زحمتکشان

چند خبر کارگری

نقص فنی در «فیبر ایران» ۹۵ کارگر را بیکار کرد*
تجمع اعتراضی کارگران شهرداری اهواز*
رواج قرارداد غیر مکتوب و استقرار شرایط «استاد-شاگردی» در داروخانه‌ها*
شورا نماینده کارگران در هیأت امنای تأمین اجتماعی را معرفی نکرده بود*
تبرئه شش تن از دستگیر شدگان کرج*
سومین تجمع کارگران پلی اکریل ایران در پنج روز گذشته*
بیکارکردن ۹۵ کارگر «فیبرایران»:موقتی است و بعد از رفع نقص فنی کارگران مجددا به کار بازخواهند گشت*
بیکاری ۴۵۰۰ نفر در صنایع خودروسازی قزوین/ بیکاری ۳۳ درصد از قطعه سازان در اصفهان*…

نقص فنی در «فیبر ایران» ۹۵ کارگر را بیکار کرد

«بر اساس تفاهم نامه‌ای که کارگران با کارفرما امضاء کرده‌اند، قرار گذاشته شده است بعد از اتمام دوره مقری بیمه بیکاری کارفرما با رفع نواقص خطوط تولید مجددا کارگران کارخانه را به محل کار خود بازگرداند.»

یکی از کارگران شرکت فیبر ایران از بیکاری ۹۵ کارگر این کارخانه به سبب بروز نقص فنی در یکی از خطوط تولید آن خبر داد.

این کارگر که نخواست نامش فاش شود، با بیان اینکه بیکاری کارگران موقتی است، به ایلنا گفت: بر اساس تفاهم نامه‌ای که کارگران با کارفرما در حضور نمایندگانی از اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی و اداره تامین اجتماعی استان امضاء کرده‌اند، قرار گذاشته شده است بعد از اتمام دوره مقری بیمه بیکاری کارفرما با رفع نواقص خطوط تولید مجددا کارگران کارخانه را به محل کار خود بازگرداند.

این کارگر در ادامه تعداد کارگران شاغل در این کارخانه را ۱۵۰ نفر ذکر کرد و گفت: ۹۵ کارگر بیکار شده از کارگران خطوط شماره یک این کارخانه بودند و مابقی در خطوط شماره دو با حداقل ظرفیت تولید کار می‌کنند.

او با بیان اینکه تولید در این کارخانه به حداقل رسیده است، اظهار داشت: به نظر می‌رسد کارفرما با معرفی کارگران به بیمه بیکاری قصد داشته است مبالغی که می‌بایست ماهانه به حساب کارگران به عنوان حقوق واریز کند را در تعمیر خطوط دچار مشکل بکار گیرد.

کارفرما: کارگران بیکار نگران نباشند

مدیر کارخانه فیبر ایران نیز در گفتگو با ایلنا، ضمن تایید نقص فنی ایجاد شده در این واحد صنعتی، اظهار کرد: بروز نقص فنی در دستگاه پرس خطوط شماره یک کارخانه باعث تعطیلی این بخش و بیکاری ۹۵ کارگر شده است.

«محمد انصاری» با بیان اینکه ۹۵ کارگر بیکار شده این کارخانه مجددا به کار خود باز می‌گردند، افزود: بیکاری کارگران موقتی است و از تاریخ ۵ دی ماه مجددا به کارخانه باز می‌گردند.

او در توصیف روند تعمیرات اظهار داشت: در حال حاضر با تعمیر ۷۰ درصد از دستگاهای خطوط یک قصد داریم تا تاریخ مقرر مجددا این بخش از تولید را که متوقف شده است راه اندازی کنیم.

این کارفرما در ادامه در خصوص نگرانی کارگران از ادامه بیکاری تاکید کرد: ۹۵ کارگر بیکار شده کارخانه فیبر ایران به هیچ وجه نگران امنیت شغلی خود نباشند، چرا که به محض رفع مشکلات موجود همه آنان را به کار سابق‌شان باز می‌گردانیم.

او افزود: با توجه به اینکه با ایجاد نقص در خط شماره یک، ظرفیت تولید در خط شماره دو کارخانه محدود شده است، ناچار شدیم کارگران را برای دریافت مقرری به بیمه بیکاری معرفی کنیم در غیر اینصورت هیچ اجباری نبود که این عده از کارگران با تجربه را برای مدتی از کارخانه دور کنیم.

مدیر کارخانه فیبر ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گسترش بازار دلالی چوب، درخصوص مشکلات تامین مواد اولیه تولید این کارخانه گفت: تامین چوب به عنوان مواد اولیه تولیدات، تعداد زیادی از واحد های نیازمند به چوب را همانند کارخانه فیبرایران دچار مشکل کرده است.

او با بیان اینکه سیاست گذاریهای خوبی در زمینه کنترل بازار این محصول انجام نشده است، گفت: در صورت گسترش بازار دلالی و قاچاق چوب در گیلان و بی توجه‌ای مسئولان در کنترل این محصول، در آینده نه چندان دور تولید کنندگان محصولات چوبی دچار مشکل تامین مواد اولیه تولید خواهند شد.
***

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری اهواز

صبح امروز ۸۰ نفر از کارگران شرکت پیمانکاری «ساحل سبز خوزستان» وابسته به شهرداری منطقه دو اهواز در اعتراض به عدم دریافت مطالبات صنفی خود در پارک ایثار اهواز دست به تجمع زدند.

«لفته هویزابی»، نماینده کارگران منطقه ۲ شهرداری اهواز با اعلام این خبر به ایلنا گفت: صبح امروز کارگران خدماتی فضای سبز منطقه دو اهواز در اعتراض به تعویق حقوق و محقق نشدن سایر مطالبات صنفی‌شان دست از کار کشیده و در پارک ایثار اهواز، که محل کارشان است تجمع کردند.

او تعداد کارگران فضای سبز شهرداری منطقه ۲ اهواز را ۱۱۵ نفر ذکر کرد و افزود: کارفرمای شرکت ساحل سبز خوزستان از شهریور ماه سال ۹۰ با هیچ یک از کارگران خود قرار داد همکاری منعقد نکرده است.

هویزابی در ادامه در مورد سایر مطالبات کارگران گفت: کارگران در این تجمع اعتراضی خواستار پرداخت مطالبات قانونی خود از جمله یک ماه حقوق (مهر ماه ۹۲) به همراه سنوات یکسال گذشته (از آبان ماه ۹۱) و همچنین حقوق اضافه کاری تعطیلات رسمی و پاسخ قاطع مسولان شرکت پیمانکاری ساحل سبز خوزستان در این زمینه شده‌اند.

نماینده کارگران منطقه ۲ شهرداری اهواز ادامه داد: دریافت فیش حقوقی از دیگر مطالبات کارگران فضای سبز منطقه دو اهواز است که چندین سال است انجام نمی‌شود.

این کارگر در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در شش ماه گذشته که از سوی اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی استان به عنوان نماینده قانونی کارگران انتخاب شده‌ام متاسفانه پی گیری‌هایم در مورد مشکلات کارگران با مسئولان به نتیجه مطلوبی نرسیده است.

هویزابی در خاتمه با بیان اینکه هیچ مقام مسئولی تا این لحظه پاسخگوی کارگران نبوده است، اظهار داشت: کارفرما به وضوح در حضور همین مسئولان بار‌ها با توهین، من و تعدادی از کارگران پی گیر حقوق صنفی‌مان را تهدید به اخراج کرده است.
***
رواج قرارداد غیر مکتوب و استقرار شرایط «استاد-شاگردی» در داروخانه‌ها
«هیچ گونه قرارداد کاری در داروخانه های تبریز مکتوب نمی شود زیرا این موضوع عرف نیست و محیط داروخانه ها وضعیت استاد – شاگردی پیدا کرده اند.»

رئیس انجمن صنفی کارگران فنی داروخانه‌های تبریز از حاکم بودن شرایط «استاد – شاگردی» در داروخانه‌ها و عدم انعقاد قرارداد کتبی با کارگران انتقاد کرد.

«موسی جهانگیرزاده» کارگران فنی داروخانه‌ها را قشری تحصیلکرده‌ که مظلوم واقع شده‌اند توصیف کرد و درباره مطالبات صنفی آنا به ایلنا گفت: در حال حاضر مهم‌ترین مشکل این کارگران، عدم رتبه بندی شغل‌شان در داروخانه‌ها است.

وی در تشریح عدم رتبه بندی شغلی کارگران فنی داروخانه‌ها بیان کرد: از نظر کارفرمایان، کارآموزی که شش ماه در داروخانه مشغول بوده است با کارگری که ۲۵ سال سابقه کار دارد یکسان است.

این فعال صنفی تصریح کرد: البته روشن است از نظر تجربه و دانش فنی، کارگری که ۲۵ سال سابقه کار دارد با کارآموزی که شش ماه کار کرده است قابل قیاس نیست اما کارفرمایان بدلیل آنکه می خواهند هزینه کمتری پرداخت کنند ترجیح می‌دهند به جای کارگر با سابقه، از کارآموزی استفاده کنند که با حقوق کمتر از حداقل قانونی هم تن به کار می‌دهد زیرا برایشان صرفه اقتصادی دارد.

به گفته جهانگیرزاده، هیچ گونه قرارداد کاری در داروخانه‌های تبریز مکتوب نمی‌شود زیرا این موضوع عرف نیست و محیط داروخانه‌ها وضعیت استاد – شاگردی پیدا کرده‌اند.

وی افزود: اداره کار از چنین تخلف مهمی چشم پوشی می‌کند و در شرایطی که شکایتی صورت نگیرد از داروخانه‌ها بازرسی نمی‌کند.

رئیس انجمن صنفی کارگران فنی داروخانه‌های تبریز در پایان اظهار داشت: این نهاد دولتی فقط به شکایات شخصی رسیدگی می‌کند و کارگران فنی داروخانه‌ها قاعدتا هیچگاه شکایت نمی‌کنند زیرا شغل‌شان را از دست می‌دهند.
***
شورا نماینده کارگران در هیأت امنای تأمین اجتماعی را معرفی نکرده بود
«مسئول کانون هماهنگی شورهای اسلامی کار استان البرز اصل معرفی آقای پارسا از جانب کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور برای عضویت در هیأت امنای تامین اجتماعی را تکذیب کرد و حتی منکر عضویت ایشان در هیئت مدیره کانون عالی شوراها طی یک سال و نیم گذشته شد.»

در ادامه مجادله «صندلی خالی» و در پی انتشار پاسخ مجمع عالی نمایندگان کارگری – یکی از سه تشکل رسمی کارگران ـ در خصوص اظهارت اخیر «علی اصلانی» مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان البرز، این مقام کارگری جهت تنویر افکار عمومی توضیحاتی را به ایلنا ارسال کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «علی اصلانی» پیش از این در گفتگویی که در تاریخ ۲۹ مهرماه منتشر شد، گفته بود: «در دو دولت احمدی‌نژاد، چه در زمانی که تامین اجتماعی به صورت هیئت مدیره اداره می‌شد و چه در زمانی که هیئت امنایی شد، نمایندگان واقعی کارگری هیچگاه اجازه نیافتند در تصمیم گیری‌های این سازمان حضور موثری داشته باشند.»

پس از این اظهارات، روابط عمومی مجمع عالی نمایندگان کارگران واکنش نشان داد و در متنی که به ایلنا ارسال کرد، به حضور یکی از اعضای شوراهای اسلامی کار در هیأت امنای تامین اجتماعی اشاره کرد و خطاب به آقای اصلانی نوشت: «آیا نامبرده انتخاب و حضور آقای «محمد پارسا» به عنوان رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای کار کشور را مصداق عضویت نماینده غیرواقعی کارگری در هیات امناء سازمان تأمین اجتماعی بگونه‌ای می‌داند که بدون حضور مؤثر در تصمیم‌گیری‌های این سازمان به منزله ترکش دولت احمدی‌نژاد با بی‌تدبیری جامعه کارگری را در سطح خرد و کلان دچار مشکلات عدیده نموده است؟!»

در تازه‌ترین اظهارات پیرامون این موضوع که میان دو تشکل عمده کارگری کشور، علی اصلانی، مسئول کانون هماهنگی شورهای اسلامی کار استان البرز اصل معرفی آقای پارسا از جانب کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور برای عضویت در هیأت امنای تامین اجتماعی را تکذیب کرد و حتی منکر عضویت ایشان در هیئت مدیره کانون عالی شوراها طی یک سال و نیم گذشته شد.

مسئول کانون هماهنگی شورهای اسلامی کار استان البرز در این باره گفت: مکاتبات رسمی که میان هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت قبل انجام شده‌ است نشان می‌دهد که مسئولان وقت این دستگاه دولتی در تمام مدت چهار سال گذشته نسبت به پیشنهادات ارائه شده برای معرفی اعضای کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی بی‌تفاوت بوده‌اند و وزارت کار دولت دهم.

وی بابیان اینکه در دولت قبل هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور حداقل سه نوبت برای معرفی نماینده‌ای به عنوان عضو کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی اقدام کرده بود، افزود: در تمام این مدت مسئولان وزارت تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی بدون توجه به این پیشنهادات آقای محمد پارسا را به نمایندگی از این کانون عالی در هیات امای سازمان تامین اجتماعی منصوب کردند.

این مقام کارگری بابیان اینکه اسناد این مکاتبات انجام شده از جمله شماره‌نامه‌های ثبت شده در دبیرخانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد که مسئولان این وزارت‌خانه در دولت قبلی نسبت به پیشنهادات کانون‌عالی شوراهای اسلامی کار کشور بی‌تفاوت بوده‌اند، گفت: به عنوان فعال صنفی خود را موظف می‌دانیم تا فارغ از گرایش‌های سیاسی با مسئولان دولتی در تعامل باشیم اما واقعیت این است که این وزارتخانه در دولت قبل پذیرای پیشنهادات کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور به عنوان یکی از نهادهای صنفی کارگری نبود.

اصلانی افزود: صرف نظر از اینکه سایر اعضای کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی با پیشنهاد کدام مجرای قانونی انتخاب شده‌اند، برای شوراهای اسلای کار، مسئله حائز اهمیت بی‌تفاوت بودن مسولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت گذشته نسبت به پیشنهادات ارائه شده است.

***
تبرئه شش تن از دستگیر شدگان کرج

پنج تن از اعضای کمیته‌ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری که به خاطر شرکت در مجمع عمومی این تشکل بازداشت شده بودند، پس از یک سال، در دادگاهی در رشت تبرئه شدند. بر طبقdownload-216 گزارشات، این فعالان کارگری در دادگاه از فعالیت‌های خود دفاع کرده و تمامی این فعالیت‌ها را جزء حقوق خود دانسته‌اند. آنان دفاع از حقوق کارگران را وظیفه‌ تمامی انسان‌های آگاه و متعهد دانسته‌اند. بی‌گناهی کارگران و فعالان کارگری این بار برای دستگاه قضایی نیز مشخص شده است. این واقعه بیانگر آن است که تمامی فعالان کارگری که تا کنون به دلایل واهی به زندان محکوم شده‌اند و احکام ظالمانه و غیرواقعی گرفته‌اند، نیز بی گناهند و باید از زندان آزاد شوند، از جمله محمد جراحی، شاهرخ زمانی، بهنام ابراهیم زاده ، رضا شهابی. کانون مدافعان حقوق کارگر ضمن تبریک به خاطر تبرئه‌ این فعالان کارگری، خواهان آزادی بی‌قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی است که به خاطر دفاع از حقوق کارگران و زحمتکشان و دفاع از آزادی‌های اجتماعی با احکام ظالمانه، در سال‌های گذشته محکوم شده‌اند.

کمیته‌ ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری / بنا به گزارش رسیده شش تن از اعضای کمیته هماهنگی به نام های سیروس فتحی، مسعود سلیم پور،میترا همایونی، سعید مقدم، فرامرز فطرت نژاد و مازیار مهرپور برای دفاع در برابر اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی» و «عضویت در احزاب و سازمانهای غیرقانونی» به دادگاه فراخوانده شدند. این افراد در تاریخ بیست و ششم خردادماه سال نود و یک در مجمع عمومی سالانه این کمیته به همراه دهها تن دیگر در شهرستان کرج دستگیر و پس از حدود بیست روز بازداشت با قرار کفالت آزاد شده بودند. این اعضا در دادگاه ضمن ردّ اتهام های وارده، عملکرد خود و کمیته هماهنگی را، نه در جهت اقدام علیه امنیت ملی، که در راستای منافع ملی و بطور مشخص عظیم ترین و گسترده ترین بخش ملت، طبقه کارگر، عنوان کردند.

اعضای کمیته هماهنگی همچنین در دفاعیات خود فعالیت های این کمیته را به عنوان تشکلی که به صورت علنی و آشکار به دفاع از منافع کارگران در عرصه های مختلف می پردازد، از جمله کمک به امر خطیر تشکل یابی کارگران و به ویژه ایجاد تشکل های مستقل کارگری دانسته و در این رابطه ممانعت های موجود و ایجاد سد و مانع از جانب سرمایه و هم زمان تامین شرایط مناسب برای ایجاد تشکل های مورد نظر کارفرمایان را که در جهت تامین منافع طبقاتی طبقه ی سرمایه دار ایجاد می شوند را مصداق بارز بی عدالتی و تبعیض طبقاتی اعمال شده از جانب سرمایه عنوان کردند.

نام بردگان، همچینن در بخش دیگری از دفاعیات خود ضمن ارائه ی مستنداتی مبنی بر تقاضای ثبت این تشکل و درخواست مکانی برای تشکیل مجمع عمومی، ابراز نمودند که این مستندات به خودی خود، دلیلی روشن بر رد اتهامات وارده است.

قاضی شعبه ی دو دادگاه انقلاب شهرستان رشت، پس از استماع دفاعیات و مشاهده ی مستندات، اتهامات وارده را فاقد وجاهت قانونی دانسته و حکم به برائت متهمین داد.
***

سومین تجمع کارگران پلی اکریل ایران در پنج روز گذشته

صبح امروز (یکشنبه ۱۲ آبان ماه) بیش از هزار نفر از کارگران پلی اکریل ایران برای سومین بار طی پنج روز گذشته،در اعتراض به سیاست «کوچک سازی» در مقابل ساختمان اداری این کارخانه در اصفهان تجمع کردند.

یکی از نمایندگان کارگری این کارخانه که نخواست نامش فاش شود دلیل تجمع امروز کارگران را بی‌توجهی به مطالبه توقف روند کوچک‌سازی این کارخانه دانست و به ایلنا گفت: امروز سومین روز از تجمع کارگران کارخانه پلی اکریل ایران در پنج روز گذشته است که در اعتراض به سیاست کوچک سازی کارخانه از سوی کارفرما اتفاق افتاده است.

او افزود: در صورتی که مسئولان این کارخانه نسبت به اعتراض کارگران در واگذاری شرکت پلی اکریل ایران به چند شرکت اقماری بی‌توجه‌ای نشان دهند به اعتراضات صنفی خود تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه می‌دهیم.

این کارگر با تاکید بر اینکه کارگران اصرار دارند همین امروز تکلیف کارخانه و کارگرانش مشخص شود، گفت: تا هم اکنون هیچ مسئولی پیگیر مشکلات کارگران کارخانه پلی اکریل ایران نبوده است و حتی مدیران کارخانه نیز در جمع اعتراضی کارگران حضور نمی‌یابند.

گفتنی است، کارگران شاغل در کارخانه پلی اکریل ایران مخالف تصمیم کارفرما مبنی بر جداسازی شرکت‌های زیر مجموعه این کارخانه هستند و معتقدند واگذاری شرکت پلی اکریل ایران به چند شرکت اقماری باعث تغییر مدیریت و کاهش امنیت شغلی کارگران و همچنین تغییر قرارداد‌های کاری و به تبع کاهش سایر مزایای حقوقی کارگران می‌شود به همین خاصر طی روزهای چهارشنبه، شنبه و امروز (یکشنبه)در اعتراض به تصمیمات اخیر کارفرما دست به تجمع زده‌اند.

***
بیکارکردن ۹۵ کارگر «فیبرایران»:موقتی است و بعد از رفع نقص فنی کارگران مجددا به کار بازخواهند گشت!

نقص فنی در «فیبر ایران» ۹۵ کارگر را بیکار کرد

بر اساس تفاهم نامه‌ای که کارگران با کارفرما امضاء کرده‌اند، قرار گذاشته شده است بعد از اتمام دوره مقری بیمه بیکاری کارفرما با رفع نواقص خطوط تولید مجددا کارگران کارخانه را به محل کار خود بازگرداند.»

یکی از کارگران شرکت فیبر ایران از بیکاری ۹۵ کارگر این کارخانه به سبب بروز نقص فنی در یکی از خطوط تولید آن خبر داد.

این کارگر که نخواست نامش فاش شود، با بیان اینکه بیکاری کارگران موقتی است، به ایلنا گفت: بر اساس تفاهم نامه‌ای که کارگران با کارفرما در حضور نمایندگانی از اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی و اداره تامین اجتماعی استان امضاء کرده‌اند، قرار گذاشته شده است بعد از اتمام دوره مقری بیمه بیکاری کارفرما با رفع نواقص خطوط تولید مجددا کارگران کارخانه را به محل کار خود بازگرداند.

این کارگر در ادامه تعداد کارگران شاغل در این کارخانه را ۱۵۰ نفر ذکر کرد و گفت: ۹۵ کارگر بیکار شده از کارگران خطوط شماره یک این کارخانه بودند و مابقی در خطوط شماره دو با حداقل ظرفیت تولید کار می‌کنند.

او با بیان اینکه تولید در این کارخانه به حداقل رسیده است، اظهار داشت: به نظر می‌رسد کارفرما با معرفی کارگران به بیمه بیکاری قصد داشته است مبالغی که می‌بایست ماهانه به حساب کارگران به عنوان حقوق واریز کند را در تعمیر خطوط دچار مشکل بکار گیرد.

کارفرما: کارگران بیکار نگران نباشند

مدیر کارخانه فیبر ایران نیز در گفتگو با ایلنا، ضمن تایید نقص فنی ایجاد شده در این واحد صنعتی، اظهار کرد: بروز نقص فنی در دستگاه پرس خطوط شماره یک کارخانه باعث تعطیلی این بخش و بیکاری ۹۵ کارگر شده است.

«محمد انصاری» با بیان اینکه ۹۵ کارگر بیکار شده این کارخانه مجددا به کار خود باز می‌گردند، افزود: بیکاری کارگران موقتی است و از تاریخ ۵ دی ماه مجددا به کارخانه باز می‌گردند.

او در توصیف روند تعمیرات اظهار داشت: در حال حاضر با تعمیر ۷۰ درصد از دستگاهای خطوط یک قصد داریم تا تاریخ مقرر مجددا این بخش از تولید را که متوقف شده است راه اندازی کنیم.

این کارفرما در ادامه در خصوص نگرانی کارگران از ادامه بیکاری تاکید کرد: ۹۵ کارگر بیکار شده کارخانه فیبر ایران به هیچ وجه نگران امنیت شغلی خود نباشند، چرا که به محض رفع مشکلات موجود همه آنان را به کار سابق‌شان باز می‌گردانیم.

او افزود: با توجه به اینکه با ایجاد نقص در خط شماره یک، ظرفیت تولید در خط شماره دو کارخانه محدود شده است، ناچار شدیم کارگران را برای دریافت مقرری به بیمه بیکاری معرفی کنیم در غیر اینصورت هیچ اجباری نبود که این عده از کارگران با تجربه را برای مدتی از کارخانه دور کنیم.

مدیر کارخانه فیبر ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گسترش بازار دلالی چوب، درخصوص مشکلات تامین مواد اولیه تولید این کارخانه گفت: تامین چوب به عنوان مواد اولیه تولیدات، تعداد زیادی از واحد های نیازمند به چوب را همانند کارخانه فیبرایران دچار مشکل کرده است.

او با بیان اینکه سیاست گذاریهای خوبی در زمینه کنترل بازار این محصول انجام نشده است، گفت: در صورت گسترش بازار دلالی و قاچاق چوب در گیلان و بی توجه‌ای مسئولان در کنترل این محصول، در آینده نه چندان دور تولید کنندگان محصولات چوبی دچار مشکل تامین مواد اولیه تولید خواهند شد.
***
بیکاری ۴۵۰۰ نفر در صنایع خودروسازی قزوین/ بیکاری ۳۳ درصد از قطعه سازان در اصفهان
از ۶ هزار نفری که در صنعت خودرو قزوین فعالیت می‌کردند حدود ۱۵۰۰ نفر باقی مانده‌اند و تیراژ تولید خودرو به یک پنجم کاهش یافته است و تولید خودرو، از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه در ماه به ۱۵ هزار دستگاه تقلیل یافته…
حسن زارع‌نژاد عضو هیات رئیس انجمن قطعه سازان در اولین نشست این شورا گفت: آزادسازی قیمت‌ها در دولت گذشته موجب تورم و گرانی‌های شدیدی شد و اینکه قرار بود درصدی از یارانه‌ها را به تولید اختصاص دهند تا به امروز اجرایی نشدو هر سال حدود ۲۰ درصد از ارزش مواد اولیه افزایش یافت و ۳۰ درصدی که دولت باید پرداخت می‌کرد تا خودرو فلج نشود پرداخت نکرد و به جایی رسیدیم که ۵۰ درصد از قطعه سازی‌ها تعطیل و از بین رفتند.

وی با اشاره به آماری از شهر قزوین گفت: از ۶ هزار نفری که در صنعت خودرو در این شهر فعالیت می‌کردند حدود ۱۵۰۰ نفر باقی مانده‌اند و تیراژ تولید خودرو به یک پنجم کاهش یافته است و تولید خودرو، از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه در ماه به ۱۵ هزار دستگاه تقلیل یافته است. دولت باید مسئله یارانه‌ها و هزینه‌های ناشی از آن را جبران کند تا سازندگان قطعات خودرو بتوانند به بقای خود ادامه دهند.

در ادامه رضا طباطباییان یکی دیگراز اعضای این شورا تصریح کرد: اجرای طرح ضربتی احیای خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است در ۳ ساله اخیر با بحران خودروسازی در کشور مواجه بودیم و به همه جا درخواست کردیم که این صنعت را اندازه گیری کند و به اندازه آن قوانین را تصویب کند. خودروسازی بزرگ‌ترین حرکت صنعتی و تاریخی کشور بوده و به عنوان سرمایه ملی باید به آن ارج نهاد.

وی با اشاره به آماری از تولید خودرو در سال ۹۰ افزود: در پایان سال ۹۰ در زمینه تولید خودرو در جایگاه سیزدهم جهان و در خاورمیانه از لحاظ تعداد تولید رتبه نخست را داشتیم. این در حالی است که هم اکنون جایگاه ما به شدت سقوط کرده است.

وی گفت: در افق ۱۴۰۴ حداقل‌ها بیان شده اما اکنون آن‌ها نیز به رؤیا تبدیل شده و در صورتی که بحرانی به وجود نمی‌آمد در سال ۱۴۰۰ به همه برنامه‌های خودرو دست پیدا می‌کردیم.

کارخانجات قطعه سازی بیشتر تعدیل شده‌اند

در ادامه نشست ابراهیم احمدی عضو انجمن قطعه سازان اصفهان گفت: کارخانجات قطعه سازی بیشتر از اینکه تعطیل شده باشند تعدیل شده‌اند و این بزرگ‌ترین ضربه به این صنعت بود.

وی گفت: هر چند آمار دقیقی از این تعدیل‌ها وجود ندارد اما در شهر اصفهان حدود ۳۳ درصد از نیروی انسانی دراین حوزه بیکار شده‌اند و اگر امروز می‌بینیم که تولید خودرو به یک سوم تقلیل یافته قطعات خودرو نیز به همین میزان تولیدشان کاسته شده است.

در خاتمه محمود نجفی سوری عضو هیات رئیسه سمنان گفت: هر چند که نقدینگی در جامعه چندین برابر شده اما متاسفانه به سمت تولید راه پیدا نکرده و سود فعالیتهای تولیدی در کشور بسیار پایین است اما همکاری دولت و سیستم‌های بانکی می‌تواند این نقدینگی را به سمت تولید هدایت کند.

وی افزود: در صورتی که نقدینگی به سوی تولید حرکت کند بخشی از آن نیز به قطعه ساز می‌رسد پس باید سعی شود تولید را سودآور کرد تا مردم تشویق شوند سرمایه‌ها را به این بخش هدایت کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا