اجتماعی

صنایع دارویی یک گام مانده به تعطیلی

کارشناس حوزه سلامــــت: سایه تحریم‌ها بر‌ سر اقتصاد و تبادل سخت ارز با کشورهای دیگر، یکی از شریانات حیاتی کشور را هدف گرفته است و این روزها، وضعیت دارو در شرایط سختی قرار دارد. افزایش نرخ ارز در این روزها مصادف شده با اطلاعیه مرکز آمار ایران مبنی بر اینکه تورم بخش تولید با گذر از ۵۴ درصد، رکورد جدیدی ثبت کرده است. در این شرایط صاحبان صنایع دارویی به رئیس‌جمهور، نامه‌ای نوشتند و نسبت به تعطیلی خطوط و کمبود سراسری دارو ابراز نگرانی کردند.

آرمان ملی- محمدرضا محبوب‌فــر- سندیکای صنایع دارویی ایران در این نامه نسبت به تعطیلی خطوط تولید دارو از تیرماه گمانه زنی شده است. این تشکل دارویی از مشکلات این صنعت ابراز نگرانی کرده است و ابراز داشته که تخصیص نامناسب و نامنظم ارز، مشکلات ناشی از افزایش حقوق و دستمزد و قیمت‌گذاری‌‌های دستوری از مهم‌ترین دلایلی است که صنعت دارو را دچار مشکل کرده است. همزمان با قطعیت حذف ارز دولتی و جایگزینی آن با ارز نیمایی، بازار دارویی نیز آشفته شد، تا اینکه شروع فرآیند حذف ارز ۴۲۰۰ از ابتدای امسال، بازار دارو همچون کالاهای اساسی در شوک فرو رفت. روز گذشته، جمعی از بیماران تالاسمی در اعتراض به عدم دسترسی به داروی باکیفیت در مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.

تجمع بیماران تالاسمی برای داروی باکیفیت

یونس عرب، دبیر انجمن حمایت از بیماران تالاسمی که از جمله حاضران در این تجمع بود گفته است: «خواسته بیماران تالاسمی دسترسی به داروی باکیفیت است. حق آنان این است که بعد از یک‌سال و نیم دارو به دست‌شان برسد. یک سال و نیم است که قرار بود داروی این بیماران را در اختیار آنان قرار دهند، اما هنوز این اتفاق رخ نداده است. با وجود اینکه تحریم‌ها فشار زیادی را بر این بیماران تحمیل کرده است. از ۲۸ آذر سال گذشته که این بیماران تجمع کردند تا امروز که این تجمع دوم را انجام دادیم ۷۰ بیمار تالاسمی فوت کرده‌اند و سه نفر از افرادی که در تجمع قبلی حاضر بودند نیز در میان فوت شدگان هستند.» به گفته دبیر انجمن حمایت از بیماران تالاسمی در حال حاضر نه تنها داروی خارجی که حتی داروهای تولید داخل نیز در دسترس این بیماران قرار ندارد، مدیرکل کنونی دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اعلام کرده «ما به تعهدات خود در خصوص تأمین داروی بیماران تالاسمی عمل کرده‌‌ایم.» اما کاهش و توقف تولید برخی داروهای داخلی را نمی‌توان پنهان کرد. همایون سامه‌یح نجف‌آبادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تأیید کرده که عدم قیمت‌گذاری مناسب دارو موجب ایجاد مشکلاتی برای کارخانجات دارویی و کاهش و توقف تولید برخی داروهای داخلی شده است. هاله حامدی ‌فر، مدیرعامل شرکت دارویی سیناژن هم درباره خطر تعطیلی شرکت‌های دانش‌ بنیان داروسازی هشدار داده است و درخواست اصلاح فوری قیمت داروهای بیوتک و هایتک را کرده است.

پاسخ وزیر به نمایندگان

همچنین در هفته‌ها و روزهای اخیر گمانه‌زنی‌هایی مطرح بوده است که بهرام عین‌اللهی طی جلساتی که با نمایندگان مجلس در مورد «خروج دارو از پوشش بیمه‌ای و افزایش شدید قیمت دارو» داشته است، قول و قرارهایی مبنی بر ساماندهی بازار دارویی در کشور داده است. وزیر بهداشت و درمان در همین حال از تداوم روند تأمین دارو با ارز ۴۲۰۰ تومانی خبر داده است و در حاشیه جلسه خود با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفته در رابطه با کم و کیف تخصیص ارز دارو از این پس براساس روال سابق عمل خواهد شد. رئیس سازمان غذا و دارو هم چالش‌های ارزی را علت برخی کمبودهای دارویی در کشور خوانده و با بیان اینکه «حدود ۲ میلیارد دلار برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در سال ۱۴۰۰ در اختیار داشتیم که این مبلغ در شش ماه اول امسال به اتمام رسید و باعث مشکلاتی در پایداری صنعت و بازار دارو در شش ماه دوم شد»، اظهار امیدواری کرده که با دخالت رئیس‌جمهور و اختصاص ۷۰۰ میلیون دلاری که در ماه گذشته اتفاق افتاده است، بتوان به سرعت نسبت به تأمین‌های اساسی بازار اقدام کرد.

همزمان، رئیس سازمان غذا و دارو نیز با بیان اینکه وقتی تورم حادث می‌شود برای همه کالاها اتفاق می‌افتد که دارو هم یکی از آنهاست، گفت: اصلاح قیمت را همراه با اصلاح پوشش بیمه انجام دهیم؛ یعنی همزمان پوشش بیمه‌ای با قیمت جدید اعمال می‌شود و مردم هزینه اضافه‌ای را برای داروهای بیمه‌ای نسبت به سال ۱۴۰۰ پرداخت نخواهند کرد. بهرام دارایی افزود: «یکی از روش‌های حمایت بحث‌هایی است که در زمینه اصلاح قیمت دارو خواهیم داشت که خوشبختانه بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۱ این اصلاح قیمت بر این اساس است که اصلاح قیمت را همراه با اصلاح پوشش بیمه انجام دهیم. یعنی همزمان پوشش بیمه‌ای با قیمت جدید اعمال می‌شود و مردم هزینه اضافه‌ای را برای داروهایی که تحت پوشش بیمه است نسبت به سال ۱۴۰۰ پرداخت نخواهند کرد.»

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا