حقوق بشر

گزارشی از آخرین وضعیت هاشم خواستار در زندان وکیل آباد مشهد

هاشم خواستار، معلم و کنشگر مدنی کماکان دوران محکومیت خود را در زندان وکیل آباد مشهد سپری می‌کند. مسئولان زندان باوجود نیاز آقای خواستار به رسیدگی پزشکی، به دلیل مخالفت وی با انتقال با دستبند و پابند از اعزام او به بیمارستان امتناع میکنند.

خبرگزاری هرانا – به گفته یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند، مسئولان زندان باوجود نیاز آقای خواستار به رسیدگی پزشکی، به دلیل مخالف وی با انتقال با دستبند و پابند از اعزام او به بیمارستان امتناع میکنند. این کنشگر مدنی که از ناراحتی های گوارشی و فشار خون بالا رنج میبرد، به همراه کمال جعفری یزدی و محمد حسین سپهری در یک اتاق بسر برده و ارتباط آنان با سایر زندانیان به شدت محدود شده است.

این منبع در ادامه افزود: «آقای خواستار به دلیل مشکلات پزشکی و کیفیت پایین غذای زندان، ناچار کمتر از غذا و بیشتر از میوه در وعده های غذایی استفاده میکند و این امر موجب کاهش وزن ایشان شده است. وی هم اکنون ۷۷ سال دارد و نسبت به روزهای اول بازداشت حدود ۲۵ کیلو وزن کم کرده و بسیار ضعیف شده. از روزی که به زندان وکیل آباد منتقل شده حتی یک ساعت هم حق استفاده از مرخصی نداشته است. علیرغم مشکلات پزشکی مسئولین زندان با مرخصی استعلاجی وی مخالف می‌کنند.»

هرانا پیشتر نیز در گزارشی به بررسی آخرین وضعیت هاشم خواستار و کمال جعفری یزدی در زندان وکیل آباد پرداخته بود.

هاشم خواستار در تاریخ ۲۰ مردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. آقای خواستار بهمن‌ماه ۹۸ در مرحله بدوی توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری به ۱۶ سال حبس، ۳ سال تبعید به شهرستان نیکشهر و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. گفته می‌شود مورد اتهامی از جمله “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، تشویش اذهان عمومی، همکاری با رسانه‌های خارجی، شرکت در تجمعات غیرقانونی” علیه وی در کیفرخواست صادر شد. آقای خواستار نهایتا توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی به ۱۶ سال حبس، ۲ سال تبعید به شهرستان نیکشهر و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

در اواسط مردادماه ۹۸ نامه ای با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای منتشر شده بود. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا