اجتماعی

برای بحران سالمندی آماده شویم!

برابر نظر کارشناسان ذیربط، جمعیت سالمندان کشور، با سرعتی شتابان و فزاینده رو به افزایش است.

آرمان امروز سیدکریم محمدی کارشناس فرهنگی و اجتماعی: آنگونه که گفته می‌شود، جمعیت سالمندان، در ۳۰سال پیش‌رو حدود سه برابر خواهد شد و از ۱۰. ۴درصدِ فعلی به ۶. ۱درصدِ آینده خواهد رسید. جالب‌توجه است که قالب سالمندان، تنها و مجرد زندگی می‌کنند و بیش از ۷۰درصد سالمندان زن تنها از درآمد ثابت و حقوق ماهانه برخوردار نیستند. نظر به اینکه رشد این جمعیت به‌مراتب بیشتر از زاد و ولد در ایران است، برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم و کافی عملی، برای جمعیت مزبور در جامعه احساس نمی‌شود و حدود ۱۸سال است سندی به نام سند ملی سالمندان، تنظیم شده اما ظاهرا در اولویت برنامه‌های حمایتی دولت‌ها نیست. وزارت، سازمان و نهاد خاصی هم متولی این برنامه نشده است.

از آنجا که جمعیت کشور رو به پیری می‌رود، اگر این مساله جدی گرفته نشود و رسیدگی به این امر مهم فقط در حد‌ برگزاری جلسات بدون نتیجه ملموس خلاصه شود، در دهه‌های آتی مشکلات ناگزیر رخ خواهد داد. سالمند‌ نیازمند به مراقبت، درمان و زندگی آرام و بی‌دغدغه است. غالب سالمندان و حتی نزدیکان‌شان قادر به تامین آنها در راستای موارد یادشده نیستند. این وظیفه‌ دولت‌هاست که به این مهم به‌صورت جدی، پیگیری و عملی بنگرند.

گفته می‌شود که ۷۰درصد سالمندان زن تنها، درآمدی ندارند و کمک‌های موردی مردمی برای مداوای بیماری‌هایشان و تامین سایر ملزومات زندگی‌شان هم کارساز نیست. سالمندان حقوق‌بگیر هم با وجود تورم موجود، دریافتی‌های‌شان، رافع نیازهایشان نیست و در منزل به‌سرمی‌برند. افزایش مستمری آنها نیز چند ماهی است که برابر مصوبه‌ شورای‌عالی کار در محاق قرار گرفته و با وجود وعده و وعید متولیان امر که قرار بود در اردیبهشت ماه عملی شود، به جایی نرسیده است.

این در حالی بود که برابر اعلام رسمی متولیان امر و رسانه‌های مکتوب، ازجمله روزنامه همشهری، در روز کارگر اردیبهشت ماه را در این رابطه بهار بازنشستگان نامید، ولی عملی شدن آن، بهار سالمندان بازنشسته را به خزان تبدیل کرد؛ البته سالمندانی که مشمول تامین اجتماعی هستند.

درخصوص سالمندان تحت پوشش صندوق‌های کشور یا لشکری رقم افزایش حقوق به میزان ۱۰درصد اعلام و عملی شد. جای تعجب و تأسف است که رابطه‌ افزایش ۱۰درصدی با توجه به رشد قیمت‌ها در بازار و چند برابری اقلام، ‌این افزایش حقوق‌ها چگونه است؟ انگار به شما ۵۰هزار تومان پول و لیست خریدی را بدهند و قیمت روزِ آن لیست حداقل ۵۰درصد بیشتر از پول موجود باشد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا