جوانان

چرا مشکل بی‌شناسنامه‌ها در سیستان‌ و بلوچستان حل نمی‌شود؟

در حالی‌ که به اعتبار برخی گزارش‌ها، ۳۰درصد مردمان استان سیستان‌ و بلوچستان فاقد شناسنامه هستند و امکان دریافت یارانه معیشتی را ندارند، یک نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید، «حالاحالاها» قرار نیست مشکل بی‌شناسنامه‌ها در این استان حل شود.

نداشتن شناسنامه و برگه هویتی مردمان استان سیستان‌ و بلوچستان ابعاد ناگواری به خود گرفته، به ویژه اینکه برای دریافت یارانه معیشتی ساکنان این استان ملزم به ارائه اوراق هویتی هستند. مردم این استان که صدرنشین محرومیت‌ها و فاقد ابتدایی‌ترین امکانات شغلی و رفاهی است، عمدتا وابسته به کمک‌های معیشتی از طریق خیریه‌ها و همچنین یارانه‌ها هستند….

این در حالی است که علیم یارمحمدی نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی آمار ۳۰درصدی بیی‌شناسنامه‌ها از ۱۰۰ هزار شهروند زاهدان را پیشتر ارائه داده بود که در سطح کل استان از این رقم نیز فراتر می‌رود.

ولی حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی این آمار را «دروغ» خوانده با اینهمه گفته است: «آمار واقعی کسانی که شناسنامه ندارند را نمی‌گویم چون قابلیت رسانه‌ای شدن را ندارد!»

شهریاری تأکید کرده است: «در مورد ایرانی بودن یا نبودن بسیاری از کسانی‌که شناسنامه ندارند، شک و شبهه‌های فراوانی وجود دارد.» این در حالی است که چه ایرانی و چه غیرایرانی هر انسانی می‌بایست به عنوان شهروند و برای استفاده از امکانات اجتماعی و فعالیت‌های مختلف، اوراق هویتی و شناسنامه داشته باشد!

ولی شهریاری دریافت اوراق هویتی برای این گروه‌ها را ملزم به تأیید «ایرانی‌الاصل» بودن آنان از سوی شورای تامین استان دانسته که «باید تکلیف این افراد را مشخص کند. شاید در میان این افراد، افراد ایرانی‌الاصل حضور داشته باشند اما از داشتن شناسنامه محروم باشند.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره اعطای شناسنامه به مهاجران افغان نیز یادآور شده، «واقعیت امر این است که ما هم‌خواهان شناسنامه‌دار شدن همه هموطنانمان هستیم اما از آن طرف هم اجازه نخواهیم داد که هیچ افغانستانی‌ای دارای شناسنامه ایرانی باشد.»

او اضافه کرد: «بسیاری از افرادی که شناسنامه ندارند، نمی‌توانند تابعیت ایرانی‌شان را ثابت کنند!»

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نداشتن شناسنامه را معضلی سابقه‌دار توصیف کرده که «متاسفانه تا به الان اقدام موثری در جهت حل این مشکل، صورت نگرفته است.»

او افزود: «روند شناسنامه‌دار شدن مردم سیستان‌ و بلوچستان یک روند بسیار طولانی است. با وجود تمامی پیگیری‌هایی که صورت گرفته است، حالاحالاها قرار نیست که این مشکل حل شود.»

آنگونه که در برخی گزارش‌های داخلی از جمعیت بی‌شناسنامه‌ها در این استان برمی‌آید، با مرگ یک فرزند، اقدامی برای باطل شدن شناسنامه صورت نمی‌گیرد تا برای دیگر اعضای خانواده استفاده شود و یا به سایر افراد فروخته شود.

نداشتن برگه هویت در حالیست که ابتدایی‌ترین حق انسان در یک کشور به شمار می‌رود تا بتواند بر اساس آن ابراز وجود کرده و از امکانات مختلف استفاده کند. ولی این حق با شرایط و قوانین غیرانسانی ناشی از نظام حاکم بر ایران، از شهروندان سلب شده است. بسیاری از افراد بی‌شناسنامه حاصل ازدواج مادر ایرانی با مرد غیرایرانی یعنی عمدتا مردان افغانستانی هستند و تلاش جهت دریافت شناسنامه برای این فرزندان بی‌نتیجه باقی می‌ماند.

پیش از این، محمدتقی هاشمی سرپرست اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی آمار کودکان بی‌شناسنامه در کل کشور را که عمدتا در خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان ساکن هستند، «۸۰۰ هزار نفر» اعلام کرده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا