گوناگون

اقدام جمهوری اسلامی ایران و تاثیر آن بر مذاکرات وین

گزارش تازه انتشار یافته از سوی نهادهای اطلاعاتی آلمان می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران تلاش برای دستیابی غیرقانونی به فناوری و مواد لازم جهت توسعه برنامه‌های موشکی و هسته‌ای خود را در آلمان افزایش داده است….
در همین حال دیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: اقدامات اخیر ایران تاثیر منفی بر مذاکرات وین خواهد گذاشت.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در گفتگو با شبکه الجزیره گفت: عملیات بازرسی به ایران کمک می‌کند و به آن فرصت می‌دهد که حرف‌های خود مبنی بر عدم مخفی کردن چیزی در برنامه هسته ای‌اش را اثبات کند.

او می گوید: ایران باید همواره بر بازرسی بی طرفانه و متعادل حساب باز کند و این مساله‌ای است که تنها آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌تواند انجام دهد. از سرگیری مذاکرات هسته‌ای امری بسیار ضروری است و این گزینه عاقلانه‌ترین گزینه است.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: در جریان رأی‌گیری قطعنامه اخیر شورای حکام، ۳۰ کشور به آن رأی مثبت دادند و فقط رأی ۲ کشور (چین و روسیه) منفی بود به همراه سه رأی ممتنع. این، می‌تواند نشان‌دهنده برخورد ضعیف مسئولین کشور با این موضوع باشد.

اینکه بعضی‌ها سخن از خارج شدن از ان‌پی‌تی به میان می‌آورند و افراد دیگری با بی‌اعتنائی از کنار قطعنامه شورای حکام عبور می‌کنند، نشان‌دهنده فقدان انسجام در موضعگیری است. مسئولان نظام باید درباره موضوع مهمی همچون مذاکرات وین با همه‌جانبه ‌نگری دقیق و با ملاحظه شرایط خاص کشور به ویژه از نظر وضعیت اقتصادی و نیازهای معیشتی مردم تصمیم بگیرند و موضعگیری کنند.

نباید به افرادی که مشکلات مردم را درک نمی‌کنند یا نمی‌خواهند درک کنند، اجازه تعیین تکلیف برای موضوعات مهمی همچون چگونگی مواجهه با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای داده شود. کشور نباید عقبگرد کند و یکبار دیگر گرفتار فصل ۷ منشور ملل شود که هزینه‌های گزاف به مردم تحمیل می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا