زحمتکشان

اعتصاب و اعتراض کارگران مدت موقت نفت به وضعیت قراردادی و حقوقی

اعتصاب تعدادی از کارگران قراردادی وزارت نفت در اعتراض به تعدد قراردادهای کاری در وزارت نفت مقابل این وزارتخانه.

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز (۴ خرداد) جمعی از کارگران مدت موقت وزارت نفت در مقابل این وزارتخانه در اعتراض به وضعیت قراردادی و حقوقی خود تجمع کردند.

این کارگران که شروع مشکل خود را از زمان حذف پیمانکار و تغییر وضعیت قراردادی از کارگر پیمانکاری به نیروی قرارداد مستقیم معرفی می‌کنند، مدعی هستند با وجود وضعیت شغلی کارگری و داشتن رده حقوقی کارگری، اکنون مشمول حقوق کارمندی بوده و در زمینه افزایش حقوق به‌جای ۵۷.۴ و ۳۸ درصد، مشمول افزایش حقوقی ۱۰ درصدی شده‌اند و عیدی آنان نیز کارگری (دو برابر حقوق یک‌ماه) منظور نشده است.

کارگران حاضر در تجمع اظهار کردند: تعدد قراردادهای کاری در وزارت نفت موجب بروز مشکلات عدیده برای نیروی انسانی این وزارتخانه شده است.

همچنین نیروهای دارای قرارداد مدت موقت بیان کردند که در مدت ده سال اخیر؛ افزایش‌های سالانه طبق مصوبات شورای عالی کار و قانون کار را دریافت نکرده و اکنون باوجود افزایش ۵۷.۴ درصدی نیروهای قراردادی غیردولتی در سال جاری، به مدت ۱۰ سال مابه‌التفاوت افزایش حقوق را طلبکار هستند.

این کارگران با تبعیض‌آمیز خواندن تفاوت قراردادها اظهار کردند: در این قراردادها باوجود شرایط تحصیلی و سوابق کاری یکسان کارکنان، تفاوت بین ۳ تا ۵ برابر در پرداخت‌های مستقیم و غیرمستقیم ثبت شده است. این تبعیض موجبات زیان کارکنان غیررسمی از یک طرف و زیان صنعت نفت از بی‌انگیزگی و تهی شدن از نخبگان حوزه نفت ازسوی دیگر را فراهم کرده است.

از قرار معلوم این کارگران با انواعی از قراردادها شامل: مدت موقت، مدت معین، پیمانکاری، دستور کاری، کارگر رسمی، کارمند رسمی و مشاور در مجموعه کاری خود حضور دارند.

یکی از موارد مورد اشاره کارگران اصلاحاتی‌ست که در چند سال گذشته برای گروهی از نیروها انجام پذیرفته که بر اساس آن، گروهی از کارگران با عنوان «نیروهای مدت موقت» از نیروهای رسمی و شرکتی منفک شده و این تفکیک؛ سرمنشاء مشکلاتی برای این گروه بوده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا