانکاری از نیمه دوم سال گذشته (۱۴۰۰) درخواست و مدارک خودرا برای تبدیل وضعیت شغلیشان به شرکت راه آهن شهری تهران ارسال کرده‌ایم اما هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

به گفته آن‌ها؛ به طور کل قرار است موضوع طرح تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی، شرکتی و حجمی در صحن علنی مجلس برسی شود، به همین دلیل ما کارگران شرکتی قطار شهری تهران انتظار داریم نمایندگان با تصویب این طرح، امنیت شغلی را به همه کارکنان قراردادی و شرکتی شاغل در تمام بخش‌های دولتی، عمومی و نیمه دولتی کشور بازگردانند.

آن‌ها با اشاره به اینکه در نتیجه حضور پیمانکار حقوق و دستمزدمان کامل پرداخت نمی‌شود، افزودند: کارگرانی که توسط شرکت‌های واسطه نیروی انسانی در بخش‌های مختلف راه‌آهن ازجمله قطار شهری تهران مشغول به کار هستند، ثبات شغلی ندارند و هر لحظه امکان بیکاری آن‌ها وجود دارد.

این کارگران با تاکید بر اینکه کارگران پیمانی بعد از سال‌ها کار در بخش‌های مختلف خطوط ریلی زیرزمینی از مزایای قانونی کار بی‌بهره بوده و از قراردادهای موقت خود با پیمانکار خسته شده‌اند، در خاتمه خواستار پاسخگویی مسئولان راه‌آهن شهری تهران درخصوص افزایش مشکلات کارگران این واحد خدماتی شدند.

راهبران متروی تهران: اجرای مصوبه‌ی شورایعالی کار بدون کم یا زیاد!

راهبران متروی تهران در بیانیه‌ای خواستار اجرای دقیقه مصوبه‌ی مزدی شورایعالی کار شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در بیانیه‌ی راهبران مترو در اعتراض به عدم اجرای مصوبه‌ی شورایعالی کار آمده است: پرسنل حمل و نقل عمومی تهران از گذشته تا به حال در سخت‌ترین روزها از جمله آلودگی شدید هوا، سرما و گرمای جانفرسا و دوران پاندمی کرونا و… در صف اول خدمت رسانی به مردم شریف این شهر و سرزمین بوده و  این خدمت رسانی صادقانه را وظیفه و مایه مباهات خود می‌دانند . مصوبه مورخه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ هیات وزیران مبنی بر افزایش ده درصدی حقوق کارگران دولتی و تایید ضمنی این مصوبه توسط شهردار تهران موجب دلسردی کلیه کارکنان مشمول این مصوبه شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: لازم است در اینجا تاکید نماییم پرسنل حمل و نقل عمومی  شهر تهران خواستار اجرای کامل بخشنامه شورای عالی کار برای سایر سطوح مزدی می‌باشند و هرگونه تصمیم شورای شش نفره که تشکیل آن جهت دستکاری و اعمال نظر بر روی بخشنامه‌ی شورای عالی کار مسبوق به سابقه نبوده را به هیچ عنوان نخواهند پذیرفت و یقینا با اعتراض این صنف روبرو خواهند شد.

راهبران مترو در پایان خواستار آزادی رانندگان بازداشتی شرکت واحد و افزایش دستمزد تمام کارگران شهرداری به اندازه‌ی مصوبات شورایعالی کار شدند. آن‌ها همچنین اعلام کردند معوقه‌ی حقوق فروردین باید به زودی پرداخت شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا