بین‌المللی

لولا داسیلوا در نظرسنجی انتخابات برزیل از بولسونارو جلو افتاد

نظرسنجی جدید نشان می دهد حمایت از لولا دسیلوا رئیس جمهوری پیشین برزیل که به رقابت برای جانشینی با ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری این کشور در انتخابات ماه اکتبر(آبان) چشم دوخته در مقابل رهبر راست افراطی برزیل افزایش یافته است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت: رئیس جمهور چپ گرای سابق برزیل مورد حمایت ۴۶ درصد مردم برزیل است. در نظرسنجی ماه آوریل وی توانسته بود ۴۱ درصد حمایت رای دهندگان را جلب کند.

حمایت از بولسونارو نسبت به نظرسنجی ماه آوریل بدون تغییر روی رقم ۳۲ درصد ثابت مانده است.

بولسونارو، که یک ملی‌گرای طرفدار مالکیت سلاح است، با نارضایتی فزاینده عمومی در مورد مدیریتش در همه‌گیری ویروس کرونا و تلاش برای تشویق استخراج معادن در آمازون مواجه شده و این در حالیست که تورم بالا و افزایش قیمت سوخت نیز به محبوبیت او لطمه زده است.

بولسونارو، که در سال ۲۰۱۹میلادی به قدرت رسیده همچنین نسبت به حملات به نظام رای گیری الکترونیکی این کشور ابراز نگرانی کرده است. او بدون هیچ مدرکی تاکید دارد که این سیستم در برابر تقلب آسیب پذیر است؛ ادعایی که توسط کارشناسان قضایی رد شده و آنها می گویند رئیس جمهوری به دنبال ایجاد شک و تردید قبل از رای گیری سال ۲۰۲۲ است تا نتایج را به چالش بکشد.

این نظرسنجی که توسط موسسه «اف بی اس/ FSB» و با حمایت بانک سرمایه گذاری «بی تی جی/ BTG» انجام شده است:

در دور دوم رقابت های مورد انتظار بین دو رقیب، لولا ۵۴ درصد و بولسونارو ۳۵ درصد آرا را به دست خواهد آورد که افزایش ۱۹ درصد برتری لولا در مقایسه با نظرسنجی ماه مارس خواهد بود.

این نظرسنجی همچنین از افزایش دوقطبی شدن جامعه برزیل حکایت داشت و میانه روها تنها توانستند ۱۳ درصد حمایت رای دهندگان را کسب کنند که نسبت به رقم ۱۷ درصد در نظرسنجی ماه آوریل و ۲۴ درصد در نظرسنجی ماه مارس کاهش نشان می داد.

مخالفت با داسیلوا و بولسونارو تقریبا بدون تغییر باقی مانده است، به طوری که ۴۳ درصد از رأی دهندگان گفتند که هرگز به رهبر حزب کارگران رای نمی‌دهند و ۵۹ درصد گفتند که هرگز به رهبر راست افراطی رای نمی‌دهند.

این نظرسنجی از طریق مصاحبه تلفنی با دو هزار رای دهنده برزیلی در بازه زمانی ۲۷ تا ۲۹ مه (۸-۶ خرداد) و با ضریب خطای ۲ درصد انجام شده است.

شهروندان برزیلی، دوم اکتبر ۲۰۲۲ (۱۰ مهر ۱۴۰۱) برای تعیین سی‌ونهمین رئیس‌جمهوری این کشور آمریکای لاتین برای یک دوره ۴ ساله پای صندوق‌های رای می‌روند.

فرآیند انتخابات ریاست جمهوری در برزیل دو مرحله ای بوده به طوریکه اگر هیچ یک از کاندیداها نتواند ۵۰ درصد آرا را به دست بیاورد، تعداد معدودی از نامزدهایی که در دور نخست، بیشترین آرا را کسب کرده اند، حق شرکت دور دوم را دارند. بدین ترتیب در انتخابات دور دوم، قطعاً یکی از نامزدها نصف به علاوه یک را احراز خواهد کرد.

 

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا