اجتماعی

تاثیر ریزگرد بر سلامتی و محیط‌زیست

در ابتدا ذکر یک مطلب لازم است و آن اینکه انسان محور توسعه پایدار و باارزش‌ترین موجودات است و هرچه که برای رضایت اوست، ارزشمند است.

آرمان ملی: اسماعیل کهرم کنشگر محیط زیست، بنا بر آنچه گفته شد، عوامل گوناگون‌ وقتی ارزش‌گذاری می‌شوند که توسط انسان ارزیابی شوند.

ریزگردها یا هر عامل تغییردهنده محیط نیز باید توسط انسان مورد بررسی و مداقه قرار گیرد و اگر مورد سلیقه او بود، ابعاد قابل قبول خواهد داشت. حدود ۲ سال پیش شهر زیبای خوزستان، اهواز زیبای ایرانی موجب هجوم ریزگردها واقع شد. این هجوم کلیه تشکیلات و تاسیسات شهری را از کار انداخت. سیستم اینترنت، سیستم آب شهری، تلفن همه از کار افتادند و کار به تعطیل شدن اداره‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها کشید. تمام اینها تاثیر یک ذراتی است که قابل شناسایی هم نیستند و چنان تاثیری بر یک شهر متمدن امروزی می‌گذارند که زندگی را مختل می‌کنند به طوری که قبل از این حتی این تاثیرات قابل شناسایی نبود.

در قسمتی دیگر از این گزارش ذکر کردم که مراکز دانشگاهی تاثیرات ریزگردها را در تاسیسات شهری مورد بحث و بررسی قرار دادند و از آن عبرت گرفتند. همچنین که در حال نگارش این مقاله بودم یکی از خبرنگاران تماس گرفتند و مساله عجیبی را مطرح کردند. ایشان گفتند در فضای مجازی شایع شده که در عراق دستگاهی را به‌کار می‌گیرند که گرد و خاک را (ریزگرد) به طرف ایران می‌فرستند و این ذرات تا تهران طی طریق می‌کنند. واقعا که چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند. بنده هیچ دستگاهی را نمی‌شناسم که ریزگرد را از عراق تا تهران بفرستد. اما اگر با واقعیت‌ها سروکار داشته باشیم قطعا بهتر از شایعات پاسخ می‌گیریم.

حقیقت آن است که مساله بغرنج ریزگرد تا آینده قابل پیش‌بینی مهمان ما خواهد بود. تا جایی که کشورهای درگیر متفقا به فکر رفع مشکل باشند و آن وقت شاید تا ۱۰ سال بعد از ریزگرد رهایی یابند. زودتر از این امکان ندارد. اصلا اگر چنین اتفاقی بیفتد به‌طور قطع این مهم‌ترین معاهده بین چند کشور برای بهبود وضع محیط‌زیست منطقه خواهد بود. برای جلوگیری از تاثیر ریزگردها استفاده از ماسک‌های به خصوص توصیه می‌شود. ولی تجربه کووید- ۱۹ به ما آموخته که استفاده از ماسک به خصوص آنها که چشمه‌های ریز دارند موجب نفس تنگی می‌شود و به صورت ممتد برای زمان‌های طولانی نمی‌توان از آنها استفاده کرد و حتی‌المقدور بعد از هر نیم ساعت استفاده باید آن را از صورت برداشت و به صورت آزاد نفس کشید. تا به حال از یک نوع ریزگرد که متأسفانه فقط در ایران به کار می‌رود سخن نگفته‌ام و آن ریزگرد حاصل از سوزاندن مازوت در برخی نیروگاه‌هاست. مازوت که به آن نفت کوره یا نفت سیاه می‌گویند در نانوایی‌ها و حمام‌ها به مصرف می‌رسد و تحقیقات نشان داده که سرطان‌زا هستند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا