بین‌المللی

دبیرکل ناتو: برخورد با روسیه و چین محور گفت و گوهای مادرید خواهد بود

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو از نشست اعضای این سازمان در مادرید خبر داد و گفت: چگونگی برخورد با جاه طلبی های چین و جنگ روسیه علیه اوکراین محورهای عمده گفت وگوها در این نشست خواهد بود.

به گزارش ایرنا به نقل از ای بی سی، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز دوشنبه گفت: نشست ماه آینده ناتو در مادرید فرصتی تاریخی برای تقویت همکاری‌های کشورهای عضو برای حمایت اوکراین در مقابل روسیه خواهد بود.

استولتنبرگ که در مراسم جشن چهلمین سال عضویت اسپانیا در ناتو شرکت کرده بود، به نشست آینده این سازمان در شهر مادرید به تاریخ ۲۹ تا ۳۰ ژوئن اشاره کرد و افزود: با حضور سوئد و فنلاند جلسه تاریخی خواهیم داشت.

وی گفت: در نشست مادرید چشم‌انداز آینده سازمان ناتو با وجود اعضای جدیدش تدوین خواهد شد و به طور حتم این نشست تاکید مجددی بر ارزش‌های امنیتی این سازمان خواهد بود.

استولتنبرگ به موضع ترکیه در قبال عضویت کشورهای فنلاند و سوئد اشاره نکرد. ترکیه می‌گوید قبل از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو باید تکلیف اسکان سازمان‌های تروریستی مخالف دولت ترکیه در این کشورها تعیین شود.

استولتنبرگ پیش از این مراسم در جلسه‌ای خصوصی با پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا ابراز اطمینان کرده بود که کشورهای عضو ناتو می‌توانند نظر مثبت ترکیه را برای پیوستن فنلاند و سوئد به این سازمان جلب کنند.

به گفته استولتنبرگ نشست آینده ناتو در شهر مادرید با محوریت بررسی اولویت‌های استراتژیک این سازمان در یک دهه آینده در برخورد با موضوعات مختلفی از جمله تغییرات اقلیمی و سیاست‌های جاه‌طلبانه چین و کشورهای ضددموکراسی و همچنین موضوع جنگ روسیه و اوکراین برگزار خواهد شد.

 

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا