اخبار

مردم معترض و جان به لب رسیده دیگر از هیچ چیزی نمی ترسند

مبارزۀ دلیرانۀ مردم ستمدیده با وجود حمله‌های وحشیانۀ نیروهای امنیتی رژیم به تجمعات و اعتراضات آنان، همچنان اعتراض های به حق خود را ادامه می دهند…..

نعمت احمدی حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در واکنش به ارائه لایحه دولت ابراهیم رئیسی در “اعطای” حق استفاده از سلاح به ماموران امنیتی در تجمعات و ضمن اشاره به این موضوع که «این تصمیم هراس را به جامعه تزریق خواهد کرد» به سایت دیده بان ایران گفت: مطرح شدن این احتمال که هر کسی بتواند با اسلحه به مقابله بپردازد٬ به این دلیل است که می‌خواهند «نیروهای انتظامی» را به همه تعمیم بدهند و اشخاص عادی را هم مشمول نیروهای مسلح کنند!‌ با این توضیح که این مساله٬ مساله‌ای بسیار سخت خواهد بود و حتماً تبعاتی سخت در پی خواهد داشت.

وکیل پایه یک دادگستری اضافه کرد: اتفاق تاسف‌بار این است که ظاهراً این تصمیم با هماهنگی با دستگاه قضایی برای قانون شدن مطرح شده است. با این حال باید امیدوار بود٬ مجلس و شورای‌نگهبان با قانونی شدن این لایحه مخالفت کنند، بلکه مردم بیشتر از این فشار را تجربه نکنند. باید به نمایندگان مجلس متذکر شد، این مساله پیغام بسیار بدی دارد و در جامعه نوعی نا امنی را به وجود آورده است. یعنی مردم فکر می‌کنند، اعتراض‌ها از این پس وسیع و دامنه‌دار خواهد شد و نیروهای دیگر قادر به کنترل نیستند و به همین دلیل به این تصمیم رسیده‌اند که نیروهای غیر مسلح را هم مسلح کنند.

او افزود: خیلی‌ها یادشان است، سردار همدانی در مصاحبه‌ای اینطور عنوان کرد که در خلال حوادث سال ۸۸ از افراد اوباش برای مقابله با مردم استفاده برده‌اند که البته امیدوارم این گفت‌وگو تکذیب شود. چرا که چنین رفتارهایی مردم را از نظام جدا می‌کند و فاصله افکار عمومی با حاکمیت روز به روز بیشتر خواهد شد.

احمدی ادامه داد: همه باید این را در نظر داشته باشند٬ مردم از سر سیری اعتراض نمی‌کنند. وقتی مردم معترض هستند دیگر از هیچ چیزی نمی‌ترسند. اما اگر با رفتارهای قهری با مردم روبرو شوند٬ انشقاق ایجاد خواهد شد.

دیکتاتوری ولایی از واکنش منفی مردم به حکومت “اسلامی” به شدت نگران است. از این روی، سران “نظام” و در رأس‌شان خامنه‌ای و دستگاه‌های امنیتی-رسانه‌ای و برخی فعالان سیاسی- به‌موازات تلاش برای مهندسی کردن کل روند اجتماعی و مهار و کنترل کردن اعتراض های مردم که پایه های خیمه حاکمان را به لرزه می اندازد به تکاپو افتاده اند.
سران رژیم با بی اعتنایی  به مشکل اصلی در کشورمان یعنی حاکمیت مطلق ولایت فقیه تنها به‌طور مشخص بر شخص ابراهیم رئیسی در حکم “پلیدترین و خطرناک‌ترین” عامل تمرکز کرده و به خارج کردن علی خامنه‌ای و جایگاه ولایت از زیر ضربه تلاش می‌کنند. دلبستگان به استحاله‌پذیر بودن دیکتاتوری ولایی به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهند واقعیت‌ها را بپذیرند، چون هم چسبندگی ذهنی تنگ‌نظرانه با “اسلام سیاسی” دارند و هم چشم از برخورداری‌های مادی طبقاتی حاکمیت آن نمی‌توانند برگیرند. نشاندن جنایتکاری با دست‌های آلوده به‌ خون فرزندان میهن همچون ابراهیم رئیسی در مسند قاضی‌القضاتی با حکم بلاواسطهٔ ولی فقیه (بی‌آنکه مدعیان اصلاح پذیر بودن ولی فقیه اعتراضی کنند) و سپس در مقطع زمانی‌ای بسیار حساس در زندگی مردم و میهن او را به‌منظور مهار و سرکوب موج بالقوه اعتراض‌های مردمی درمسند ریاست‌جمهوری قرار دادن، در حکومت اصلاح‌ناپذیر ولایی می‌تواند بی‌هیچ دغدغه‌ای انجام پذیرد و روندی طبیعی باشد. این روند شوم از تداوم انسجام دیکتاتوری و در وجهی دیگر بی‌پایه بودن نظریه اصلاح‌پذیری حاکمیت ولایی حکایت دارد.
تجربه نشان می‌دهد که یک حکومت هر چقدر هم در مواجه شدن با بحران‌ها پوسیده باشد، تا زمانی که در مرحلۀ نخست اپوزیسیونی کارآمد در چارچوب جبهه‌ای وسیع تهاجم را بر نقطه‌های آسیب‌پذیر و پوسیده‌اش متمرکز نکند و نتواند اعتماد مردم را به گزینه‌ای دیگر و در‌عین‌حال در دسترس جلب کند، آن حکومت می‌تواند با انجام برخی تغییرهای شکلی در همان حالت پوسیدگی همچنان مدتی مدید به حیاتش ادامه دهد و راه دگرگونی‌های بنیادین را سد کند. تجربه همچنین نشان داده که پی‌ریزی و قوام یافتن چنان جبهه‌ای وسیع و چنان اپوزیسیونی کارآمد از طریق سمت‌گیری با جریان‌های سیاسی بی‌ثبات یا بر اساس نظریه‌هایی راست‌گرا که بدون پایه و ارتباط با واقعیت‌های جامعه‌اند ممکن نبوده، نیست، و نخواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا