بین‌المللی

آمریکا تنها کشور جهان که تعداد تفنگ‌ها از تعداد مردم بیشتر است

یک سازمان سوئیسی فعال در امور مربوط به مالکیت اسلحه در گزارشی عنوان کرد، در ایالات متحده آمریکا به ازای هر ۱۰۰ آمریکایی ۱۲۰ تفنگ وجود دارد و به این ترتیب این کشور تنها کشور جهان است که در آن تعداد تسلیحات در اختیار مردم غیر نظامی بیشتر از تعداد مردم است.

به گزارش ایسنا، شبکه سی ان ان با استناد به مطالعه انجام شده  از سوی این سازمان سوئیسی موسوم به سازمان “مطالعه تسلیحات کوچک” نوشت که آمریکا هچنین تنها کشور در جهان است که در آن دست کم یک تیراندازی دسته جمعی در هر سال رخ می‌دهد.

در این گزارش آمده است که به ازای هر ۱۰۰ آمریکایی بالغ بر ۱۲۰.۵ اسلحه وجود دارد و این یک آمار تکان دهنده منتشر شده در پس زمینه تیراندازی دسته جمعی روز سه شنبه در مدرسه ابتدایی راب در تگزاس آمریکا که منجر به کشته شدن ۲۱ نفر، متشکل از عمدتا کودکان شد، است.

این مطالعه نشان داد که جزایر فالکلند پس از آمریکا با داشتن آمار حدود ۶۲ اسلحه به ازای هر ۱۰۰ نفر در رتبه دوم قرار داشته  و یمن جنگزده با داشتن آمار ۵۳ اسلحه به ازای هر ۱۰۰ نفر در رده سوم بیشترین میزان مالکیت اسلحه قرار دارد.

برعکس، در برخی کشورها مانند کره جنوبی و ژاپن، این نرخ در حدود ۰.۲ و نزدیک به صفر بود.

تحقیقات سازمان مذکور تخمین می‌زند که آمریکایی‌ها مالک ۳۹۳ میلیون قبضه از آمار ۸۵۷ میلیون قبض سلاح موجود تحت مالکیت غیرنظامیان هستند و این رقم معادل ۴۶ درصد از این ذخیره جهانی مربوط به سلاح‌های متعلق به غیرنظامیان است.

همچنین این مطالعه توجه را به این موضوع جلب می‌کند که تیراندازی‌های دسته جمعی منظم “یک پدیده صرفا آمریکایی” است.

این مطالعه همچنین نشان داد که تیراندازی دسته جمعی به تیراندازی‌هایی اطلاق می‌شود که در آن حداقل چهار نفر به غیر از عامل آن کشته شوند و این تعریف شامل فعالیت‌های تبهکارانه سود محور، خانواده‌کشی و خشونت‌های دولتی نمی‌شود.

گزارش سی ان ان اشاره کرد که درسال ۲۰۱۹ از هر ۱۰۰ هزار نفر در آمریکا چهار نفر قربانی خشونت با اسلحه شده‌اند که ۱۸ برابر میانگین نرخ مربوط به سایر کشورهای توسعه یافته است.

در حالی که جمعیت آمریکا معادل چهار درصد از جمعیت کل جهان است، خودکشی با سلاح گرم در آمریکا معادل ۴۴ درصد از مجموع خودکشی‌های جهانی با سلاح گرم در سال ۲۰۱۹ بوده است.

حداقل یک تیراندازی جمعی در نیمی از کشورهای توسعه‌یافته جهان بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۹ اتفاق افتاده است، اما در هیچ کشور توسعه‌یافته‌ای در این مدت بیش از هشت مورد اتفاق نیفتاده است.

این در حالی است که در طول این ۲۲ سال، بیش از ۱۰۰ مورد تیراندازی دسته جمعی در آمریکا رخ داده و بیش از ۲۰۰۰ نفر قربانی این تیراندازی‌ها شده‌اند.

در این گزارش با اشاره به یک نظرسنجی انجام شده در اکتبر ۲۰۲۰، آمده است که حدود ۴۴ درصد از بزرگسالان آمریکایی در خانه‌ای با اسلحه زندگی می‌کنند و حدود یک سوم آنها شخصاً اسلحه دارند.

آمریکا یکی از تنها سه کشور جهان است که شهروندانش طبق قانون اساسی حق حمل یا داشتن اسلحه را دارند. در مکزیک و گواتمالا میزان مالکیت اسلحه تقریباً یک دهم میزان مالکیت اسلحه در آمریکا است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا