بین‌المللی

مقامات دولت بایدن دعوت از نماینده کوبا به نشست کشورهای آمریکایی را بررسی می‌کنند

یک منبع آگاه اعلام کرد، در حالیکه واشنگتن در تلاش است تا از تحریم بالقوه شرم آور نشست قاره آمریکا از سوی برخی رهبران منطقه‌ای جلوگیری کند، مقامات دولت آمریکا دعوت از نماینده کوبا برای شرکت در این نشست به میزبانی واشنگتن را بررسی می‌کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این منبع گفت: بحث بر اجازه دادن به حضور نماینده‌ای از کوبا در نشست ماه آتی لس‌آنجلس در سطحی پایین‌تر از رئیس جمهور یا وزیر امور خارجه این کشور متمرکز است اما این تبادل نظرها همچنان در مرحله ابتدایی است و هنوز هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است.

همزمان با آغاز روند ارسال دعوتنامه‌ها برای این نشست، معاونین جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مشغول بررسی این ایده هستند. اما در حال حاضر مقامات آمریکا از گفتن اینکه چه کشورهایی در این فهرست هستند یا آیا رهبران کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه از این فهرست حذف شده‌اند یا خیر، امتناع می‌کنند.

تعداد زیادی از رهبران کشورهای آمریکایی از جمله آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک تهدید کرده‌اند که اگر همه کشورهای این منطقه اجازه شرکت در این نشست را نداشته باشند، این رویداد را تحریم می‌کنند.

دورنمای عدم حضور رهبران کشورهای آمریکایی در این نشست خطر ناکامی دیپلماتیک را برای بایدن به همراه دارد چرا که معاونین وی امیدوارند این نشست که هر سه یا چهار سال یکبار برگزار می‌شود، فرصتی باشد برای تاکید مجدد بر تعهد واشنگتن به این منطقه که اکثرا به بی‌توجهی به آن متهم شده است.

هنوز مشخص نیست که آیا کوبا که در دو نشست اخیر در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ میلادی در سطح رهبر کشور شرکت کرده و از واشنگتن به خاطر مدیریت این نشست جدید که بین ششم تا دهم ژوئن برگزار می‌شود، انتقاد کرده، دعوتنامه به عنوان یک کشور ناظر در سطح دون پایه را قبول خواهد کرد یا خیر.

این در حالی است که کاخ سفید و سفارت کوبا در واشنگتن هنوز در این رابطه هیچ اظهارنظری نکرده‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما همچنان در حال بررسی دعوت‌های اضافی هستیم و زمانی که تکمیل شود فهرست نهایی دعوت‌شدگان را به اشتراک خواهیم گذاشت.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا