اخبار

در محکومیت “سرکوب خشونت‌آمیز” معلمان و جامعه مدنی

افکار عمومی جهان بار دیگر در هفته‌های اخیر شاهد بالا گرفتن سرکوب و دستگیری معترضان جمهوری اسلامی ایران و تشدید سیاست های ضد انسانی رژیم “ولایی” بوده است. در این راستا،گروهی از کارشناسان و حقوقدانان مستقل سازمان ملل نسبت به “سرکوب خشونت‌آمیز” معلمان و جامعه مدنی در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند. آن‌ها خواستار پاسخگویی مسئولان جمهوری اسلامی هستند….

کارشناسانی که از سوی سازمان ملل منصوب شده‌اند اما به نمایندگی از آن صحبت نمی‌کنند، می‌گویند بیش از ۸۰ معلم توسط مقامات جمهوری اسلامی بازداشت یا احضار شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در جریان اعتراضات مکرر معلمان به شرایط کار و دستمزدهای پایین بازداشت‌‌های زیادی گزارش شده است. در این گزارش‌ها به تظاهرات‌ و تجمعات اول ماه مه، روز جهانی کارگر، در ایران اشاره می‌شود که در جریان آن بسیاری در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند. در این تجمعات شماری از فعالان کارگری و سندیکایی، از جمله رانندگان و کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بازداشت شده‌اند. بسیاری از این افراد هنوز در بازداشت به سر می‌برند.

کارشناسان سازمان ملل در بیانیه خود از موج بازداشت‌ها ابراز نگرانی کرده و می‌گویند: «ما از تشدید بازداشت‌‌های خودسرانه معلمان، مدافعان حقوق کارگران و فعالان سندیکایی، وکلا، مدافعان حقوق بشر و دیگر فعالان جامعه مدنی ایران نگران هستیم.»

این حقوقدانان می‌افزایند: «فضای جامعه مدنی و انجمن‌های مستقل ایران برای انجام کار و فعالیت‌های مشروع خود غیرممکن شده و روز به روز این فضا تنگ‌تر می‌شود».

کارشناسان همچنین گفته‌اند که از آغاز ماه مه بدین سو پنج نفر در اعتراضات گسترده‌تر به دلیل “کاربرد خشونت شدید توسط نیروهای امنیتی” کشته شده‌اند. آنها تصمیم دولت ایران در مورد قطع یارانه‌های مواد غذایی اساسی و موج فساد در جمهوری اسلامی را عامل تشدید این اعتراضات دانستند.

در این بیانیه آمده است، افرادی که مسئول اعمال خشونت‌های شدید علیه معترضان بوده‌اند باید با تحقیقات جامع و مستقل مورد بازخواست قرار گیرند.

در پی تحریم‌های گسترده آمریکا در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ ایران روز به روز در بحران اقتصادی بیشتری فرو می‌رود.

از نظر رهبر جمهوری اسلامی، اعتراضات مردمی در آبادان به دلیل فروریختن ساختمان متروپل و کشته شدن ده‌ها نفر و فسادی که در پس جریان ساخت این بنا نهفته بود، و نیز اعتراضات کارگری و تجمعات بازنشستگان به افزایش اندک حقوق مستمری‌بگیران، همگی به تحریک “دشمنان” جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا