اخبار

ادعاست یا واقعیت کدام یکی؟

جمهوری اسلامی ایران فعالیت شماری از دوربین‌های نظارتی آژانس اتمی را قطع کرد…..

به گزارش دویچه وله، ایران اعلام کرد فعالیت شماری از دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را قطع کرده است. دو روز پیش کشورهای غربی پیش‌نویس قطعنامه محکومیت ایران به دلیل عدم همکاری با آژانس را به شورای حکام این نهاد ارائه دادند.

سازمان انرژی اتمی ایران با صدور بیانیه‌ای از قطع فعالیت تعدادی از دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۱۸ خرداد (۸ ژوئن) با حضور در یکی از مراکز هسته‌ای بر قطع فعالیت دو دوربین آژانس نظارت کرد.

در بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران آمده است که تنها دوربین‌های “فراپادمانی” قطع شده است و ایران موظف به نصب آن‌ها نبوده و تنها از روی “حسن نیت” حاضر به نصب آن‌ها شده است.

سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه خود می‌گوید: «به همین دلیل تصمیم گرفته شد از امروز فعالیت‌ دوربین‌های فرا‌پادمانی دستگاه اندازه‌گیری بر خط سطح غنا OLEM و فلومتر آژانس قطع شود که دستور آن به مسئولان مربوطه داده شده است.»

نهاد اتمی ایران می‌افزاید که بیش از ۸۰ درصد از دوربین‌های موجود آژانس، دوربین‌های پادمانی هستند که همچون گذشته فعالیت آن‌ها ادامه خواهد یافت.

آمریکا و سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان دو روز قبل پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دادند که در آن خواسته شده ایران را به دلیل “همکاری ناکافی” با آژانس محکوم کنند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۱۶ خرداد بار دیگر جمهوری اسلامی را متهم کرد که به برخی از پرسش‌های این نهاد، از جمله درباره منشاء مواد رادیواکتیو کشف شده در سه مکان اعلام نشده پاسخ‌های قانع‌کننده نداده است.

یکی از مکان‌های اعلام نشده که بازرسان آژانس در آن مواد رادیواکتیو کشف کردند در روستای تورقوزآباد، از توابع کهریزک و نزدیک شهرری بوده است.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۱۸ خرداد در مورد اظهارات مدیرکل آژانس بین‌المللی گفت: «ایران هیچ فعالیت هسته‌ای پنهان و نانوشته‌ای ندارد و هیچ سایت و فعالیت معرفی نشده‌ای هم وجود ندارد.» او مواد رادیواکتیو کشف شده در سه مکان اعلام نشده را “اسناد کذایی” و “یک حرکت سیاسی برای تداوم فشار حداکثری” علیه ایران خواند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در پی ارائه پیش‌نویس قطعنامه محکومیت ایران به شورای حکام آژانس در گفت‌وگوی تلفنی با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داده است: «هرگونه اقدام سیاسی از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس، بی تردید با واکنش متناسب، موثر و فوری ایران مواجه خواهد شد.»

چین و روسیه که به همراه بریتانیا، فرانسه و آلمان در مذاکرات هسته‌ای وین مشارکت دارند، پیش از این هشدار داده‌اند که هر گونه قطعنامه‌ای می‌تواند روند مذاکرات با ایران را متوقف کند.

میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در مذاکرات وین گفته است که کشورش خود را با چنین قطعنامه‌ای همراه نخواهد کرد.

به گفته یکی از دیپلمات‌های غربی، به احتمال زیاد روز پنجشنبه ۱۹ خرداد (۹ ژوئن) در مورد پیش‌نویس این قطعنامه در شورای حکام آژانس رأی‌گیری خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا