اخبار

ریزش متروپل؛ ادامه اعتراضات مردمی در شادگان

با گذشت ده روز از فروریختن متروپل در آبادان، اعتراضات مردمی شب گذشته در این شهر و همچنین شادگان ادامه داشت. معترضین جاده اندیمشک-اهواز را با آتش‌زدن لاستیک‌ها مسدود کردند. شمار جان‌باختگان متروپل به ۳۷ نفر رسید….

در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان داده می‌شود که اهالی شادگان در خوزستان خیابان‌‌ها را با آتش زدن اجسامی چون لاستیک بسته‌اند. فردی که این ویدیوها را گرفته می‌گوید، این فیلم روز سه‌شنبه ۱۰ خرداد در “فلاحیه” گرفته شده است. گفته می‌شود که این اقدام اهالی شادگان برای همبستگی با مردم آبادان انجام گرفته است.
در ویدیوهای دیگری که در فضای مجازی منتشر شده، جاده اندیمشک-اهوزار نشان داده می‌شود که معترضین با آتش‌زدن لاستیک‌ها این مسیر پرتردد را مسدود کرده‌اند.
در یک ویدیوی دیگر نشان داده می‌شود که ده‌ها خودرو یگان‌های ویژه ضد شورش وارد آبادان می‌شوند کسی که این فیلم را گرفته می‌گوید “ما برای آواربرداری به نیرو نیاز داریم ولی ماشین‌های ضد گلوله فرستاده‌اند”.
به گزارش دویچه وله، داریوش معمار، روزنامه‌نگار در توییتی نوشته است که «نیروهای امنیتی برای پیدا کردن بهانه سرکوب تلاش کردند اعتراض مردم را به جدایی طلبی مربوط کنند. مردم آبادان خرمشهر،عرب، فارس، کرد، لر و بختیاری امتحانشان را قبلا در دفاع از وجب به وجب این خاک پس داده‌اند.»
با افزایش شمار قربانیان فروریختن برج متروپل، ادامه اعتراضات در روزهای گذشته و در حالی که تلاش‌ها برای بیرون کشیدن اجساد از زیر آوارها هنوز ادامه دارد، بحث‌ها درباره مقصران و عوامل ریزش این ساختمان نیز در جریان است.
سعید حافظی، روزنامه‌نگار حوزه خوزستان در توییتر نوشت: «حمید مرانی‌پور دادستان آبادان گفته است، “هیچ کس مشکلات متروپل را مکتوب اعلام نکرد که من ورود کنم!”»
صادق خلیلیان، استاندار خوزستان سه‌شنبه ١٠ خردادماه در جمع خبرنگاران گفت: «برخی مقامات استان خوزستان که بین سال های ۹۵ تا نیمه اول ۱۴۰۰ در پرونده “ساختمان سازی عبدالباقی” نقش داشتند و حتی در افتتاحیه ساختمان حضور داشتند مورد تحقیق قرار گرفتند.»
به گفته استاندار خوزستان برای جلوگیری از فاجعه دیگر تمامی ساختمان‌های دیگری که توسط “هلدینگ عبدالباقی” در استان خوزستان ساخته شده‌اند، بررسی خواهند شد.
در میان نام‌هایی که به نوشته رسانه‌های داخلی در مورد فاجعه متروپل از آنها تحقیق خواهد شد، نام علی شریعتی، استاندار سابق خوزستان هم دیده می‌شود. همسر شریعتی به اتهامات مطرح شده علیه همسرش در ارتباط با افتتاح متروپل در پیامی اینستاگرامی واکنش نشان داد.
مریم محبی در این پیام ضمن همدردی با مردم آبادان، نوشت: «اخطار توقف کار در دولت جدید صادر شده و ارتباطی با دولت قبل ندارد.» همسر استاندار پیشین تأکید می‌کند، “نه اخذ مجوز و نه نظارت فنی آن هیچ ارتباطی به استانداری ندارد و صرفا کار تخصصی شهرداری و نظام مهندسی است.”
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ بخشی از برج شماره دو ساختمان متروپل در مرکز آبادان فروریخت. به گفته احسان عباسپور، فرماندار آبادان هویت ۳۷ تن از جان‌باختگان حادثه متروپل تاکنون تأیید شده است. شمار افرادی که هنوز زیر آوارها مدفون هستند هنوز اعلام نشده است.
این در حالی است که محمدحسین احمدی شاهرودی، نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، عصر دیروز در مراسم یادبود جانباختگان حادثه فروریختن ساختمان متروپل آبادان که به همت خوزستانی‌های مقیم تهران در مسجد  ولیعصر برگزار شد  در اشاره به مشکلات موجود در جامعه، گفت: تورم و گرانی شرایط زندگی و تامین معیشت را برای مردم سخت کرده است، این تورم و گرانی‌ها چیست؟ می‌گویند امتحان الهی است، اگر امتحان الهی‌ست فقط برای ما است؟ فقط برای ما ایرانی‌هاست؟ چطور در کنار ما کشور عراق این مصیبت تورم وگرانی را ندارند، یعنی خدا نمی‌خواهد آن‌ها را امتحان کند؟چرا امتحان الهی، فقط برای ملت ایران است؟
به گزارش ایلنا، او ادامه داد: “بنده به خاطر دارم از زمانی که صدام سقوط کرد حدود ۱۷-۱۸ سال قبل تا حالا اصلا چیزی به نام گرانی و تورم در عراق نیست. من از اولین کسانی بودم که همان سال ۸۳ که صدام سقوط کرد بدون گذرنامه رفتم عراق، قیمت‌ها همان قیمت‌هایی بود که الان هم است، کرایه‌ها همان، قیمت گوشت همان و قیمت لبنیات همان است. لذا ما در عراق چیزی به نام اضافه سنوات سالیانه نداریم که حقوق‌ها را اضافه کنیم، چیزی به نام تورم در عراق، در دبی در جاهای دیگر نیست. این گرانی باعث ایجاد فقر می‌شود و فقر یک مصیبت برای جامعه است.” او می افزاید: ” انتظار مردم این است که به صورت جدی نه اینکه چند نفری را مطرح کنند به عنوان سلطان فلان و سلطان فلان. نه! یک بررسی جدی و جامع به عمل بیاید که قصور و تقصیر در کجاها و توسط چه اشخاص حقیقی یا حقوقی صورت گرفته است. اینکه گفته می‌شود تذکر داده شده، خب چه کسی تذکر داده شده، چرا توجه نشده است؟ این ها باید بررسی شود و تحت پیگرد قرار بگیرند….ما نمی‌دانیم این آقای عبدالباقی، واقعا عبدالباقی است هنوز، یا عبدالفانی است؟ چگونه است؟ کجا یقه‌اش را بگیریم و محکومش کنیم به پرداخت خسارت‌های مالی؟ چه بسا ده‌ها سال طول بکشد. بالاخره باید یک هیاتی تشکیل شود و این خسارت ها را بررسی کنند و جبران شود.با گذشت ده‌ها[ سال] از پایان جنگ تحمیلی همچنان فقر و محرومیت در چهره این شهرستان‌ها هنوز باقی است. مردم این شهرستان‌ها بیشترین آسیب را در اثر جنگ تحمیلی دیدند و انتظار دارند برای توسعه و آبادانی این شهرها اقدامات موثری به عمل بیاید که تاحالا به عمل نیامده است.”
بدون شک بدون برخورد علمی با پدیده‌ها، به‌ویژه با مسائل و پدیده‌های اخیر در میهن ما، بدون برخورد دمکراتیک با مردم خود و قائل شدن ارزش برای جان و کیفیت زندگی آنان و همچنین بدون تلاش برای برقراری روابط دوستانه با همسایگان و به‌طورکلی با مجموعه کشورها بر این کره خاکی، رژیم ولایت فقیه تنها بر مشکلات مردم کشورمان خواهد افزود. برای برقراری این اصول به تغییرات بنیادی در شیوه‌های کشورداری در ایران نیاز است. جنبش رو به‌رشد و گسترش یابنده مردم ایران این قدرت را خواهد داشت تا دیکتاتوری “ولایت فقیه” را از قدرت برکنار و حکومتی متکی بر عقل، تدبیر، علم، و همچنین مردم‌دوستی و هواداری از صلح جهانی را به‌‌خدمت مردم و کشور ما بگمارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا