اجتماعی

گرد همایی ۵۰۰۰ نفر ازمردم اهواز در دفاع از کارون

سومین طوفان انسانی برای دفاع از کارون در اهواز.جمعی از مردم اهواز در اعتراض به اقدام انتقال آب رودخانه کارون به زاینده رود که سبب خشکسالی در این شهر می شود بعد از ظهر امروز جمعه در ساحل این رودخانه  سومین زنجیره انسانی را تشکیل دادند…

امروز جمعه دهم آبان مصادف با یکم نوامبر۲۰۱۳ هزاران تن ازمردم اهواز درساحل غربی کارون گردهم آمده و با تشکیل سومین زنجیره عظیم انسانی، مخالفت خویش با انحراف آب کارون به سوی اصفهان، رفسنجان و دیگر مناطق مرکزی ایران را اعلام کردند.

معترضان کارون را نماد حیات خود دانسته که درنبود آن طوفان های شن تمام وجود آنها را با تهدید مواجه خواهد کرد.

سومین طوفان بشری برای دفاع ازکارون که زنجیره سکوت نامیده شده است، درپی ناخرسندی مردم اهواز ازاظهارات مسئولان رد بالای دولت جمهوری اسلامی واصرار مسئولان ذینفوذ اصفهانی برانتقال آب از سرشاخه های کارون صورت می گیرد.

در اظهارات غیر مسئولانه مقامات ایرانی، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست در سفری که هفته گذشته به اهواز داشت اظهار کرد؛ انتقال آب کارون باید به گونه ای صورت بگیرد که به این رودخانه ضرر نزند!

این سخنان ابتکار وسخنان قبلی وی به هنگام دیدار ازاصفهان که درآنجا قول احیای زاینده رود را داده بود، سبب نارضایتی بیشتر مردم سراسر اهواز شده است.

معترضان درتجمع امروز پلاکاردها ودست نوشته های حامل شعارهایی دردفاع از رودخانه کارون دردست داشته اند.

مردم اهواز ضمن اعلام انزجار خود از عملکرد جمهوری اسلامی ایران خواهان توقف تمام پروژه های انحراف آب کارون و پایان دادن به غارت ثروت های طبیعی اهواز نظیر نفت، زمین کشاورزی وتوقف تصمیم گیری مسئولان استانهای برای سرنوشت مردم اهواز هستند.

شهروندان اهوازی معتقدند که برداشت آب ازسرشاخه های کارون زندگی تمام مردم استان های پایین دست راتهدید می کند ومسئولان این استان ها باید تصمیم گیر نهایی برای هرگونه طرح انتقال آب از سرشاخه های کارون باشند.

دراین راستا پیشتر مسئولان شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری اعلام کرده بودند که آنها هیچ گونه نظارتی بر سایر منابع آب در جغرافیای استان خود ندارند و مدیریت امور منابع آب چهارمحال و بختیاری در اختیار استان اصفهان است!

کارشناسان امور آب و محیط زیست می گویند؛ طرح های انحراف آب از حوضه های آبریز کارون به شهرهای اصفهان، رفسنجان، قم و دیگر شهرهای مرکزی ایران، انتقال آب بین دو حوضه آبریز ازهم مجزا است و دستکاری خطرناکی در آب و هوای این مناطق محسوب می شود.

کم آبی ناشی از انحراف آب رودخانه های کارون، جراحی، کرخه و دز سبب خشک شدن تالاب های اهواز شده وطوفان های شن اهواز را به آلوده ترین شهر جهان مبدل کردند.

آلودگی هوا دردیگر شهرهای غرب کشور نظیر کرمانشان، عیلام و بوشهر چند برار آلودگی درتهران است.

شایان ذکر است بنا به نتایج تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اهواز درسال ۸۹ شمسی، حداقل ۲۰ درصد متوفیان احوازی دراثر مسمومیت به ذرات ریز آلاینده(PM10) جان خود را از دست می دهند.

تاکنون ۵۲نوع سرطان دراهواز تشخیص داده شده است و بنا به اظهارات مسئولان بیمارستان شفای اهواز، درسال های اخیر بیماری سرطان در اهواز رشد چشمگیری داشته است.

امتناع مسئولان استانی ازاعلام آمارهای مرگ ومیر ناشی ازآلودگی هوا و آب شرب سبب شده است تا برخی از فعالان محیط زیست اهوازی علت موافقت مسئولان امنیتی با این تجمعات را وجود آمارهای بسیار خطرناک در زمینه مرگ و میر ناشی از شدت آلودگی هوا می دانند.

*****
برای دیدن تصاویر «زنجیره انسانی برای نجات کارون» به آدرس زیر مراجعه کنید
http://www.mehrnews.com/detail/Photo/2166962#ad-image-0
***

 

به گزارش خبرگزاری ها در این مراسم نمادین که با حضور صدها نفر از زنان ،مردان و جوانان شهر اهواز برگزار شد ،جامعه هنری استان خوزستان حضورچشم گیری داشتند.

آنان پیش از آغاز این مراسم ازبالای پل سفید اهواز ، ظرف های حاوی آب را بصورت نمادین در حمایت از کارون و رفع مشکل کاهش آب این رودخانه ، به داخل این روخانه ریختند.

در این مراسم بار دیگر جوانان ،زنان و مردان شهر اهواز درحالی که پلاکاردهایی به زبان فارسی و عربی و با مضامین «کلنا لِکارون»، «هوا را از من بگیر، کارون را نه»، «کارون را نجات می دهیم»، «کلنا کارون»، «نحن معاک یا کارون»، «کارون، شاهرگ ایران زمین»، «بلروح بلدم نفدیک یا کارون» مراتب اعتراض خود را نسبت به طرح انتقال آب کارون(بهشت آباد) نشان دادند.

تجمع کنندگان با در دست گرفتن پلاکاردی از عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان و سردار اسحاقی فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستا ن برای حمایت از زنجیره انسانی و حفظ امنیت این مراسم تشکر کردند.

این زنجیره انسانی عصرامروز جمعه راس ساعت ۱۷ از محل کتابخانه مرکزی (پارک دولت ) واقع درساحل رود کارون دراهواز در سکوت شروع شد و در ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه خاتمه یافت .

چهارشنبه ۲۴ مهر ماه، برای دوستداران محیط زیست در خوزستان زمانی بود که در ساحل غربی رود کارون اولین حلقه ی نمادین از انسان ها تشکیل دهند و اعتراض خود را به انتقال آب سرشاخه های کارون به استان های مرکزی ایران اعلام کنند.

دو هفته ی پیش فراخوانی توسط فعالان اجتماعی منتشر شد که نتیجه آن ایجاد حلقه انسانی در ساحل غربی رود کارون شد. پس از آن، یکی از سایت های محلی با پوشش آن به صورت تصویری و کتبی توانست بسته شدن این زنجیره انسانی را به گوش همه هموطنان برساند. از جمله به گوش ابتکار.

این کمربند انسانی که با حضور تعداد زیادی از دوستداران محیط زیست از سرتاسر شهرهای خوزستان از جمله رامهرمز، آبادان، خرمشهر، مسجد سلیمان، دشت آزادگان، شادگان و… تشکیل شد، نمادی از وحدت مردم خوزستان در برابر سیاستهای انتقال آب بود.

همان زمان یکی از حاضرین با تشریح اهداف این کمربند انسانی برای شرکت کنندگان از همگان درخواست کرد که مطالبات برحق خود را از طرق کاملا قانونی و مسالمت آمیز پیگیری نمایند. وی با تاکید بر حق بودن مطالبات تجمع از کلیه روزنامه نگاران و اصحاب روزنامه و جراید در خواست نمود که مشکلات کمبود آب کارون را بصورت کاملا منطقی و علمی بیان نمایند و عملکرد نا صحیح دستگاههای مربوطه را متذکر گردند.

پنج شنبه دوم آبان نیز زنجیره انسانی دیگری برای حمایت از کارون در ساحل غربی این رود و در کنار کتابخانه مرکزی پارک ساحلی بسته شد.

شرکت کنندگان در این زنجیره انسانی همچنین از رئیس جمهور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار خوزستان و نمایندگان مجلس خواستار پیگیری ویژه و سریع برای رفع مشکل کم آبی کارون و جلوگیری از انتقال آب از سرشاخه های این رودخانه به استان های دیگر شدند.

شرکت کنندکان در این مراسم تمام دلخوشی خوزستانی ها را رودخانه کارون عنوان کردند: با خروج آب باقی مانده در کارون از خوزستان جز بیابان چیزی باقی نمی ماند و مردم استان که در حال حاضر در بسیاری از شهرها از آب شرب شور استفاده می کنند از آن هم محروم خواهند شد و این حق خوزستانیها نیست.

دومین زنجیره انسانی کارون همزمان شد با اعلام سازمان بهداشت جهانی در خصوص آلوده ترین شهرهای جهان که در لیست اخیر این سازمان اهواز در کنار سه شهر دیگر از ایران، آلوده ترین شهرهای جهان معرفی شدند.

بر اساس این گزارش، باوجود اینکه این لیست در اصل در فصل بهار سال جاری منتشر شده‌است، اما مکمل خوبی برای گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی درباره ارتباط میان آلودگی هوا و سرطان ریه است.

سازمان بهداشت جهانی این گزارش را طی همکاری با آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان،‌IARC، منتشر کرده‌است که بر اساس آن، آلودگی هوا بیشتر از سیگار کشیدن موجب ابتلای شهروندان به سرطان ریه می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا