اخبار

وضعیت فاجعه‌بار کمبود دارو و بهداشت در میهن ما

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از کمبود نزدیک ۱۰۰ قلم داروی تولید داخل در ایران گفته و تصریح کرده که آنتی‌بیوتیک در بازار نیست. محسن فتحی گفته “اگر چاره نیندیشیم تابستان سختی از لحاظ تهیه دارو خواهیم داشت.”…

صنعت داروسازی در میهن ما به‌شدت دچار کمبود نیروی انسانی کارآمد و دلسوز و دشواری در تهیهٔ مواد اولیه است. کمبود‌های همیشگی و مقطعی، گرانی و صف‌های طولانی مردم در برابر برخی داروخانه‌ها ازجمله نمود‌های بارز وخامت وضعیت دارو در سال‌های اخیر بوده است، امری که بیماران و خانواده‌های آن‌ها را پستوهای مغازه‌های فروش آزاد دارو به‌قیمت‌های بالا در خیابان‌ها و کوچه‌پس‌کوچه‌های مختلف شهرهای بزرگ به‌ویژه تهران راهی کرده است. بسیاری از داروهای حیاتی هنوز در بازار داخلی با کمبودی چشمگیر روبرو است.

بالا رفتن هزینه‌های تولید دارو در ایران، امکان تولید را از بسیاری شرکت‌های داروسازی گرفته است. عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با سایت عصر ایران به بالا رفتن ۳۰ درصدی هزینه‌هایی از قبیل سوخت و حمل و نقل و افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران اشاره کرده و گفته است: «قیمت دارو به گونه ای است که کفاف هزینه‌هایی را که امسال شرکت‌های داروسازی دارند، نمی‌دهد.»

به گفته محسن فتحی بسیاری از اقلامی دارویی که در حال حاضر در بازار کمیاب یا نایاب است به این دلیل است که تولیدشان برای شرکت‌های داروسازی مقرون به صرفه نیست. به گفته او “در چنین شرایطی می‌گویند فلان شرکت با قیمت ارز چندبرابر دارو وارد کند”.

این نماینده مجلس گفته باید شرکت‌های بیمه‌گر به میدان بیایند و افزایش قیمت دارو را تحت پوشش خود قرار دهند تا به مردم فشار نیاید.

به گفته نماینده سنندج: «سازمان غذا و دارو به بهانه حمایت از بیمار اجازه نمی‌دهد شرکت‌های داروسازی قیمت‌ها را بالا ببرند ولی اینجا این حمایت از بیمار نیست بلکه از بین بردن صنعت دارو سازی در کشور است. وقتی صنعتی از بین می‌رود در نتیجه در نرخ اشتغال و سایر موارد تاثیر منفی دارد.»

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس چاره این معضل را در فشار بر سازمان‌های بیمه‌گر می‌داند تا پوشش بیمه‌ای را بیشتر کنند. او گفته: «در حال حاضر نزدیک ۱۰۰قلم دارو تولید داخل کم داریم. متاسفانه آنتی بیوتیک در بازار نیست. قطعا با این کمبود دارو سلامت جامعه تهدید می‌شود و باید چاره ای برای این مشکل اندیشیده شود.»

این نماینده مجلس تصریح کرده که اگر هرچه سریعتر چاره‌ای اندیشیده نشود “تابستان سختی برای تهیه دارو خواهیم داشت”. به گفته او باید قیمت دارو اصلاح شود ولی به گونه‌ای که به مردم فشار نیاید و سازمان‌های بیمه‌گر مکلف شوند این افزایش قیمت را پوشش دهند.

رئیس سازمان غذا و دارو نیز اظهارات مشابهی را مطرح کرده و گفته حدود ۳۰ قلم دارو در ایران دچار کمبود است که به دلیل قیمت پایین تولید آنها متوقف شده است. به گفته بهرام دارایی تنها راه چاره “اصلاح قیمت دارو مطابق تورم” است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا