از هر دری سخنی

رکود ۲۵ ساله شاخص فلاکت در ایران شکست

شاخص فلاکت از جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست می‌آید و اساساً ماهیتی سالانه دارد….

شاخص فلاکت در سال گذشته به بالاتر از ۴۹ درصد رسیده است. به بیان ساده‌تر شاخص فلاکت که از جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری به دست می‌آید در سال ۱۴۰۰ در بازه ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. در میان استان‌های کشور بیش‌ترین شاخص فلاکت به استان هرمزگان تعلق دارد.

آمارها نشان می‌دهد دلیل قرار گرفتن استان هرمزگان در صدر جدول بدترین نرخ فلاکت، نرخ بیکاری بالای به ثبت رسیده این استان در سال گذشته بوده است. همچنین کمترین رقم به ثبت رسیده در میان استان‌ها در همدان بوده است. شاخص فلاکت ماهیتی سالانه دارد. در سال ۱۴۰۰ که نرخ تورم در کشور برابر با ۴۰.۲ درصد بوده و نرخ بیکاری نیز معادل با ۹.۲ درصد ثبت‌شده شاخص فلاکت نیز در ایران معادل با ۴۹.۴ درصد رسیده و بیش‌ترین سطح را در بازه بیست‌وپنج‌ساله داشته است. به‌طورکلی هر چه میزان این شاخص در منطقه‌ای بالاتر باشد هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی در آن منطقه نیز بالاتر بوده و هزینه‌های تجربه‌شده مردم نیز در این مدت بیشتر بوده و درنهایت این متغیر، شاخصی برای ارزیابی وضعیت رفاه مردم در کشور خواهد بود. پیش از این بالاترین میزان شاخص فلاکت در ایران در سال ۱۳۷۴ ثبت‌شده بود که معادل با ۵۸.۴ درصد بود. مهم‌ترین دلیل این رکورد زنی می‌تواند ریشه در تورم بالای آن سال داشته باشد. شاخصی که طبق آمارهای بانک مرکزی تقریباً معادل با ۴۹.۴ درصد بوده و نرخ بیکاری در آن سال هم در حدود ۹ درصد به ثبت رسیده بود. اما بررسی دقیق‌تر روند تورم و بیکاری در کشور نشان می‌دهد شاخص فلاکت بیشتر متأثر از نرخ تورم است تا بیکاری.

شاخص فلاکت هرمزگان در قله

نرخ تورم سالانه سال ۱۴۰۰ در استان هرمزگان ۴۱.۸ درصد به ثبت رسیده است، همچنین نرخ بیکاری این استان در پایان سال گذشته ۱۵.۸ درصد برآورد شده است. بر این اساس نرخ شاخص فلاکت در استان هرمزگان در سال ۱۴۰۰، ۵۷.۶ درصد به ثبت رسیده است، این نرخ بالاترین میزان شاخص فلاکت در میان تمامی استان‌های کشور در سال گذشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ تورم در استان هرمزگان نسبت به برخی از استان‌ها پایین‌تر بوده است و آنچه باعث شده است هرمزگان شاخص فلاکت به این بالایی را به ثبت برساند، نرخ بیکاری بالای در این استان جنوبی کشور است. در جایگاه دوم بدترین شاخص فلاکت استانی، استان کهکیلویه و بویراحمد با ۵۷.۳ درصد تعلق دارد. برعکس استان هرمزگان در این استان علت اصلی بالا بودن شاخص فلاکت، تورم نزدیک به ۵۰ درصدی این استان در سال ۱۴۰۰ است. جایگاه سوم نیز به آذربایجان غربی با ۵۶.۳ درصد تعلق دارد.

مساعدترین وضعیت در همدان

نرخ تورم سالانه ۱۴۰۰ در استان همدان ۳۶.۳ درصد به ثبت رسیده است، همچنین نرخ بیکاری این استان در پایان سال قبل ۷.۱ درصد برآورد شده است.

بر این اساس نرخ شاخص فلاکت در این استان در سال ۱۴۰۰، ۴۳.۴ درصد به ثبت رسیده است. پایین بودن تورم و نرخ بیکاری به ثبت رسیده در این استان در سال گذشته باعث شده است که نرخ فلاکت در این استان در میان تمامی استان‌های کشور کمترین بوده است. پس از استان همدان، استان تهران با نرخ ۴۴.۹ درصد کمترین شاخص فلاکت را در سال ۱۴۰۰ به ثبت رسانده است. همچنین جایگاه سوم نیز به استان سمنان به ۴۵.۵ درصد تعلق دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در هر سه استان مذکور هم نرخ تورم و هم نرخ بیکاری در مقایسه با سایر استان‌های در سال ۱۴۰۰ پایین‌تر بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا