بین‌المللی

تظاهرات در سوئیس در اعتراض به سیاست‌های کشاورزی سازمان جهانی تجارت

صدها نفر در ژنو، مقر سازمان تجارت جهانی در اعتراض به تاثیر سیاست‌های این نهاد بر بخش کشاورزی و نیز افزایش بهای محصولات زراعی راهپیمایی کردند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از رادیو فرانسه، در آستانه نشست سه روزه وزرای کشورهای عضو سازمان جهانی تجارت که از امروز در ژنو آغاز می‌شود، ۵۰۰ نفر در ژنو در راهپیمایی اعتراض به سیاست های این نهاد و به نفع حاکمیت غذایی در بحبوحه جنگ اوکراین شرکت کردند.

این گزارش افزود: نشست وزرای کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی پس از چهار سال برای نخستین بار و در حالی برگزار می‌شود که از چندی پیش رقابت چین و آمریکا، همه‌گیری ویروس کرونا و به تازگی جنگ اوکراین، بر نظم جهانی تاثیر گذاشته است.

در همین فضا، صدها نفر عصر دیروز (شنبه) نیز به دعوت اتحادیه‌های کشاورزی تظاهرات و تاثیر توافقات این نهاد را بر تولیدکننده‌های کوچک محصولات زراعی و نیز مشکلاتی که به تبع جنگ اوکراین بر توزیع تولیدات خوراکی بروز کرده است، محکوم کردند.

«نیکلا ژیرو» سخنگوی یکی از اتحادیه‌های کشاورزی فرانسه در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: امروزه سازمان جهانی تجارت تنها مکانی برای تجارت، به دست آوردن سهم بازار و مدیریت افزایش قیمت مواد غذایی است که بسیاری از مردم به آن دسترسی ندارند.

وی راه جایگزین را «توسعه حاکمیت واقعی غذایی» در سطح محلی و نیز «شنیدن درخواست‌های مردمی» عنوان کرد و گفت که کسی منتظر این نشست نیست.

احیای امنیت غذایی جهانی که به دلیل جنگ بین اوکراین و روسیه، دو کشور بزرگ صادرکننده غلات در جهان آسیب دیده است، یکی از انتظارات پیرامون نشست سران سازمان تجارت جهانی است که حدود صد نفر را در نشستی که تا روز چهارشنبه ادامه خواهد داشت، گردهم می آورد.

وظیفه «انگازی اوکونجو ایولا» مدیرکل سازمان جهانی تجارت ساده نخواهد بود؛ او باید این نشست را در حالی برگزار کند که تعدادی از کشورها مذاکره با مسکو را نمی‌پذیرند. بحران غذایی ناشی از جنگ اوکراین دنیا و به ویژه کشورهای فقیر را تحت تاثیر قرار داده است و در چنین شرایطی نبود همکاری از سوی این نهاد بین المللی تنها به انتقادات از عملکرد آن دامن زده است.

رادیو فرانسه یکی از مسائل مطرح نشست وزرا را پرونده ماهیگیری خواند. سازمان جهانی تجارت در بیش از ۲۰ سال است که برای مقابله با بهره‌برداری بیش از حد از ذخایر جهان، مشغول مذاکره در مورد قوانینی برای ممنوعیت تخصیص یارانه به بخش ماهیگیری است.

حقوق مالکیت معنوی واکسن‌ها، داروها و تجهیزات مرتبط با همه‌گیری پرونده دیگری است که در این نهاد بین‌المللی مطرح است و باید این اقلام در دسترس کشورهای فقیر هم قرار گیرد.

برپایه این گزارش، مذاکرات در مورد اصلاحات سازمان جهانی تجارت، عوارض گمرکی در تجارت الکترونیک، یارانه در بخش کشاورزی و همچنین کمک های بشردوستانه دیگر موضوعاتی است که قرار است مورد بحث قرار گیرد بی آنکه الزاما به توافقی منجر شود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا