حقوق بشر

بازداشت رسول باقری توسط نیروهای امنیتی

صبح امروز یکشنبه ۲۲ خرداد، رسول باقری  برادر وحید باقری، زندانی سیاسی و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری  آبان ۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ساعاتی بعد با اخذ تعهد آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز یکشنبه ۲۲ خرداد ماه ۱۴۰۱، رسول باقری، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و ساعاتی بعد با اخذ تعهد آزاد شد.

به گفته یک منبع مطلع نیروهای امنیتی دو نامه تظلم خواهی خانواده باقری به روسای کمیسیون قضایی و اصل ۹۰ مجلس را ضبط کرده و اجازه ثبت این نامه ها را نداده اند.

رسول باقری پیشتر در مصاحبه ای با امتداد در خصوص وضعیت برادرش و آغاز اعتصاب غذای وحید باقری خبر داده بود. وحید باقری در تاریخ ۲۰ اردیبهشت، در اعتراض به عدم موافقت مسئولان با آزادی مشروط او علیرغم گذشت حدود یک سال از تایید درخواست توسط رئیس قوه قضاییه، در زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زد. هرانا اخیرا در گزارشی از وضعیت نامناسب جسمی و افت شدید فشار و قند خون ناشی از اعتصاب غذای این زندان خبر داد.

لازم به اشاره است اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات این اعتراضات را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا