حقوق بشر

زندان اوین؛ تمدید قرار و تداوم بازداشت محمد حبیبی

علیرغم وعده بازپرس پرونده مبنی بر آزادی موقت محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان با تودیع قرار وثیقه، امروز چهارشنبه ۱۱ خردادماه، قرار بازداشت وی به مدت یک ماه دیگر تمدید شد. این فعال صنفی معلمان در تاریخ ۱۰ اردیبهشت‌ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و از آن زمان تاکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین، بازداشتگاه این نهاد امنیتی نگهداری میشود.

خبرگزاری هرانا – تمدید قرار بازداشت این فعال صنفی علیرغم وعده بازپرس و بازجو پرونده مبنی بر آزادی موقت او با تودیع قرار وثیقه صورت گرفته است. به گفته یک منبع مطلع آقای حبیبی به اتهاماتی از جمله “تبلیغ علیه نظام” متهم شده است. وی هم اکنون در یکی از  اتاق‌های عمومی بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین در کنار ۱۲ متهم با اتهامات غیرعقیدتی نگهداری میشود.

به گفته این منبع مطلع، محمد حبیبی یکبار در هفته امکان برقراری تماس تلفنی با خانواده خود را دارد و همچنین از زمان بازداشت تاکنون ۲ ملاقات کابینی داشته است.

هرانا در تاریخ ۳ خردادماه طی گزارشی به شرح آخرین وضعیت و تداوم بازداشت محمد حبیبی، رسول بداقی و جعفر ابراهیمی پرداخته بود.

در آستانه هفته معلم در ایران شماری از فعالین صنفی توسط نهادهای امنیتی احضار و تعدادی نیز بازداشت شدند. روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ادارات آموزش و پروش در بیش از ۴۰ شهر دست به تجمع زده و شماری از فعالین صنفی نیز بازداشت شدند.

سحرگاه ۱۰ اردیبهشت ماه، محمد حبیبی به همراه سه تن دیگر از اعضای کانون صنفی معلمان تهران به نام های علی اکبر باغانی، رسول بداقی و جعفر ابراهیمی، بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های صنفی خود سابقه بازداشت و محکومیت را داشته است. وی در تاریخ ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹، پس از تحمل ۳۰ ماه حبس به صورت زودهنگام از زندان تهران بزرگ آزاد شد. او مجددا دیماه سال گذشته با دریافت ابلاغیه ای به پلیس امنیت احضار شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا