بین‌المللی

نخست‌وزیر پرتغال: اتحادیه اروپا با نامزدی اوکراین، انتظارات نادرستی را ایجاد می‌کند

آنتونیو کاستا گفت اتحادیه روپا با نامزدی اوکراین انتظارات نادرستی را ایجاد می کند و این اتحادیه باید بر حمایت عملی از کی یف متمرکز شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، روزنامه فایننشال تایمز به نقل از نخست وزیر پرتغال نوشت: اتحادیه اروپا به جای درگیر شدن در «بحث های قانونی» درباره عضویت یک کشور، به کمک فوری به اوکراین متمرکز شود.

نخست وزیر پرتغال گفت اعطای وضعیت نامزدی – آغاز روند الحاق که سال ها طول می کشد – مشکلات فوری اوکراین را حل نخواهد کرد و خطر ایجاد «انتظارات نادرست» را به دنبال دارد.

وی افزود نگران آن است  که اتحادیه اروپا تنها اختلافات خود را بر سر این موضوع بر ملا کند و با این کار هدیه ای به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بدهد.

اظهارات وی بر نگرانی در برخی از پایتخت های اتحادیه اروپا در مورد اعطای وضعیت نامزدی به کی یف  تاکید دارد. این در حالیست که ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین تاکید دارد که عضویت را تضمینی برای حاکمیت اوکراین و لنگرگاهی برای بهبود وضعیت این کشور می داند.

رهبران اتحادیه اروپا قرار است در نشست ۲۳ تا ۲۴ ژوئن (۳-۲ تیر) در بروکسل درباره این موضوع تصمیم گیری کنند.

کوستا از چشم انداز عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا حمایت کرد و از مخالفت آشکار از اعطای وضعیت  عضویت به این کشور خودداری کرد اما گفت منتظر ارزیابی کمیسیون اروپا است.

وی با این حال گفت: رسیدگی به وضعیت کنونی مردم اوکراین ضروری است و حتی اعطای وضعیت عضویت به این کشور مشکلات را حل نمی کند.

کاستا از نوامبر ۲۰۱۵ نخست وزیر پرتغال است و به طولانی ترین رهبر دولت چپ میانه در اروپا تبدیل شده است. در انتخابات ژانویه، حزب او اکثریت مطلق را به دست آورد و دیگر نیازی به حمایت دو حزب کوچکتر چپ افراطی برای حکومت نداشت. او به عنوان یک نامزد بالقوه آینده برای یکی از پست های برتر اتحادیه اروپا معرفی می شود.

موضوع اعطای عضویت به اوکراین اختلافاتی را بین سران اروپا برانگیخته است.

اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا قویا از قرار دادن اوکراین در اولین گام به سمت عضویت حمایت کرده است که انتظار می‌رود کمیسیون روز جمعه رسما آن را توصیه کند. اما پایتخت های اتحادیه اروپا  به دو جبهه مخالف و موافق تبدیل شده اند.

مارک روته نخست‌وزیر هلند ماه گذشته به پارلمان هلند گفت که بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا با اعطای عضویت به اوکراین مخالف هستند. لهستان، کشورهای حوزه بالتیک و ایتالیا موافق این امر هستند

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا