اخبار

هزاران دوربین نظارتی شهرداری تهران هک شدند

در آستانە سالگرد مرگ ”خمینی” یک گروە سایبری با هک دوربین‌های نظارتی و کنترلی شهرداری تهران، شعارهایی علیە سران رژیم بر روی مانیتورهای آن درج کرند. حمله سایبری گسترده به شهرداری تهران، دوربین‌های نظارتی «بهشت زهرا»، گور خمینی و ده‌ها مرکز حکومتی دیگر هک و از دسترس خارج شدند….

دیروز پنجشنبه ١٢ خرداد  ١۴٠١ ، بر اساس ویدیو و تصویرهای انتشاریافته،پنج هزار دوربین کنترلی شهرداری تهران” و همچنین ”بیش از ۵٠ سایت و سامانە” شهرداری تهران را هک شدە است.

در این عملیات همچنین سیستم اتوماسیون داخلی شهرداری و دوربین‌های مراقبتی مجموعه قبر ”خمینی” نیز هک گردیده است.

مرداد ۱۴۰۰ هم دوربین‌های امنیتی زندان اوین توسط گروهی به نام ”عدالت علی” هک شده بود.

تابستان سال ۱۴۰۰ نیز گزارش‌هایی از ”اختلال سایبری” در سیستم‌های کامپیوتری وزارت راه و شهرسازی رژیم ایران و حمله سایبری به شرکت راه‌آهن رژیم ایران منتشر شده بود.

حملات سایبری و هک دوربین‌ها و سامانه‌های ارگان‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز سابقه داشته است.

آزاده مختاری، دبیر اجتماعی سایت رکنا از جمله در توییتی نوشته است: «الان یعنی اطلاعات تمام مردم تهران در اختیار هکرهاست، یکی در کل روابط عمومی و شهرداری تهران نباید الان پاسخگو باشه که آیا حمله سایبری بوده و اگر بوده ابعاد آن چقدر است…»

روزنامه همشهری که زیر نظر شهرداری تهران اداره می‌شود، در این زمینه سکوت کرده اما روابط عمومی شهرداری دو ساعت پس از ماجرا، با تایید امر، در اطلاعیه‌ای نوشت: «به استحضار شهروندان محترم تهرانی می‌رساند، ظهر امروز ۱۲ خرداد ماه، اختلال عمدی در صفحه داخلی سامانه‌ی اینترانتی (داخلی) شهرداری تهران، برای دقایقی این سامانه را با انتشار تصویری موهن از دسترس همکاران خارج کرد. فرآیند رفع این اختلال محدود، به سرعت به‌انجام رسید و در حال حاضر سامانه‌های خدمت‌رسانی شهرداری تهران برای بررسی‌های بیشتر فنی توسط سازمان فاوا، موقتاً از دسترس خارج شده است.»

در این اطلاعیه نامی از هکر‌ها و انگیزه‌ هک کنندگان نیامده و تنها گفته شده که “ماهیت اخلالگران و شیوه‌ی فعالیت آن‌ها، پس از بررسی نهایی توسط نهادهای مسئول اطلاع‌رسانی خواهد شد.”

تابستان سال گذشته، گروه سایبری “عدالت علی” موفق شد دوربین‌های امنیتی زندان اوین را هک کند. درز تصاویری که سوءرفتار و رویکردهای سرکوبگرانه ماموران با زندانیان را نشان می‌داد، افکار عمومی را با واقعیات جاری در بازداشتگاه‌ها آشناتر کرد و به استعفای رئیس سازمان زندان‌ها منجر شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا