گوناگون

آمریکا بخشی از نفت ایران را برداشت؛ یونان حکم مصادره را لغو کرد

دادگاهی در یونان حکم مصادره محموله نفتی کشتی ایرانی را لغو کرد. اما در فاصله حکم دو دادگاه یونان در مصادره و عدم مصادره نفت ایران، آمریکا بخشی از نفت ایران را برداشت….

به گزارش خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۸ خرداد دادگاهی در یونان، حکم دادگاهی دیگر در این کشور را که به آمریکا اجازه مصادره محموله نفتی کشتی ایرانی را می‌داد، لغو کرد.

اقدام یونان در توقیف یک کشتی نفتی ایرانی باعث واکنش ایران شد و این کشور دست به توقیف دو نفتکش یونانی در آب‌های خلیج فارس زد. یونان در واکنش اقدام ایران را «دزدی دریایی» خواند.

رویتزر به نقل از منابع آگاه خود نوشته است که ایران از دادگاه اولی نیز درخواست تجدید نظر کرده بود. درخواستی که به گفته این منبع آگاه از سوی دادگاه اولی پذیرفته شده بود.

اکنون و با رای دادگاه دوم در لغو حکم دادگاه اول مشخص نیست موضع آمریکا و یونان نسبت به حکم اخیر چه باشد و آیا ایالات متحده به این رای اعتراض خواهد کرد یا خیر.

همزمان، سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن با انتشار توییتی از پیگیری‌های فشرده این سفارتخانه خبر داد و نوشت: « دادگاه تجدید نظر حکم دادگاه اولیه مبنی بر مصادره نفت ایران را لغو و به لطف الهی کل محموله نفت مسترد خواهد شد.»
در این توییت اشاره‌ای به گزارش‌ها از برداشت نفت از سوی آمریکا نشده است.
مقامات یونان در ماه آوریل یک کشتی نفتی با پرچم ایران به نام «لانا» را با ۱۹ خدمه روس توقیف کردند.

این کشتی پیش از این با نام «پگاس» و تحت پرچم روسیه فعالیت می‌کرد و اخیرا نام خود را تغییر داد و زیر پرچم ایران رفت. یونان به ظن قاچاق نفت روسیه که مورد تحریم اتحادیه اروپاست این کشتی را توقیف کرد.

با پیچیدگی‌هایی که در مورد مالکیت کشتی پیدا شد، کشتی آزاد ولی به درخواست دادگاهی در آمریکا و با صدور رایی در دادگاه اولی یونان حکم بر مصادره محموله نفت صادر شد.

آمریکاه در ماه مه و پس از رای دادگاه اول یونان، بخشی از محموله این کشتی را خارج به یک کشتی دیگر منتقل کرد. آمار مشخصی از میزان نفتی که آمریکا از محموله نفتی ایران برداشت کرد، منتشر نشده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا