حقوق بشر

پس از پذیرش اعاده دادرسی؛ عباس لسانی به ۸ سال حبس محکوم شد

عباس لسانی، فعال ترک (آذربایجانی) توسط شعبه اول دیوان عالی کشور به ۸ سال حبس و دو سال اقامت اجباری در شهرستان یزد محکوم شد. پرونده وی، پس از پذیرش درخواست اعاده دادرسی به این شعبه ارجاع داده شده بود.

خبرگزاری هرانا – بر اساس این حکم که پس از پذیرش اعاده دادرسی این زندانی توسط شعبه اول دیوان عالی کشور به ریاست سیداحمد متضوی مقدم صادر و به وی ابلاغ شده، آقای لسانی از بابت اتهام “تشکیل و اداره گروه و جمعیت با هدم بر هم زدن امنیت ملی” به ۸ سال حبس و دو سال اقامت اجباری در شهرستان یزد محکوم شده است. وی همچنین از محکومیت ۵ سال حبس از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی تبرئه شد.

آقای لسانی در تاریخ ۲۴ بهمن ماه سال گذشته از زندان اردبیل به مرخصی درمانی اعزام شده بود. اعزام آقای لسانی به مرخصی استعلاجی به مدت ۶ ماه و پس از ارسال جوابیه کمیسیون سه نفری پزشکی قانونی مبنی بر لزوم در انجام عمل جراحی فتق دیسک بین مهره ای این زندانی صورت گرفته بود.

عباس لسانی، در تاریخ ۲۵ دی‌ماه ۹۷ در پی حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شد.

وی مدتی بعد توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل از بابت اتهام “تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور” به ۸ سال حبس و ۲ سال تبعید به شهر یزد محکوم شد. این حکم در مهرماه ۹۸ توسط دادگاه تجدید نظر استان اردبیل به ۱۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهر یزد افزایش یافت. تیرماه ۹۹ نیز درخواست فرجام خواهی آقای لسانی در دیوان عالی کشور رد شد. پیشتر شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل با صدور دادنامه‌ای تقاضای دادیار اجرای احکام دادگاه انقلاب اردبیل جهت اعمال قانون کاهش مجازات حبس در پرونده عباس لسانی، فعال ترک (آذربایجانی) را نیز رد کرده بود.

آقای لسانی در اردیبهشت ماه ۹۸ و در پرونده ای دیگر توسط شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه های مخالف نظام” به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

عباس لسانی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت های متعدد به دلایل فعالیت های خود را دارد. وی در یکی از آخرین موارد در تاریخ ۱۱ تیرماه ۹۷ چند روز پیش از گردهمایی سالانه “قلعه بابک” همراه با سه شهروند دیگر ساکن اردبیل توسط مأموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و سپس در روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه همان سال با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. آقای لسانی ویدیویی از خود مبنی بر تشویق افراد برای حضور در این مراسم منتشر کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا