بین‌المللی

وزیر دفاع آمریکا با همتای چینی خود دیدار و گفتگو می‌کند

وزیر دفاع آمریکا قرار است هفته آینده با همتای چینی خود در حاشیه یک نشست دفاعی در سنگاپور دیدار و گفتگو کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد که «لوید آستین»، وزیر دفاع این کشور قرار است برای اولین بار در دولت بایدن با همتای چینی خود در هفته آینده به صورت رسمی دیدار کند.

گفته شده این دیدار در حاشیه نشست دفاعی در سنگاپور برگزار خواهد شد.

با این حال این مقام دفاعی گفته است که تاریخ و زمان دیدار آستین و ژنرال «وی فنگه»، وزیر دفاع ملی چین هنوز تعیین نشده است.

پیشتر و حدود سه ماه پیش نیز، وزیردفاع آمریکا حدود ۴۵ دقیقه با همتای چینی خود صحبت کرد که این گفتگوی غیررسمی اولین بار از زمان پایان دولت ترامپ صورت می‌گرفت، هرچند مقامات پنتاگون جزئیات کمی از این گفتگو ارائه کردند و گفتند: «یک سری موضوعات مورد بحث قرار گرفت. واضح است که مسائل امنیتی در اقیانوس هند و اقیانوس آرام مطرح شد.»

وزیر دفاع آمریکا بارها چین را «چالش فوری» برای واشنگتن توصیف کرده و گفته است که حتی با وجود جنگ روسیه در اوکراین، منطقه هند و اقیانوس آرام برای ایالات متحده اولویت دارد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین پیشتر گفت: «کشورهای هند و اقیانوس آرام تصریح کرده اند که به دنبال منطقه‌ای هستند که ریشه در شفافیت، آزادی دریانوردی، حل مسالمت آمیز اختلافات، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای مستقل داشته باشد. در عین حال، ما همچنین دیده‌ایم که حمله به این اصول مشترک چگونه است، از آزار و اذیت [جمهوری خلق چین] در دریای چین جنوبی تا تهاجم وحشیانه روسیه به اوکراین، و ما فعالانه در حال کار برای ایجاد یک نظم امنیتی شفاف و فراگیر برای منطقه هستیم.»

روابط تنش‌آمیز بین واشنگتن و پکن در اوایل این هفته زمانی که یک هیئت کنگره آمریکا از تایوان بازدید کرد، به شدت افزایش یافت.

سفارت چین در واشنگتن به شدت نسبت به این دیدار ابراز نگرانی کرد و از واشنگتن که از ارسال سیگنال‌های اشتباه به نیروهای جدایی طلب تایوان خودداری کند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا