بین‌المللی

بایدن طرحی را برای تعامل اقتصادی بیشتر با منطقه هند-آرام اجرا می‌کند

جو بایدن امروز (یکشنبه) به عنوان بخشی از سفرش به آسیا، به ژاپن رفت تا طرحی را برای تعامل اقتصادی بیشتر با منطقه هند- آرام اجرا کند؛ برنامه‌ای که حتی پیش از اعلام رسمی هم با انتقاداتی مواجه شد و گفته شده که این برنامه سود ناچیزی برای کشورهای منطقه به همراه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در اولین سفر خود به آسیا قرار است در نشست گروه “کواد” شرکت و با رهبران کشورهای عضو (ژاپن، هند و استرالیا) دیدار کند؛ نشستی که یکی از محورهای اصلی آن مقابله با “نفوذ روزافزون چین” خواهد بود.

انتظار می‌رود که در نشست بین جو بایدن و فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن که روز دوشنبه در توکیو انجام می‌شود، درخصوص برنامه‌های ژاپن جهت گسترش توان نظامی خود و نحوه پاسخ‌دهی به نفوذ چین گفت‌وگو کنند.

توکیو همچنین قرار است روز دوشنبه شاهد راه‌اندازی برنامه جو بایدن تحت عنوان “چارچوب اقتصادی هند و اقیانوسیه برای شکوفایی” (IPEF) باشد؛ برنامه‌ای که هدف آن ایجاد پیوندی نزدیک‌تر بین کشورهای منطقه از طریق استانداردهای مشترک در زمینه‌هایی از جمله انعطاف‌پذیری زنجیره تامین، انرژی پاک، زیرساخت‌ها و تجارت دیجیتال است.

از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا از توافق تجاری چندملیتی که اکنون به عنوان “توافقنامه جامع برای مشارکت ترانس-پاسیفیک” شناخته می‌شود، کناره‌گیری و زمینه را برای گسترش نفوذ چین فراهم کرد، واشنگتن فاقد یک ستون اقتصادی جهت تعامل با منطقه هند- اقیانوسیه بوده است.

یک منبع آگاه گفته است: در این دیدار که قرار است درخصوص این مسائل گفت‌وگو شود، انتظار می‌رود نارندرا مودی، نخست وزیر هند، جو بایدن و فومیو کیشیدا به صورت حضوری و سایر رهبران به صورت مجازی شرکت کنند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا