حقوق بشر

بازداشت بیش از ۲۰ نفر از معلمان و فعالان صنفی در سقز، دیواندره و سنندج

در آستانه تجمع اعتراضی معلمان در شهرهای مختلف ایران و کُردستان روز چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ بیش از ۲۰ نفر از معلمان و فعالان صنفی در شهرهای سنندج، دیواندره و سقز پس از احضار به اداره اطلاعات توسط این نهاد امنیتی بازداشت شده‌اند.

هه‌نگاو مطلع شده است که ۱۸ نفر از معلمان و از اعضای انجمن صنفی معلمان کُردستان شاخه سقزـ زیویه پس از احضار به اداره اطلاعات سقز بازداشت شده‌اند که تاکنون هویت ١١ نفر از آنها به نام‌های خالد عبداللهی، محمد فتاحی، سلیمان عبدی، عزیز مرزی ، صلاحی سرخی، لقمان الله‌مرادی، احمد قادری، کیوان احمدی ، خالد شیخی، انور فرج زاده و صلاح حسینی برای هه‌نگاو احراز شده است و هویت ۷ نفر دیگر تاکنون احراز نشده است.

از سرنوشت و محل نگهداری این ۱۸ معلم اهل سقز اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

هم‌زمان، پنج نفر از اعضای انجمن صنفی معلمان دیواندره به نام‌های امید شاه‌محمدی، عثمان رضایی، هیوا قریشی، پرویز احسنی و کاوه محمدزاده پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر و هم‌زمان، مریم احمدی، رضا الیاسی، بها ملکی، جبار پاکزاد و فاتح اسدی از معلمان و فعالین صنفی سنندج ساعت ۵:۳۰ دقیقه عصر به اداره اطلاعات سنندج و بازداشت شده‌اند.

هه‌نگاو مطلع شده است که این پنج معلم پس از چهار ساعت بازجویی و اخذ تعهد کتبی مبنی بر عدم شرکت در تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه آزاد شده‌اند.

نیروهای امنیتی آنها را ناچار کرده‌اند که تعهد بدهد در صورت شرکت در تجمع اعتراضی فردا بازداشت خواهند شد.

گفنیست که مریم احمدی و رضا الیاسی از اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان کُردستان شاخه سنندج ـ کلاترزان هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا