بین‌المللی

ادوارد اسنودن: چیزهای زیادی می دانم!

ادوارد اسنودن کارمند سابق امنیت ملی آمریکا که افشاگری هایش علیه سیستم جاسوسی آمریکا دنیا را حیرت زده کرده است، در دیدار با یکی از نمایندگان سبزهای آلمان تاکید کرد که هنوز اطلاعات زیادی در اختیار دارد …

ادوارد اسنودن کارمند سابق امنیت ملی آمریکا که افشاگری هایش علیه سیستم جاسوسی آمریکا دنیا را حیرت زده کرده است، در دیدار با یکی از نمایندگان سبزهای آلمان تاکید کرد که هنوز اطلاعات زیادی در اختیار دارد.

کریستین اشتروبله نماینده مجلس آلمان با ادوارد اسنودن، همکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در مسکو دیدار کرد. به گفته کریستین اشتروبله، اسنودن آمادگی دارد به آلمان در ارتباط با فعالیت‌های تجسسی آژانس امنیت ملی آمریکا در این کشور کمک کند.
هانس کریستین اشتروبله، نماینده مجلس آلمان از حزب سبزها روز پنجشنبه (۳۱ اکتبر/۹ آبان) با ادوارد اسنودن، همکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در مسکو دیدار کرد.
هدف از این دیدار، بررسی شرایطی عنوان شد که تحت آن اسنودن بتواند با سفر به آلمان در مقابل مجلس و دادستانی این کشور به ابراز نظر درباره وقایع اخیر در ارتباط با فعالیت‌های تجسسی آژانس امنیت ملی آمریکا در آلمان بپردازد.

مشکلات حقوقی برای سفر به آلمان
بنا به گزارش‌های منتشر شده، نماینده مجلس آلمان به اسنودن اطمینان داده است که بتواند در آزادی کامل به برلین وارد شود. همکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا نیز ضمن استقبال از این دعوت به مشکلات پیچیده حقوقی‌ای اشاره کرده است که احتمالا مانع از سفر وی به آلمان خواهد شد.
نماینده مجلس آلمان در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیون دولتی آلمان گفت: «ادوارد اسنودن آماده است تا برای ارائه توضیحات و روشن کردن موضوعات مرتبط با جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا به آلمان سفر کند و به این کشور کمک کند، اما باید شرایط برای این اقدام مهیا باشد.»
وی گفت که اسنودن اطلاعات بسیاری دارد و آماده است تا در برابر مجلس آلمان شهادت دهد. اشروبله همچنین گفت که به زودی گزارش کاملی از دیدار خود با ادوارد اسنودن ارائه خواهد کرد.
نماینده مجلس آلمان خبر دیدار روز گذشته خود با اسنودن را با قرار دادن عکس و توضیحی، نخستین بار در توییتر منتشر کرد. خبرنگار شبکه دولتی و یک روزنامه‌نگار مستقل، نماینده مجلس آلمان را در این سفر همراهی کرده‌اند. دیدار سه ساعته نماینده مجلس آلمان با ادوارد اسنودن در هتلی در مسکو تحت تدابیر شدید امنیتی صورت گرفته است.

نامه اسنودن به دولت و مجلس آلمان
اشتروبله همچنین اعلام کرد نامه‌ای از اسنودن خطاب به دولت، مجلس و دادستانی آلمان دریافت کرده است که وی درباره آن در کنفرانس خبری روز جمعه، اول نوامبر توضیحات بیشتری ارائه خواهد کرد.
از سوی دیگر وکیل ادوارد اسنودن پیش از دیدار وی با نماینده مجلس آلمان در گفت‌وگو با شبکه خبری اینترفاکس روسیه اعلام کرد که اسنودن در صورت سفر به آلمان درباره شنود تلفنی آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا اظهار نظری نخواهد کرد.
وکیل اسنودن در توضیح این موضع‌گیری گفت که همکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا در روسیه بر اساس قوانین این کشور اقامت دارد و در صورت سفر به خارج موقعیت حقوقی مرتبط با اقامت فعلی خود را از دست خواهد داد. وی گفت که توافقی صورت گرفته که بر اساس آن اسنودن نمی‌تواند اطلاعات بیشتری را فاش کند.
وکیل ادوارد اسنودن همچنین افزود که وی قرار است در هفته جاری مسئولیت راه‌اندازی یکی از مهم‌ترین سایت‌های اینترنتی در روسیه را برعهده گیرد و در شرکتی در همین ارتباط مشغول به کار شود.
***
اسنودن آماده است در مقابل کنگرۀ آمریکا شهادت بدهد

ادوارد اسنودن، مأمور پیشین اطلاعاتی آمریکا که در روسیه پناهنده شده است در نامه ای خطاب به مقامات آلمانی خواستار پشتیبانی آنان در مقابل فشارهای دولت آمریکا علیه وی شده است.

ادوارد اسنودن، مأمور پیشین اطلاعاتی آمریکا که در روسیه پناهنده شده استادوارد اسنودن، مأمور پیشین اطلاعاتی آمریکا که در روسیه پناهنده شده است

ادوارد اسنودن در نامه اش به تاریخ سی و یکم اکتبر گذشته خطاب به آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان فدرآل، و همچنین نمایندگان مجلس و دفتر دادستان فدرآل آلمان گفته است که فاش گویی های او در خصوص شنود مکالمات تلفنی در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی باعث شده که برای اولین بار مسألۀ سوءاستفاده از افکار و اعتماد عمومی کشورهای متحد آمریکا توسط سرویس های اطلاعاتی این کشور مورد توجه قرار بگیرد.
در این نامه که ادوارد اسنودن مستقیماً در اختیار یکی از نمایندگان گروه سبزهای پارلمان آلمان قرار داده، مأمور پیشین اطلاعاتی آمریکا آمادگی خود را برای ایراد شهادت در مقابل دستگاه قضایی آلمان در مورد شنود مکالمات تلفنی آنگلا مرکل توسط سرویس های اطلاعاتی آمریکا اعلام کرده است.
با این حال، وکیل روسی ادوارد اسنودن گفته است که موکل او می تواند شهادت خود را در خود روسیه ارایه و از رفتن به آلمان پرهیز کند، زیرا، در این صورت پناهندگی سیاسی خود را در روسیه از دست خواهد داد. هانس کریستیان شتروبل، نمایندۀ سبزها در مجلس آلمان نیز که به مدت سه ساعت با ادوارد اسنودن ملاقات کرده گفته است که مأمور پیشین اطلاعاتی آمریکا ترجیح می دهد که به جای سفر به آلمان در مقابل کنگرۀ آمریکا شهادت بدهد.
امروز همچنین شش شرکت بزرگ آمریکایی فن شناسی های اطلاعاتی، یعنی “گوگل”، “اپل”، “فیسبوک”، “یاهو”، “ماکروسافت” و شرکت “ای او ال” در نامه ای به کمیسیون قضایی سنای آمریکا از کنگرۀ این کشور خواستند که مراقبت بیشتری در خصوص فعالیت های آژانس امنیت ملی آمریکا از خود نشان داده به طوری که علاوه بر رعایت شفافیت در این فعالیت ها زندگی خصوصی افراد مورد تعرض قرار نگیرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا