جوانان

سهم کنکور از سنجش توان علمی دانش‌آموزان از ۱۰۰ درصد به ۴۰ درصد کاهش یافت

اعضای شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی پس از نشست روز سه‌شنبه ۱۷ خرداد خود به ریاست ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم طرح اصلاح و تکمیل سیاست‌های سنجش و پذیرش دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه را به تصویب نهایی رساندند….
براین اساس گفته‌شده که به‌منظور کاهش فشار روانی ناشی از تعیین تکلیف ۱۲ سال تحصیل دانش‌آموزان در آزمون چهار ساعته کنکور، سهم کنکور از سنجش توان علمی دانش‌آموزان از ۱۰۰ درصد به ۴۰ درصد کاهش می‌یابد و ۶۰ درصد سهم سنجش توان علمی دانش‌آموزان نیز بر اساس سوابق تحصیلی سه سال آخر دبیرستان باشد. براساس مصوبات این نشست، سیاست‌های جدید به تدریج و در مدت چهار سال به‌اجرا گذاشته خواهد شد.

بدین ترتیب در سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ فقط نتایج تحصیلی سال دوازدهم دانش‌آموزان، در سال ۱۴۰۴ نتایج تحصیلی سال‌های یازدهم و دوازدهم و در سال ۱۴۰۵ نتایج تحصیلی و معدل سال‌های دهم تا دوازدهم تعیین‌کننده سهم ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در سنجش و پذیرش دانش‌آموزان در دانشگاه‌ خواهد بود. همچنین کنکور نیز سالی دو بار و تنها از درس‌های تخصصی هر رشته برگزار خواهد شد.

افزون بر این، دانش‌آموزان مجاز خواهند بود برای بهبود معدل و سوابق تحصیلی خود، تا ۱۰ بار در امتحانات سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم دبیرستان شرکت کنند. قرار است دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش بعداً جزئیات سیاست‌های جدید سنجش و پذیرش دانشجو را اعلام کنند.

سایت زمانه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا