اجتماعی

روند کاهشی روان‌آب رودخانه‌ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گلستان از کاهش ۱۹ درصدی ذخیره آبخوان‌ها در این استان خبر داد و گفت: منابع آب زیرزمینی دیگر قابل اتکا نیست.

سید محسن حسین در گفت وگو با خبرنگار ایسنا  با بیان اینکه در حال حاضر تقریباً بیش از ۹۵ درصد از آب مصرفی گلستان در بخش شرب از طریق منابع آب زیرزمینی تأمین می شود، گفت: منابع آب استان گلستان کمتر از دو درصد کشور است و این استان نسبت به متوسط کشور هم سرانه آب پایین تری دارد.

وی با بیان اینکه بارش ها نسبت به سال گذشته کمتر شده و درجه حرارت نیز افزایش یافت و به دنبال آن میزان آب زیرزمینی با کاهش همراه بود، افزود: آب های زیرزمینی ما از لحاظ کمی و کیفی دیگر قابل اتکا نیست و باید به سراغ منابع آبی جدید حرکت کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گلستان به میزان بارندگی تجمعی از اول مهر ماه ۱۴۰۰ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در استان گلستان اشاره کرد و یادآور شد: بر مبنای ایستگاه های شرکت آب منطقه ای، مقدار بارندگی تجمعی متوسط در استان ۴۰۰ میلی متر گزارش شده و این میزان نسبت به آمار بلند مدت که ۳۸۶ میلی متر است چهار درصد افزایش را نشان می دهد.

حسینی به مقدار افزایش و کاهش بارش در هر حوضه آبریز نسبت به بلند مدت اشاره کرد و توضیح داد: براساس گزارشات رسیده حوضه گرگانرود دو درصد، اترک سفلی بدون تغییر، قره سو ۱۲ درصد افزایش، نکارود علیا ۲۹ کاهش و  خلیج گرگان ۱۳ درصد افزایش داشته است.

وی متوسط دمای اندازه گیری شده از اول مهر ماه ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ را ۱۲.۱ درجه سانتی گراد اعلام کرد و افزود: این میزان نسبت به آمار بلندمدت که ۱۱.۷ درجه سانتیگراد است ۰.۴ درجه افزایش را نشان می دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گلستان با بیان اینکه رواناب اندازه گیری شده در ایستگاه های شاخص رودخانه های استان، بین ۸۶ درصد تا ۵ درصد کاهش را نسبت به آمار دوره بلند مدت نشان می دهد، متذکر شد: ذخیره آبخوان های استان گلستان نسبت به آمار دوره بلند مدت با حدود ۲۳۸ میلیون متر مکعب معادل ۱۹ درصد کاهش همراه بوده که آبخوان های کم عمق حدود ۱۷۹ میلیون مترمکعب کاهش و آبخوان های عمیق حدود ۵۹ میلیون متر مکعب کاهش داشته است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا