زنان

به مناسبت روز جهانی منع کار کودکان

برده داری به شیوه ای نوین زندگی کودکان کار را تحت تاثیر قرار داده است. مافیاهایی که کودکان کار را می بلعند و از آنها بهره کشی می کنند. نوع نگاه واپس گرا به جایگاه کودکان و گذاشتن مسئولیت کار و ازدواج بر دوش کودکان روزهای بدتری را برای آنها رقم خواهد زد.

فتانه عبدالحسینی- گروه مطالعات زنان

کلمه کودک در ادبیات ما کمتر از هشتاد سال اهمیت پیدا کرده است. تا قبل از آن، انسان یا آنقدر کوچک بود که از او نگهداری می شد و یا آنقدر بزرگ که می بایست مسئولیت بپذیرد. زمانی برای کودکی کردن وجود نداشت. بلوغ جسمی پایان کودکی بود. اگر کودکی نمی توانست مانند بزرگترها عمل کند مورد انتقاد جامعه آن روزگار قرار می گرفت.

پیشرفت و تغییر سبک زندگی در پنجاه سال گذشته تاثیر شگرفی بر جامعه گذاشته است. نقش آموزش هر روز پر رنگ تر می شود. دنیای مدرن به افرادی نیاز دارد که علوم جدید را بیاموزند. راه حل هزار توی دنیای جدید را کشف و زندگی در بستر آن را به وجود آورند.

علاوه بر آن بشر دریافته که دوران کودکی سال های مهم زندگی هر انسان را تشکیل می دهد. رد شدن بی دغدغه از دوران کودکی می تواند انسان های سالم تری را به وجود آورد.

اجباری شدن تحصیلات و توجه به روان کودک با دانش هایی مانند روانشناسی اهمیت یافته است.

امری مانند شکوفایی انسان ها، ذهن اندیشمندان را به خود مشغول کرده است. آن ها به اهمیت راه هایی تاکید می کنند که کودکان زندگی امن و به دور از خشونت در خانه و جامعه داشته باشند. آن ها استانداردهایی نیز برای جامعه امروز تعریف کرده اند. بی توجهی به کودکان باعث ایجاد بحران های جبران ناپذیر در جامعه خواهد شد.

سال های متمادی است که حضور کودکان کار در سطح خیابان چهره شهرها را تغییر داده. ما سالها قبل در کلان شهرها کودکانی را می دیدیم که بی هدف برای پیدا کردن لقمه ایی نان در خیابانها پرسه می زنند. اکنون آمار کودکان کار در شهرهایی مانند یزد و کرمان به مقدار قابل توجه ایی افزایش پیدا کرده است.

بحران های اجتماعی ابتدا گریبان کودکان را می گیرد. آنها را از دنیای کودکی و بازی با کودکان دیگر به خیابان ها می کشاند.

برده داری به شیوه ای نوین زندگی کودکان کار را تحت تاثیر قرار داده است. مافیاهایی که کودکان کار را می بلعند و از آنها بهره کشی می کنند. نمونه ی آن گزارشی از شهرداری منطقه ۱۹ است. با توجه به این گزارش کودکانی در بهشت زهرا گل می فروشند و درآمدشان در روز بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان است. درآمد این گل فروشی ها در روز یک میلیون و پانصد هزار تا دو میلیون تومان است. نوع دیگر برده داری مدرن استفاده از کودکان در فضای مجازی است. شاید ما هم شیرین کاری های کودکان را در فضای مجازی دیده باشیم. پشت صحنه والدینی قرار دارند که به فکر جمع کردن فالوورهای بیشتر هستند. تصویرهای کودکان در شبکه های اجتماعی می تواند عده زیادی را سرگرم کند ولی در واقعیت فشارهای زیادی بر کودکان وارد می شود تا درآمدی برای خانواده های شان ایجاد کنند. سوءاستفاده جنسی برای درآمدزایی از کودکان در فضای مجازی یا واقعی امری است که بر آینده کودکان اثرات مخربی می گذارد. از طرف دیگر سیاست گذاری هدفمند و درست برای رفع مشکلات کودکان وجود ندارد بلکه به نظر می رسد کودکان کار در سیستم های قدرت جامعه جا پیدا کرده اند. از نمونه های آن می توان به حرکت شهرداری در ایام عید ۱۴۰۱ اشاره کرد. دیوار نگاره ایی در میدان ولی عصر که تصویر مردی است که به یک کودک کار هدیه می دهد، با عنوان “هواتو دارم به عشق مهدی”.

موسسات خدماتی که به شکل پیمان کار با شهرداری ها مشغول به کار هستند از استخدام کودکان با حداقل دستمزد بهره می برند.

نمونه ای دیگر دفاع معاون رئیس جمهور در امور زنان از ازدواج زود هنگام دختران است.

نوع نگاه واپس گرا به جایگاه کودکان و گذاشتن مسئولیت کار و ازدواج بر دوش کودکان روزهای بدتری را برای آنها رقم خواهد زد. مگر آنکه نگرش بنیادی در دولت به تغییر قوانین بینجامد و بودجه مناسبی برای سرمایه گذاری و رفع مشکلات کودکان اختصاص یابد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا