حقوق بشر

بازداشت بیش از ۴٠ معلم و فعال صنفی در شهرهای مختلف کُردستان

طی دو روز گذشته بیش از ۴۰ معلم در شهرهای سنندج، مریوان، سقز و دیواندره توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده که تنها ٧ نفر از آنها آزاد شده و بقه کماکان در بازداشت به سر می‌برند و سرنوشت آنها نامعلوم است.

منابع هه‌نگاو گزارش داده‌اند که هم‌زمان با اعتراض معلمان شهرهای سنندج، مریوان، سقز و دیواندره بشدت ملیتاریزه شده و خطوط تلفن در دیواندره دچار اختلال شده است. نیروهای امنیتی و یگان ویژه در شهر سنندج با معترضین برخورد نموده و شماری از آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. همچنین گزارشات رسیده حاکی از آن است که از صبح امروز چندین فروند بالگرد بر فراز شهرهای سنندج، سقز و بوکان در حال گشت زنی هستند و نیروهای امنیتی در تمام اماکن عمومی و میادین شهرها مستقر شده‌اند.

هه‌نگاو ساعاتی پیش از مستقر شدن چندین تک‌تیرانداز سپاه پاسداران بر بام ساختمان اداره آموزش و پرورش سنندج و همچنین ساختمان‌های مشرف بر این اداره خبر داده بود.

بر اساس گزارش رسیده به هه‌نگاو، ظهر روز پنج‌شنبه بیش از ۲۰ نفر از نیروهای اداره اطلاعات به منزل صلاح حاجی‌ میرزایی عضو هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان کُردستان شاخه سنندج ـ کلاترزان هجوم برده و اقدام به بازداشت ایشان نموده‌اند. همچنین غیاث نعمتی از اعضای هیئت مدیره این انجمن  و بهزاد قوامی از اعضای انجمن نیز بازداشت بازداشت شدەاند.

هم‌زمان دست‌کم ۵ نفر از معلمان شهرستان سقز نیز در حین برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان آموزش و پرورش این شهرستان به نام‌های طاهر قادرزاده، اسماعیل ریحانی، آمانج امینی ، حسین محمدی و قادر یثرابی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. شب گذشته نیز دست‌کم ۱۸ نفر از معلمان سقز بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر، شب گذشته نیز دست‌کم چهار نفر از معلمان و اعضای انجمن انجمن صنفی معلمان مریوان به نام‌های آرام قادری، تحسین مصطفی، آرام محمدی و سیوان سلیمانی توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

هم‌زمان پنج نفر از معلمان مریوان به نام‌های صالح حبیبی، اسماعیل امینی، بختیار احمدی، خالد منبری و ناصح مرادی دیروز پس از احضار به اداره اطلاعات مریوان برای چندین ساعت بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفته و پس از اخذ تعهد کتبی مبنی بر عدم شرکت در اعتراضات سراسری روز پنج‌شنبه معلمان آزاد شده‌اند.

یک منبع مطلع در اینباره به خبرنگار هه‌نگاو اعلام کرد که نیروهای امنیتی در مریوان عادل محمدپور از معلمان باسابقه و بازنشسته مریوان را مورد ضرب و شتم قرار داده و از ناحیه دست مجروح کرده‌اند.

روز گذشته هه‌نگاو از بازداشت پنج نفر از اعضای انجمن صنفی معلمان دیواندره به نام‌های امید شاه‌محمدی، عثمان رضایی، هیوا قریشی، پرویز احسنی و کاوه محمدزاده خبر داده بود که این افراد کماکان در بازداشت به سر می‌برند.

دیروز دست‌کم ۱۸ نفر از معلمان سقز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند که تاکنون هویت ۱۴ از آنها به نام‌های خالد عبداللهی، محمد فتاحی، سلیمان عبدی، عزیز مرزی، لقمان الله‌مرادی، احمد قادری، کیوان محمدی، خالد شیخی، انور فرج زاده، سید صلاح حسینی، طاهر حامدی، زاهد مرادی، آوات رضوی و فاتح غفاری برای هه‌نگاو احراز شده است

دیروز نیز، مریم احمدی، رضا الیاسی، بها ملکی، جبار پاکزاد و فاتح اسدی از معلمان و فعالین صنفی سنندج ساعت ۵:۳۰ دقیقه عصر به اداره اطلاعات سنندج و بازداشت شده‌اند.

هه‌نگاو مطلع شده است که این پنج معلم پس از چهار ساعت بازجویی و اخذ تعهد کتبی مبنی بر عدم شرکت در تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه آزاد شده‌اند. گفتنیست که شامگاه سه‌شنبه نیز محمدرضا مرادی از اعضای انجمن صنفی معلمان در سنندج بازداشت شده است.

معلمان بازداشت شده در سقز؛ ۲۲ مورد که هویت ۱۹ نفر احراز شده است

۱ـ خالد عبداللهی ۲ـ محمد فتاحی ۳ـ سلیمان عبدی ۴ـ عزیز مرزی ۵ـ لقمان الله‌مرادی ۶ـ احمد قادری ۷ـ کیوان محمدی ۸ـ خالد شیخی ۹ـ انور فرج‌زاده ۱۰ـ سید صلاح حسینی ۱۱ـ طاهر حامدی ۱۲ـ زاهد مرادی ۱۳ـ آوات رضوی ۱۴ـ فاتح غفاری ۱۵ـ طاهر قادرزاده ۱۶ـ اسماعیل ریحانی ۱۷ـ آمانج امینی ۱۸ـ حسین محمدی  ١٩_ قادر یثرابی

معلمان بازداشت شده در دیواندره؛ ۵ مورد

۱ـ امید شاه‌محمدی ۲ـ عثمان رضایی ۳ـ هیوا قریشی ۴ـ پرویز احسنی ۵ـ کاوه محمدزاده

معلمان بازداشت شده در مریوان؛ ۹ مورد

۱ـ آرام قادری ۲ـ تحسین مصطفی ۳ـ سیوان سلیمانی ۴ـ بختیار احمدی (آزاد شده) ۵ـ خالد منبری (آزاد شده) ۶ـ ناصح مرادی (آزاد شده) ۷ـ اسماعیل امینی (آزاد شده) ۸ـ صالح حبیبی (آزاد شده) ۹ـ آرام محمدی

معلمان بازداشت شده در سنندج؛ ٩ مورد

۱ـ صلاح حاجی‌ میرزایی ۲ـ محمدرضا مرادی ۳ـ مریم احمدی (آزاد شده) ۴ـ رضا الیاسی (آزاد شده) ۵_ بها ملکی ( فعال صنفی و آزاد شده) ۶_ جبار پاکزاد ( فعال صنفی و آزاد شده) ٧_ فاتح اسدی ( فعال صنفی و آزاد شده) ٨_ غیاث نعمتی ٩ بهزاد قوامی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا