بین‌المللی

چین با دیگر جزایر منطقه اقیانوسیه نیز وارد مذاکره امنیتی می‌شود

یک روزنامه آمریکایی ادعا کرد مقام‌های چینی در حال بررسی و مذاکره پیمان امنیتی با دیگر جزایر منطقه اقیانوسیه مانند توافقنامه امنیتی با جزایر سلیمان هستند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روزنامه «فایننشآل تایمز» آمریکا، چین در حال برگزاری مذاکراتی پیرامون امضای توافق‌های امنیتی با «کریباتی» و «وانواتو» دو کشور جزیره‌ای دیگر واقع در اقیانوس آرام است.

یک مقام اطلاعاتی آگاه از متحدان آمریکا گفت: «چین در حال مذاکره با کریباتی و دستکم یک جزیره دیگر در اقیانوس آرام بر سر توافقی مشابه با توافق جزایر سلیمان می باشد.»

در ماه آوریل (فروردین) چین و جزایر سلیمان یک توافق برای همکاری امنیتی به منظور ارتقای ثبات اجتماعی و شکوفایی بلند مدت در جزایر سلیمان به امضا رساندند.

یک مقام غربی در مصاحبه با این روزنامه آمریکایی گفت، این نگرانی وجود دارد که توافق احتمالی با کریباتی مشابه توافق با جزایر سلیمان باشد.

با این وجود  وزیر امور خارجه کریباتی هرگونه مذاکره درباره توافق امنیتی را رد کرد.

روز جمعه چین با وانواتو نیز برای به روز رسانی فرودگاه بین‌المللی در «لوگانویل» که پایگاه نظامی سابق آمریکاست، به توافق رسید.

یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا نیز در مصاحبه با خبرنگاران از احتمال  مذاکرات امنیتی پکن با تونگا و وانواتو ابراز نگرانی کرد.

پیش تر توافقنامه امنیتی جزایر سلیمان نگرانی هایی را در میان آمریکا و متحدانش در منطقه اقیانوسیه به ویژه استرالیا و نیوزیلند به دلیل افزایش نفوذ چین در این منطقه بوجود آورده بود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا