بین‌المللی

ناتو به دنبال آغاز طرح جدید دفاع هوایی در ۲۰۲۳

در پی حمله روسیه به اوکراین، ناتو دارد آماده می‌شود تا فاز بعدی برنامه چندملیتی دفاع هوایی و موشکی را که چندین سال بر روی آن‌ها کار کرده آغاز کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری دیفنس نیوز، اکنون ۱۵ متحد و شریک ناتو در برنامه استقرار سامانه دفاع هوایی GBAD که راه حلی در مقابل موشک‌هایی با برد بسیار کوتاه برد، کوتاه برد و میان برد است، عضویت دارند.

در همین حال، هشت کشور گرد هم آمده‌اند تا در یک بازه زمانی مشابه، یک قابلیت فرماندهی و کنترل جدید برای دفاع هوایی و موشکی مستقر بر سطح ایجاد کنند.

کامیل گراند، معاون دبیرکل ناتو در امور سرمایه‌گذاری دفاعی گفت، این دو برنامه بخشی از تلاش‌های ما برای تقویت همکاری چندملیتی در میان متحدان هستند. وی افزود: دفاع هوایی حوزه‌ای است که طبق پیش‌بینی ما، همکاری متحدان در آن بسیار منطقی‌ است.

۱۰ متحد و شریک ناتو در دیدار وزرای دفاع این اتحاد در اکتبر ۲۰۲۰ توافقی برای پیشبرد این برنامه امضا کردند. از آوریل ۲۰۲۲، پنج شریک دیگر نیز به آن‌ها پیوستند. گروه فعلی شامل بلژیک، دانمارک، فرانسه، آلمان، مجارستان، ایتالیا، لتونی، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلوونی، اسپانیا، انگلیس و آمریکاست.

به گفته گراند، این اتحاد می‌خواهد تا پایان ۲۰۲۲ یک یادداشت تفاهم برای این اقدام امضا کرده، مرحله مفهومی را در سال ۲۰۲۳ آغاز کرده و در حدود سال ۲۰۲۸ توانایی میدانی کسب کند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا