حقوق بشر

گزارش ماهانه سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از نقض حقوق بشر در کُردستان

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی ماه اردیبهشت ١۴٠١ خورشیدی دست‌کم ۱۰۲ مورد نقض حقوق بشر در کُردستان ثبت شده است که به شرح زیر می‌باشد؛

کشته و زخمی شدن کولبران (٣٩ مورد)

طی ماه گذشته دست‌کم ٣٩ کولبر و کاسبکار در مرزهای کُردستان کشته و یا زخمی شده‌اند که ٢ نفر از آن‌ها جانش را از دست داده است. این دو کولبر یکی اثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح و یکی نیز در اثر ایست قلبی جانش را از دست داده است.

همچنین، از مجموع ۳۷ کولبری که زخمی شده‌اند ۲۹ کولبر با شلیک مستقیم نیروهای مسلح، ۲ کولبر در اثر ضرب و شتم توسط نیروهای مسلح و ۶ کولبر نیز در اثر سوانح طبیعی زخمی شده‌اند.

اعدام و مرگ در زندان (۲ مورد)

طی اردیبهشت ماه امسال، دست‌کم حکم اعدام یک شهروند اهل شهرستان چگینی در زندان مرکزی خرم‌آباد به اجرا در آمده است که به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود.

همچنین، در این بازه زمانی یک زندانی اهل کرمانشاه با هویت محسن عباسی در بازداشتگاه آگاهی بوئین کرج زیر شکنجه به قتل رسید.

کشته و زخمی شدن شهروندان مدنی و انفجار مین (۷ مورد)

در اردیبهشت‌ماه امسال یک شهروند در شهر سنندج در اثر انفجار مین جانش را از دست داد و سه شهروند نیز در شهرهای ارومیه، پیرانشهر و سقز در اثر انفجار مین زخمی شده‌اند.

همچنین سه شهروند عادی اهل شهرهای مریوان و پیرانشهر با شلیک مستقیم نیروهای مسلح زخمی شده‌اند.

بازداشت و حکم (۵۲ مورد)

با استناد به آمار هه‌نگاو، طی اردیبهشت ماه امسال دست‌کم بازداشت ۳۷ شهروند کُرد از جمله ۶ زن و یک نوجوان زیر ۱۸ در شهرهای مختلف کُردستان به اتهام فعالیت سیاسی، عقیدتی و مدنی توسط نهادهای امنیتی ثبت شده است.

همچنین، ۱۵ فعال کُرد نیز به اتهام فعالیت سیاسی توسط دستگاه قضایی جمعاً به ۲۹ سال و ۳ ماه حبس محکوم شده‌اند.

کارگری (۲ مورد)

در این بازه زمانی دست‌کم ۲ کارگر اهل شهرهای قطور و ایلام در حین کار و به دلیل سوانح کاری جانشان را از دست داده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا