اخبار

قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران تصویب شد

در نشست روز چهارشنبه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در پشت درهای بسته برگزار شد، اعضای این شورا با اکثریت قاطع قطعنامه‌ای را علیه ایران به تصویب رساندند که در آن از ایران به دلیل ناتوانی در توضیح وجود آثار اورانیوم در سه مکان اعلام‌نشده انتقاد شده است. در همین حال وزیر امور خارجه دولت سیزدهم می‌گوید کە یک بسته سیاسی جدید برای احیای برجام ارائه کرده است….

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عصر چهارشنبه ۱۸ خرداد (٨ ژوئن) با اکثریت قاطع، قطعنامەای را علیه جمهوری اسلامی به تصویب رساند و “نگرانی عمیق” خود نسبت بە عدم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ابراز داشت.

از ٣۵ کشوری کە عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند، سی کشور به این قطعنامه رای مثبت دادند. دو کشور چین و روسیه رای مخالف و سه کشور هند، پاکستان و لیبی هم رای ممتنع دادند.

در این قطعنامه شورای حکام از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستە است کە بدون اتلاف وقت با آژانس انرژی اتمی همکاری کنند.

کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان روز ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) طی درخواستی از شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستند کە ایران را به دلیل عدم همکاری با آژانس محکوم کند.

صبح روز چهارشنبه و پیش از تصویب این قطعنامه در شورای حکام و احتمالا در واکنش به موضع‌گیری کشورهای غربی، سازمان انرژی اتمی ایران با صدور بیانیه‌ای از قطع فعالیت تعدادی از دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر دادە بود.

در بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران آمده است که تنها دوربین‌های “فراپادمانی” قطع شده است و ایران موظف به نصب آن‌ها نبوده و تنها از روی “حسن نیت” حاضر به نصب آن‌ها شده است.

سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه خود می‌گوید: «به همین دلیل تصمیم گرفته شد از امروز فعالیت‌ دوربین‌های فرا‌پادمانی دستگاه اندازه‌گیری بر خط سطح غنا OLEM و فلومتر آژانس قطع شود که دستور آن به مسئولان مربوطه داده شده است.»

نهاد اتمی ایران می‌افزاید که بیش از ۸۰ درصد از دوربین‌های موجود آژانس، دوربین‌های پادمانی هستند که همچون گذشته فعالیت آن‌ها ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش گفتە است کە این اقدامات ایران، تلاش‌ها برای بازگشت کامل به برجام را پیچیده‌تر خواهد کرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قبلا جمهوری اسلامی را متهم کردە بود که به برخی از پرسش‌های این نهاد، از جمله درباره منشاء مواد رادیواکتیو کشف شده در سه مکان اعلام نشده، پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای نداده است.

چین و روسیه که به همراه بریتانیا، فرانسه و آلمان در مذاکرات هسته‌ای وین مشارکت دارند، پیش از این هشدار داده‌اند که هر گونه قطعنامه‌ای می‌تواند روند مذاکرات با ایران را متوقف کند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که تهران طی دو روز گذشته یک بسته سیاسی جدید برای احیای توافق سال ۲۰۱۵ موسوم به «برجام» ارائه کرده است.

در همین حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در حالی کە در هند به سر می‌برد اعلام کردە کە “به طرف مقابل به صراحت اعلام کردیم می‌توانید بین این دو مسیر یکی را انتخاب کنید. ترجیح ما مسیر دیپلماسی و سیاسی است.”

حسین امیرعبداللهیان جزئیاتی در مورد این «بسته سیاسی جدید» ارائه نکردە است. اما او با بیان این‌که تهران به‌دنبال یک توافق “خوب، قوی و پایدار” است، گفتە کە به دلیل این‌کە عمده تحریم‌های علیه ایران توسط ایالات متحده اعمال شدە، مذاکرات اصلی بین ایران و آمریکا است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا