اجتماعی

زریوار در معرض تهدید است

مدیرکل محیط زیست استان کردستان با بیان اینکه امسال زریوار با تهدید مواجه است، گفت: راه اندازی سیستم تصفیه آب شرب شهرستان مریوان تنها راه نجات بخشی دریاچه زریوار است، که متاسفانه این پروژه تا کنون هیچ پیشرفت چشمگیری نداشته و حدود ده سال از متوقف شدن آن می‌گذرد.

خیرالله مرادی امروز چهارشنبه (۱۱خردادماه) در نشست با اصحاب رسانه استان که به مناسبت هفته محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: رسانه ها باید مردم را با چالش‌ها و مخاطرات محیط زیست به درستی و آگاهانه آشنا کنند تا جامعه نیز مسئولیت خود را نسبت به محیط زیست ادا کند.

وی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم برای حفاظت از محیط زیست افزود: می طلبد که آگاهی مردم نسبت به مسائل زیست محیطی به صورت عمیق تر و تحلیلی از سوی رسانه ها صورت گیرد.

تغییر اقلیم؛ عامل اصلی آلودگی هوا در منطقه

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، تغییر اقلیم را عامل اصلی آلودگی هوا و گردوغبار در منطقه ذکر و بیان کرد: تعداد روزهای خطرناک استان کردستان طی سال جاری به بیش از سه برابر افزایش یافته و خشکیدگی، افزایش دما و کاهش بارندگی در خاورمیانه به دلیل تغییر اقلیم از مهمترین عوامل این رخداد است.

وی سد سازی های ترکیه را عاملی برای تشدید و دامن زدن به این امر ذکر کرد و ادامه داد: در حوزه بین الملل نشست هایی طی دو هفته اخیر در رابطه با حل آلودگی هوا با حضور سفیران کشورهای درگیر توده گردوخاک، تشکیل شده است.

به گفته مرادی، شکل گیری مسائل و تهدیدات زیست محیطی به کندی اتفاق می افتد و رفع آن نیز مستلزم زمان و هزینه زیاد است؛ اما در این راستا و برای کنترل آلودگی هوا در داخل باید مردم آگاه شوند و توصیه های لازم را رعایت کنند.

دشت های شرق کردستان در یک قدمی بیایانی شدن

وی، با ابراز گله مندی از وضعیت دشت های شرق استان عنوان کرد: دشت های شرق استان کردستان که از دشت های استراتژیک تولید گندم در کشور بوده به سمت بیابانی شدن رفته است؛ این دشت ها نیازمند آبیاری بوده و وابسته به آب زیرزمینی است، لذا برای رفع این موضوع دو سد آزاد و ژاوه در این منطقه احداث شد که این امر نه تنها تا کنون برای استان مثمر ثمر واقع نشده، بلکه خود موجب کاهش سفره های آب زیرزمینی و آلوده شدن آب در مناطق دارای معادن طلا شده است.

مرادی، آب های منطقه چهار دولی قروه را که یک نوع تالاب فصلی برای استان محسوب می شد، مستعد تبدیل شدن به چشمه و کانون گرد و غبار در استان دانست و بیان کرد: این مهم در پی کاهش سفره های آب زیر زمینی در منطقه قروه رخ داده است.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، کاهش بارندگی و افزایش دو درجه ای دما در استان را از عوامل مهم کاهش رواناب ها ذکر کرد و افزود: کاهش رواناب ها خود نیز موجب غلظت آلودگی آب می شود.

فرسایش ۶۰ تن در هکتاری خاک در کردستان

وی تصریح کرد: متاسفانه ما در بحث فرسایش خاک جزو سردمداران در جهان هستیم و این در حالی است که اهمیت خاک از آب بسیار بیشتر بوده و معیشت مردم به خاک وابسته است.

مرادی از فرسایش ۶۰ تن در هکتار در سال خاک در استان خبر داد و افزود: در حال حاضر استفاده از کود و سم با توجه به آزادسازی قیمت ها در این زمینه، کاهش یافته و منطقی تر شده است.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، ساده سازی اکوسیستم را از عوارض مهم فرسایش خاک ذکر و تصریح کرد: تنوع زیستی و گیاهی در اراضی ملی فقط به یک نوع خاص و مورد استفاده بشر خلاصه می شود که در نتیجه منتج به نابودی آشیانه گونه های جانوری می شود، چرا که گونه های گیاهی وابسته به گونه های جانوری است.

وی با اشاره به وضعیت تخریب زیستگاه در استان، افزود: میانگین تخریب زیستگاه در کردستان با توجه به قرارگرفتن در حوزه زاگرس، بیشتر از میانگین کشوری است.

زریوار در مواجهه با تهدید

مرادی، در رابطه با وضعیت تنش آبی در دریاچه زریوار گفت: این تالاب نیاز به مرثیه خوانی ندارد، بلکه نیازمند کار اجرایی توأم با فکر است؛ سد گاران با اهداف تأمین آب شرب مریوان و تامین آب کشاورزی اراضی زریوار احداث شده که با گذشت چندسال از آبگیری این سد، هنوز این مهم محقق نشده و در واقع استفاده ای برای استان کردستان ندارد و این امر باید مطالبه گری شود.

وی نیاز شهرستان مریوان به آب را ۳۰میلیون متر مکعب و حداکثر میزان آب زریوار را هم ۶۰میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این در حالی است که برداشت نصف حجم آب ذخیره زریوار برای تامین آب مریوان، موجب افزایش تعریق در استان می شود.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، با بیان اینکه امسال زریوار با تهدید مواجه است، خاطرنشان کرد: راه اندازی سیستم تصفیه آب شرب شهرستان مریوان تنها راه نجات بخشی دریاچه زریوار است، که متاسفانه این پروژه تا کنون هیچ پیشرفت چشمگیری نداشته و حدود ده سال از متوقف شدن آن می گذرد.

وی تعداد محیط بانان استان را ۹۱ نفر اعلام کرد و یادآور شد: باتوجه به تعداد روستاهای زیاد و ظرفیت محدود استان در به کارگیری محیط بان،می طلبد که مردم مشارکت بیشتری برای حفاظت از محیط زیست داشته باشند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا