حقوق بشر

ناگفته‌های وکلای احمدرضا جلالی؛ گزارشی از جزئیات پرونده‌ی وی از زبان وکلایش

احمدرضا جلالی، پژوهشگر و دوتابعیتی ایرانی_سوئدی، با اتهام “افساد فی‌الارض” از طریق جاسوسی روبرو شده و حالا سال‌هاست که محکوم به اعدام است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ سرویس سیاسی انصاف نیوز وابسته به جمهوری اسلامی، سوم خرداد۱۴۰۱ در مصاحبه ای با حضور وکلای احمدرضا جلالی، محمدحسین ساکت، هلاله موسویان و همچنین عمادالدین باقی، نویسنده، کنشگر و پژوهشگر دین و حقوق بشر، به بررسی جزئیات پرونده‌ی وی پرداخت.

احمدرضا جلالی، پژوهشگر و دوتابعیتی ایرانی_سوئدی، با اتهام “افساد فی‌الارض” از طریق جاسوسی روبرو شده و حالا سال‌هاست که محکوم به اعدام است.

محمدحسین ساکت، وکیل احمدرضا جلالی با اشاره به پروند جلالی گفت: در لایحه دراز دامنی که همراه مستندات اثبات کردم که اتهامات و گناهانی که به ایشان نسبت می‌دهند، درست نیست.

او در ارتباط با پخش اعتراف اجباری احمد رضا جلالی، در تلویزیون و ارتباطی که به او در باره اسرائیل نسبت دادند، گفت: هر جایی که آن اقرار را کرده باشد و زیر هر شرایطی اگر ایشان اقرار کرده باشد برابر نص صریح ماده ۳۶۰ آیین دادرسی کیفری، برابر ماده ۱۶۹ قانون مجازات اسلامی و تبصره ۲ ماده ۱۱۹ آیین دادرسی مدنی و تبصره ۲ ماده ۲۱۸ قانون مجازات اسلامی اقرار زیر شکنجه، شوخی و فشار و… اصلا پذیرفته نیست و باید در دادگاه و نزد قاضی دادگاه باشد که هیچ کدام انجام نشده است.

هلاله موسویان دیگر وکیل احمدرضا جلالی نیزدر تشریح اشکالات حقوقی پرونده وی، گفت: برفرض که از دلایل و مستندات چشم پوشی شود، اتهام و جرم ایشان جاسوسی است، حداکثر و شدیدترین حالت مجازات جاسوسی ۱۰ سال حبس است نه اعدام.

عمادالدین باقی، تاریخدان، فعال حقوق بشر، زندانی سیاسی سابق و روزنامه‌نگار نیز گفت: آیا می‌شود برای جاسوسی حکم اعدام داد؟

افساد فی‌الارض منحصرا در مورد جرایم نسل‌کشی است. در قرآن آمده است : هیچ نفسی را نباید کشت. چه کشتن قانونی چه اینکه کسی مرتکب جرم قتل شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا