گوناگون

گرانی این ماده غذایی پرمصرف در راه است

بررسی های میدانی حاکی از آن است که پس از کمیاب شدن روغن حال نوبت به رب گوجه رسیده است و همسو با کمیاب شدن آن زمزمه‌هایی در خصوص افزایش قیمت این محصول به گوش می‌رسد.مشاهدات میدانی حاکی از آن است که رب گوجه شرکتی در سوپرمارکت‌های برخی از مناطق پایتخت کمیاب شده است و شرکت‌های توزیع کننده این محصول در روزهای گذشته از توزیع رب گوجه به سوپرمارکت‌ها امتناع کرده‌اند و در این بین زمزمه‌ها حاکی از افزایش قیمت ۲۰ درصدی این محصول در روزهای آینده است….

به گزارش قرن نو، رب گوجه فرنگی در حالی کمیاب شده است و خبر از گرانی آن می‌آید که مسئولان دولتی می گویند به جزء ۴ قلم کالای اساسی، قیمت سایر محصولات افزایشی نخواهد داشت.در این مورد قاسمعلی حسنی، دبیر اتحادیه بنکداران موادغذایی نیز اظهار داشت: علی رغم موجود بودن مواد اولیه، کارخانه‌های تولیدکننده رب گوجه فرنگی عرضه آن را محدود کرده‌اند.وی تصریح کرد: در حال حاضر هیچ کمبودی در زمینه تامین مواد اولیه تولید رب گوجه فرنگی وجود ندارد و فصل گوجه‌فرنگی نیز هست، اما به نظر می‌رسد کارخانه‌های تولیدکننده رب از اقدام سایر کارخانه‌ها در ماه‌های قبل الگوبرداری کرده‌اند و رب گوجه فرنگی توزیع نمی‌کنند.گفتنی است که کمیاب شدن و گران شدن رب گوجه در آستانه فصل تابستان در حال وقوع است؛ در حال حاضر هر کیلوگرم گوجه فرنگی در بازار ۱۵ هزار تومان قیمت خورده است.

تقاضا برای تهیه رب گوجه خانگی بالا رفت
در حالی که میانگین قیمت هر کیلوگرم رب گوجه شرکتی به ۷۵ هزار تومان رسیده است تقاضا برای خرید گوجه و تهیه رب گوجه خانگی در روزهای اخیر افزایش یافته است.بررسی های میدانی حاکی از آن است که هر کیلوگرم رب گوجه خانگی در بازار ۶۵ هزار تومان قیمت دارد که به گفته تهیه کنندگان رب گوجه خانگی قیمت این محصول نیز در حال افزایش است و شاید در روزهای اخیر شاهد رشد دوبرابری قیمت این محصول باشیم.

عوارض صادرات گوجه فرنگی افزایش یافت
ابلاغیه اخیر دفتر صادرات گمرک به گمرک‌های اجرایی نشان می‌دهد که عوارض صادرات گوجه فرنگی افزایش یافته است. بر این اساس اعلام شده است که”این ابلاغیه به پیوست نامه وزیر جهاد کشاورزی در خصوص وضع عوارض بر صادرات گوجه فرنگی به ازای هر کیلو ۶۰۰۰ تومان، جهت اجرا از تاریخ ابلاغ این نامه(دوم خرداد ۱۴۰۱) ، با رعایت کلیه قوانین و مقررات و ضوابط جاری سال ارسال شده است.”به گفته مسئولین از آنجا که قیمت گوجه‌های ربی و به تبع آن رب گوجه فرنگی بالا رفته، برای مدیریت بازار داخلی این عوارض تعیین شده است. گفتنی است که آخرین بار در مهرماه سال ۱۳۹۷ همسو با شدت گرفتن نوسانات نرخ ارز بازار کالاهای اساسی با نایاب شدن رب گوجه و سپس گرانی این محصول مواجه شد.

قیمت مرغ باز هم گران می‌شود؟

به گزارش اقتصاد ۲۴، امسال هم برای مرغداران چندان خوشایند نبود چراکه افزایش مازاد تولید، اُفت خرید و کاهش صادرات ناشی از دستور العمل‌های دولت همه دست به دست هم قیمت تولید گوشت مرغ را به بالاترین حد رسانده است.چند هفته‌ای شد که بازارمرغ در مرز قیمت منطقی نسبت به ماه‌های گذشته سیر می‌کند؛ البته مشخص نیست این به معنی تنظیم بازار و منطقی شدن قیمت این محصول پر نوسان است یا فرصت چندباره برای آرامشی قبل از طوفان قیمت‌ها در این بازار؟

قیمت هر کیلو مرغ را تنظیم بازار به ۴۰ هزار و ۹۱۰ تومان رسیده در حالی که همین مرغ‌ها در بازار آزاد به کیلویی ۴۱ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۴۸ هزار تومان فروخته می‌شود.مردم این روز‌ها علاوه بر کاهش قدرت خرید، سرگردان در بازار‌ها بدنبال تثبیت قیمت‌ها هستند و نگران ازافزایش نرخ‌ها به دلیل حذف ارز ترجیحی!

در همین رابطه حبیب اسدالله نژاد مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران گفت: پس از صدور مجوز، صادرات مرغ با حذف تعرفه در حال اجراست.وی تصریح داشت: تا زمانی که مرغ‌ها با ارز نیمایی وارد بازار داخلی نشده است امکان صادرات مرغ وجود دارد، اما پس از اینکه تولید کنندگان محصولات تولیدی را با ارز نیمایی راهی بازار کنند، کار صادرات مرغ بدون مشوق‌های صادراتی انجام می‌شود.اسدالله نژاد گفت: با احداث زیر ساخت‌های لازم و تقویت پتانسیل‌های موجود ظرفیت خوبی برای صادرات مرغ مهیا شده است. از این رو صادرات این محصول تا حدی می‌تواند زیان افزایش مازاد تولید را برای تولید کنندگان جبران کند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران گفت: اما به دلیل عدم ثبات در تصمیم گیری‌ها و نوسان درتعیین تعرفه صادراتی، نرخ عوارض صادراتی، قیمت‌های متغیر در بخش تولید و ازهمه مهمتر بازگشت به سیاست ممنوعیت صادرات، تقویت تولید و ثبات قیمت مرغ در ابهام قرار دارد و به همین دلیل روی روند صادرات این محصول نمی‌شود حساب کرد.

این فعال صنفی در ادامه با اشاره به عوامل بازدارنده در مسیر صادرات ادامه داد: در حال حاضر مجوز ۵ هزار تن صادرات مرغ صادر شده که البته رقم صادرات این محصول به دلیل تعرفه صفر گمرکی، خیلی پایین ترانجام شده است.

اسدالله نژاد در پاسخ به این سوال که صادرات مرغ تا چه حدی در تنظیم بازار داخلی تأثیر گذار است، گفت: یکی از دلایل آزاد سازی صادرات مرغ، افزایش مازاد تولید این محصول بود. شرکت پشتیبانی به تنهایی قادر به جمع آوری مرغ‌های مازاد نیست و با توجه به اصلاح نظام ارزی تا ۲۰ روز آینده مرغ‌هایی که با ارز نیمایی تولید شده وارد بازار مصرف داخلی می‌شود.

وی تصریح داشت: نرخ مرغ‌های تولیدی با ارز نیمایی قطعاً گران‌تر از مرغ‌های موجود در بازار خواهد بود.مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران گفت: سیاست شرکت پشتیبانی در جمع آوری مرغ‌های مازاد دو دلیل دارد. ابتدا ایجاد تعادل در بازار داخلی به منظور جلوگیری از ضرر و زیان تولید کنندگان است.اسدالله نژاد با اشاره به موضوع دوم، گفت: زمانی که بازار در مقطعی دچار کمبود احتمالی شد برای جبران شرایط، مرغ‌های جمع آوری شده جهت جبران کمبود راهی بازار مصرف شود.

این فعال صنفی با تأکید بر اینکه احتمال کمبود مرغ در بازار بسیار کم است، گفت: با تخصیص ارز نیمایی به تولید مرغ، احتمال افزایش قیمت این محصول بسیار زیاد است.وی گفت: با حذف ارز ترجیحی و تخصیص ارز نیمایی، قیمت تولید مرغ با افزایش شدیدی مواجه شده است. قیمت‌های فعلی مرغ در بازار نرخ واقعی نیست و اگر جلوی افزایش قیمت مرغ را بگیرند، تولید کنندگان مرغ از چرخه تولید خارج می‌شود.

اسدالله نژاد تأکید داشت: دولت به طور موقت قیمت جدیدی را برای هرکیلو مرغ به بخش تولید پیشنهاد کرده است که این نرخ نیازمند تجدید نظر است.مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران گفت: برای ادامه تولید، قیمت اعلام شده مرغ از سوی دولت نیاز به اصلاح دارد. قطعاً نرخ جدید مرغ با توجه به ارز نیمایی باید افزایش داشته باشد درغیر این صورت باید منتظر فاجعه در تولید مرغ باشند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا