گوناگون

افزایش بیماری‌های روانی در جامعه

فقر و محرومیت در اثر سیاست های ضد مردمی رژیم ولایت فقیه در طول سال‌های اخیر، از یک سو افزایش سرسام‌آور هزینه‌های زندگی همراه با بیکاری فزاینده و مشکلات اقتصادی را باعث شده است که به‌یقین از اصلی‌ترین معضل‌های جامعهٔ امروزی ماست، و‌ از سوی دیگر، افزایش ناهنجاری های اجتماعی را موجب شده است….

به گزارش ستاره صبح، سازمان بهداشت جهانی به صورت متوسط اعلام کرد که در دوران کرونا مشکلات روان‌شناختی در کشورهای ۱۰ درصد نسبت به قبل از کرونا افزایش‌یافته است. بحران کرونا علاوه بر جان مردم روان آنان و اقتصاد خانوار و کشورها را نیز هدف قرار داده بود، به طوری که بسیاری از خانواده‌ها همچنان در سوگ افراد جان‌باخته هستند و همچنین بحران اقتصادی منجر به افزایش بیکاری و فقر در جامعه شده است. این در حالی است که اکنون مردم با بحران معیشت و گران شدن کالاهای اساسی نیز مواجه هستند. در این ارتباط رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به افزایش برخی بیماری‌های روان‌شناختی در جامعه هشدار داد و گفت: شاهد افزایش اضطراب، خودکشی در بین نوجوانان و جوانان هستیم. همچنین بیماری وسواس، پرخاشگری و خشم درونی نیز افزایش داشته است. محمد حاتمی از دولت درخواست کرد که طبق قانون، خدمات روان‌شناختی را تحت پوشش بیمه قرار دهند زیرا افراد جامعه پس از بحران کرونا باید تحت غربالگری روان‌شناختی قرار گیرند تا سلامت روانی جامعه درمان و کنترل شود. جزییات بیشتر را به نقل از آفتاب نیوز در ادامه می‌خوانید.

محمد حاتمی، رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره کشور در پاسخ به این سؤال که با توجه به مشکلات دوران کرونا و مشکلات معیشتی که در حال حاضر مردم با آن مواجه هستند، آیا ممکن است مشکلات روان‌شناختی مردم افزایش پیدا کند، گفت: کرونا یک بحران بزرگ در دنیا ایجاد کرد که شاید تا صد سال گذشته چنین بحرانی تجربه نشده بود. کرونا به همراه خود بحران‌های دیگر ازجمله مشکلات دانش و معیشت را نیز به همراه خود آورد. این بحران‌ها در کنار هم قرارگرفته و روی روان مردم تأثیر منفی گذاشتند.وی ادامه داد: فردی که شغل خود را از دست داده و معیشتش با مشکل مواجه شده قطعاً از نظر روان‌شناختی و مسائل شخصی و فردی دچار مشکلاتی شده است به تعبیر روانشناسان دچار فشار روانی شده و این فشار روانی می‌تواند منشأ بسیاری از مشکلات برای فرد باشد. بحران معیشت مشکل‌ساز است اما در حال حاضر بحران معیشت در کنار سایر بحران‌ها قرارگرفته است و به همین دلیل ما می‌گوییم جامعه نیاز به غربالگری و توجه بیشتر در زمینه بهداشت روان دارد و شرایط حاد است و باید به آن توجه شود.

سوگ پایدار
حاتمی در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر بیشتر با چه بحران‌هایی روانی در جامعه روبرو هستیم، گفت: یک اختلالی که در حال حاضر وجود دارد و ما با آن مواجه هستیم سوگ پایدار است. افرادی که در بخش درمان فعالیت می‌کردند یا کسانی که کرونا را تجربه کرده‌اند یا عزیزان خود را در این بیماری از دست داده‌اند و نتوانستند سوگواری کنند دچار سوگ پایدار شده‌اند و باید شرایطی را در دوران پسا کرونا ایجاد کنیم که آنچه این افراد در درون خود ریخته‌اند، برون بریزند و شرایط روحی این افراد به سمت آرامش سوق پیدا کند.

افزایش ابتلا به افسردگی
وی بابیان اینکه روزانه ۱۵۰ هزار مشاوره به مردم در مراکز مشاوره ارائه می‌شود، تصریح کرد: بر اساس این آمار و پایشی که صورت می‌گیرد ما می‌دانیم که روزانه مردم به دلیل کدام اختلال بیشتر به مراکز مشاوره مراجعه کرده‌اند. بر اساس این پایش و داده‌هایی که داریم متوجه شدیم که نرخ اختلالات افسردگی افزایش پیداکرده است. همچنین شاهد افزایش اضطراب، خودکشی در بین نوجوانان و جوانان نیز نسبت به گذشته بیشتر شده است. همچنین مواردی مانند بیماری وسواس نیز افزایش پیداکرده است.
لزوم غربالگری مردم در زمینه مشکلات روان‌شناختی
رئیس سازمان مشاوره و روان‌شناختی بابیان اینکه موضوعاتی مانند پرخاشگری و خشم درونی نیز افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: با توجه به بحران‌هایی که شکل‌گرفته طبیعی است که این موارد در مردم افزایش پیدا کند. اما اگر بخواهم بر اساس آمار صحبت کنم باید بگویم که پیش از کرونا وزارت بهداشت اعلام کرد ۲۳.۸ درصد مردم ایران نیاز به خدمات فوری روان‌شناختی داشته و با اختلال روانی همراه هستند. حدود یک ماه پیش نیز سازمان بهداشت جهانی به صورت متوسط جهانی اعلام کرد که در دوران کرونا در زمینه مشکلات روان‌شناختی به این آمار در کشورهای مختلف ۱۰ درصد اضافه‌شده است. یعنی ۳۳.۸ درصد در کشور ما با مشکلات روان‌شناختی مواجه هستند و یعنی از هر سه نفر یک نفر نیاز به خدمات روان‌شناختی فوری دارد ولی ما در سازمان نظام هواشناسی و مشاوره با توجه به شیوع کرونا در دو سال گذشته پیشنهاد می‌دهیم که همه مردم نیاز به یک غربالگری در زمینه مشکلات روان‌شناختی دارند.

خدمات روانشناسی و مشاوره به یک کالای لوکس تبدیل‌شده است
حاتمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تحت پوشش قرار گرفتن تعرفه‌های روانشناسان توسط بیمه‌ها گفت: مردم نیاز به خدمات مشاوره دارند اما اقشار در معرض خطر و کم‌درآمد به دلیل اینکه تمکن مالی پایینی دارند از خدمات روانشناسی استفاده نمی‌کنند و خدمات روانشناسی و مشاوره به یک کالای لوکس تبدیل‌شده است و فقط صرفاً افرادی که تمکن مالی دارند از این خدمات استفاده می‌کنند. وی ادامه داد: دو الی سه سال است که شبانه‌روز روی این مسئله کار می‌کنیم و پیگیر هستیم که این خدمات نیز تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. در این زمینه نامه‌نگاری‌های زیادی انجام‌شده اما به هیچ نتیجه نرسیده‌ایم. جلسات زیادی را در این خصوص برگزار کرده‌ایم. بیمه‌های پایه و تکمیلی یک نیاز فوری مردم است و درخواست داریم از دولت که خدمات روان‌شناختی تحت پوشش بیمه قرار بگیرند چراکه قانون این موضوع را پیش‌بینی کرده است.رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره گفت: آخرین پیگیری‌های ما از رئیس‌جمهور منتج به یک نامه از سوی رئیس‌جمهور به وزیر بهداشت ارسال شدند و وزیر بهداشت نیز به وزیر اقتصاد نامه زدند که این موضوع ساماندهی شود اما هنوز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا