گوناگون

استعفای وزیر کار پذیرفته شد

سرانجام چند روز پس از انتشار گزارش‌های تائیدنشده درباره استعفای عبدالملکی، وزیر کار، وی امروز، متن کناره‌گیری خود خطاب به رئیسی را منتشر کرد….

عبدالملکی، وزیر کار، روز سه‌شنبه در چند توییت خطاب به رئیسی نوشت که «به‌منظور افزایش هماهنگی در دولت»، از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کناره‌گیری می‌کند.

ساعتی بعد سخنگوی دولت رسما اعلام کرد که رئیس جمهور با استعفای عبدالملکی موافقت کرده است.

وزیر کار در حالی خبر استعفای خود را منتشر کرده است که بهزاد مهرکش، دستیار رسانه‌ای او، پیشتر در واکنش به گمانه‌ها درباره برکناری وزیر کار نوشته بود: «مثل همیشه دروغ است؛ قبلا با دست‌بند سبز دروغ می‌گفتند، الان با ریش بلند.

پیش‌بینی مضحک وزیر کار از آثار تحریم!

فیلم زیر: ویدئویی از اظهارات حجت عبدالملکی پیش از تصدی وزارت کار درباره آثار تحریم‌ها در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است

پس از مدت‌ها گمانه‌زنی‌، حجت‌الله عبدالملکی، وزیر کار جمهوری اسلامی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی به‌طور رسمی استعفای خود را اعلام کرد و استعفای او پذیرفته شد. افزایش اعتراض‌های کارگری و تجمع‌های سراسری بازنشستگان از دلایل این استعفا عنوان می‌شوند.

در حالی‌که از دو ماه پیش زمزمه استعفای حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی شنیده می‌شد، او سرانجام در نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم استعفای خود را تقدیم کرد.

عبدالملکی در این نامه تنها دلیل استعفای خود را «به‌منظور افزایش هماهنگی دولت» اعلام کرده و تأکید کرده که همچنان «خود را سرباز کوچک نظام اسلامی» می‌داند.

در پی انتشار این نامه، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت روز سه‌شنبه ۲۴ خرداد استعفای وزیر کار را تأیید کرد و گفت روز گذشته استعفای عبدالملکی مورد پذیرش رئیسی قرار گرفت.

به‌گفته سخنگوی دولت، محمدهادی زاهدی وفا به‌عنوان سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشغول به کار خواهد شد.

بهادری جهرمی افزود حجت‌الله عبدالملکی دومین بار بود که استعفا می‌داد و همکاری او با دولت ادامه خواهد داشت و به‌عنوان «مشاور رئیس جمهوری» فعالیت خواهد کرد.

استعفای عبدالملکی در حالی صورت می‌گیرد که تنها یک سال از عمر دولت ابراهیم رئیسی می‌گذرد و این نخستین تغییر در ترکیب کابینه اوست.

گسترش اعتراض‌های کارگری و تجمع‌های سراسری بازنشستگان به‌ویژه در روزهای اخیر از عوامل استعفای او به‌شمار می‌روند. افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان در مقابل سیر صعودی و کم‌سابقه تورم و گرانی و همچنین کاهش ۱۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران شاغل و بازنشسته، انتقادهایی را علیه وزیر کار برانگیخت و بازنشستگان نیز در اعتراض‌های خود خواهان استعفای او شده بودند.

در فروردین‌ماه سال جاری نیز جمعی از کارکنان وزارت کار در محوطه این وزارتخانه تجمع کردند و ضمن اعتراض به وضعیت معیشتی خود، به حذف اضافه‌کاری، لغو مزایا و کاهش دستمزدها اعتراض کردند. انتصابات جدید وزیر کار نیز از جمله مورد اعتراض کارکنان وزارت کار قرار گرفت. آن‌ها می‌گفتند حجت‌الله عبدالملکی از کمیته امداد مدیرانی به وزارت کار می‌آورد که «نیروی تخصصی» نیستند. برخورد با کارکنان معترض وزارت کار اخراج و احضار بود.

عملکرد حجت‌الله عبدالملکی صدای نمایندگان اصولگرای مجلس را هم درآورد. او زمانی که کار خود را در دولت سیزدهم آغاز کرد وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال را داد اما با توجه به وضعیت نابه‌سامان اقتصادی چنین وعده‌هایی غیرواقعی بودند و در حد حرف باقی ماندند.

فشارهای اجتماعی علیه وزیر کار احتمالاً موجب شده‌ است که دولت او را قربانی کند تا بتواند تا حدی این فشارها را کاهش دهد.

تسلط بر سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) یکی از مواردی است که در دولت‌های گذشته هدف هر وزیر کاری قرار داشته و مناقشه‌انگیز نیز بوده است. حجت‌الله عبدالملکی نیز به‌دلیل کم‌تجربه بودن نتوانست به چنین هدفی دست یابد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا