ورزشی

سرانجام یک دعوای حقوقی چندین ساله برای برابری حقوق زنان و مردان فوتبالیست

در گذشته این پرداخت‌ها برای مردان و زنان متفاوت بود. در نتیجه زنان که از باشگاه هم درآمد بسیار کمتری می‌گرفتند، برای رفتن به اردوی تیم ملی هم پاداش و دستمزد کمتری نصیب‌شان می‌شد. در مورد پول جام جهانی مردان چندین برابر بیشتر دریافت می‌کردند. با وجود اینکه زنان بارها عنوان قهرمانی جهان را به دست آوردند و مردان در بهترین حالت برای صعود از گروه جنگیده‌اند.

مرضیه حسین‌خانی

اعتماد ـ قراردادهای جدیدی که این هفته توسط فدراسیون فوتبال ایالات متحده برای تیم‌های ملی فوتبال مردان و زنان به تصویب رسید سرانجام به یک دعوای چند دهه‌ای بسیار پرهزینه بر سر دستمزد برابر پایان داد.

برای نخستین‌بار تیم زنان که در دو دوره اخیر جام جهانی قهرمان شدند و در مجموع چهار بار این عنوان را برده‌اند بابت حضور در بازی‌ها و پیروزی در تورنمنت‌ها به همان نرخی دستمزد می‌گیرند که تیم مردان می‌گیرد؛ تیمی که نتوانسته حتی یک بار طعم موفقیت را استنشاق کند.

علاوه بر این قراردادهای جدید شامل توزیع بی‌سابقه میلیون‌ها دلار از جوایز جام جهانی است که تیم‌های مردان و زنان هر چهار سال یک بار در آن شرکت می‌کنند. همچنین توافقنامه‌ای به امضا رسیده که زنان می‌توانند سالانه مبلغ قابل توجهی از طریق درآمدهای تجاری فوتبال دریافت کنند.

این اولین‌بار است که در ایالات متحده چنین تصمیمی اتخاذ می‌شود اما در فوتبال زنان اولین‌بار نیست. تیم‌های نروژ و استرالیا پیش از این قراردادهای دستمزد برابر را امضا کرده‌اند. اگرچه هیچ کدامشان به کل درآمد حاصل از فوتبال رسیدگی نکرده‌اند و این همان چیزی است که قراردادهای جدید در امریکا را بسیار مهم می‌کند.

بخش عمده‌ای از پولی که بازیکنان دریافت می‌کنند از طریق درآمدهای مسابقه است: هر بازیکنی که به تیم ملی دعوت می‌شود، هزینه حضور و پاداش عملکرد می‌گیرد. در سال‌هایی که تورنمنت‌های بزرگ برگزار می‌شود این پرداخت‌ها با جوایز حضور در مسابقات بزرگ نظیر جام جهانی تکمیل می‌شود.

در گذشته این پرداخت‌ها برای مردان و زنان متفاوت بود. در نتیجه زنان که از باشگاه هم درآمد بسیار کمتری می‌گرفتند، برای رفتن به اردوی تیم ملی هم پاداش و دستمزد کمتری نصیب‌شان می‌شد. در مورد پول جام جهانی مردان چندین برابر بیشتر دریافت می‌کردند. با وجود اینکه زنان بارها عنوان قهرمانی جهان را به دست آوردند و مردان در بهترین حالت برای صعود از گروه جنگیده‌اند.

در قراردادهای جدید اعلام شد در این هفته به سیستم حقوق تضمینی زنان پایان می‌دهد و هر دو تیم بزرگسالان را در مدل پرداخت به ازای هر بازی قرار می‌دهد. تصمیم برای پیگیری حقوق تضمینی همیشه یک محاسبه استراتژیک برای زنان بوده درحالی که مردان به دلیل دریافت عمده درآمد خود از باشگاه اهمیتی به این موضوع ندادند. با توجه به اینکه فوتبال زنان نوپاست، درآمد تضمین شده از فوتبال ایالات متحده امنیت یک دستمزد ثابت را ارایه می‌کرد و تضمین می‌داد بازیکنی که مصدوم یا باردار شده خانه یا ماشین خود را از دست نمی‌دهد.

تغییر به مدل پرداخت به ازای هر بازی برای برخی زنان خطراتی به همراه دارد. بازیکنی که از لیست تیم ملی جا می‌ماند درآمد ثابت خود را از دست می‌دهد اما بازیکنان برتر که اکنون دستمزدهای بیشتری از باشگاه‌های خود دریافت می‌کنند با چشم‌اندازهای بالاتری از لحاظ دستمزد روبه‌رو هستند.

براساس شرایط قراردادهای جدید که تا ۲۰۲۸ اجرا می‌شود هر مرد یا زنی که به کمپ تیم ملی فراخوانده می‌شود برای اکثر بازی‌ها ۸۰۰۰ دلار می‌گیرد و برای هر بازی ۱۰۰۰۰ دلار پاداش دریافت می‌کند. برای زنان این به معنای دوبرابر شدن درآمد برای بیش از ۱۲ بازی در سال است. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد با این پرداخت درآمد یک بازیکن سالانه تا ۴۵۰ هزار دلار می‌رسد و اگر یک جام جهانی خوب را پشت سر بگذارند تا دوبرابر هم افزایش پیدا می‌کند.

فهمیدن نحوه پخش تقسیم پاداش جام جهانی همیشه سخت‌ترین مساله در بحث حقوق برابر بوده و ممکن است نگران‌کننده به نظر برسد. زمانی که مردان فرانسه در جام جهانی ۲۰۱۸ قهرمان شدند به فدراسیون این کشور ۳۸ میلیون دلار از فیفا رسید. هر بازیکن هم ۵۰۰ هزار دلار پاداش دریافت کرد. زمانی که زنان امریکا قهرمان جهان شدند این تیم تنها ۴ میلیون دلار گرفت و به هر بازیکن ۲۵۰ هزار دلار رسید. کل جوایزی که برای جام جهانی ۲۰۱۸ درنظر گرفته شده بود ۴۰۰ میلیون دلار بود و کل جایزه جام جهانی زنان ۳۰ میلیون. تیم مردانی که فقط از گروهش در جام جهانی ۲۰۱۸ صعود کرد ۱۲ میلیون دلار کسب کرد.

با شروع جام جهانی ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ جوایز دو تیم مردان و زنان امریکا با هم تلفیق می‌شود و پس از کسر ۱۰درصد سهم فدراسیون بین همه به صورت مساوی تقسیم می‌شود.

عده‌ای این رویه را غلط ارزیابی می‌کنند و معتقدند زنان که تعداد بازی بیشتری در سال برگزار می‌کنند و بیشتر آنها هم دوستانه است نباید به ازای هر بازی ۱۸۰۰۰ دلار بگیرند. آنها معتقدند وظیفه فدراسیون فوتبال پشتیبانی از همه سطوح است و در حال حاضر نفع فقط به چند ده نفر اعضای تیم بزرگسالان زنان می‌رسد. در حال حاضر با قراردادهای جدید، مردان و زنان امریکا پردرآمدترین بازیکنان ملی جهان هستند. اما خبر خوب این است که این پول اضافی به زودی در چرخه صنعت فوتبال جایگزین خواهد شد. موفقیت تیم بزرگسالان زنان با خودش اسپانسر و درآمد می‌آورد و به پیشرفت فوتبال زنان کمک خواهد کرد.

بنابراین می‌توان گفت درنهایت همه برنده این دعوای حقوقی ۶ ساله و شکایت‌های چندین دهه‌ای هستند. حالا سه کشور نروژ، استرالیا و امریکا می‌توانند رهبری جریان دستمزد برابر برای زنان فوتبالیست را به پیش ببرند تا باقی کشورهای دنیا هم به آنها اضافه شوند.

منبع: نیویورک‌تایمز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا