گوناگون

 حمله با نارنجک به عبادتگاه سیک‌ها در کابل

منابع داخلی  در افغانستان ساعاتی بعد از انتشار این خبر اعلام کردند که در جریان حمله  افراد مسلح به نارنجک به عبادتگاه سیک‌ها در کابل  دست کم دو نفر کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند.

خبرگزاری‌های بین‌المللی صبح روز شنبه هجدهم ژوئن/۲۸ خرداد از وقوع چند انفجار و نیز شنیده شدن صدای تیراندازی در یکی از محله‌های کابل، پایتخت این کشور خبر دادند.

منابع داخلی  در افغانستان ساعاتی بعد از انتشار این خبر اعلام کردند که در جریان حمله  افراد مسلح به نارنجک به عبادتگاه سیک‌ها در کابل  دست کم دو نفر کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند.

یک سخنگوی نهاد  امنیتی دولت امارت اسلامی در کابل با انتشار توییتی ضمن اعلام کشته شدن یک شهروند هندو و یک عضو طالبان و نیز زخمی شدن هفت تن دیگر، از پایان حمله به معبد سیک‌ها با «از بین رفتن مهاجمان» خبر داده است.

این در حالیست که رسانه‌های داخلی به نقل از شاهدان عینی یادآور شده‌اند که شمار تلفات این حمله با بارنجک که صدای تیراندازی نیز در جریان آن شنیده شده بود بیشتر از آنچه اعلام شده است.

یکی از رهبران جامعه سیک در کابل پیش‌تر به خبرنگار فرانس‌پرس گفته بود: «صدای تیراندازی و انفجارهایی را شنیدم که از سمت معبد سیک‌‌ها می‌آمد.»

خبرگزاری افق افغانستان در گزارش خود به دود بلند ناشی از انفجارها اشاره کرده که از نزدیکی عبادتگاه هندوان در محله «کارته پروان» واقع در شمال غرب کابل بلند می‌شود.

در این گزارش همچنین با استناد به آنچه به نقل از شاهدان در شبکه‌های اجتماعی بازتاب پیدا کرده، از شنیده شدن صدای تیراندازی نیز خبر داده شده است.

وزارت داخله طالبان ساعتی پس از وقوع انفجار‌های پیاپی در عبادتگاه‌ سیک‌ها در منطقه کارته پروان این خبر را تایید کرده و گفته‌بود که مهاجمان پس از انفجارها وارد ساختمان عبادتگاه شده و سپس تحت محاصره قرار گرفتند.

وزارت امور خارجه هند نیز پس از انتشار خبر این حمله ضمن ابراز نگرانی نسبت به انفجارهای صورت گرفته در معبد سیک‌ها اعلام کرد که این رویداد را از نزدیک دنبال می‌کند.

مکان‌های مذهبی به ویژه مساجد شیعیان در کابل و دیگر شهرهای افغانستان چندی است هدف انفجارها و حملاتی قرار می‌گیرند که اغلب مسئولیت آنها را داعش خراسان، شاخه گروهک خلافت اسلامی در افغانستان بر عهده می‌گیرد.

تازه‌ترین مورد از این انفجارها در همین راستا روز جمعه در مسجدی واقع در یکی از روستاهای ولسوالی «امام صاحب» در ولایت قندوز روی داد که در جریان آن دست کم یک نفر کشته و هفت تن دیگر مجروح شدند.

منابع محلی منشا این حادثه را یک مین جاسازی شده در مسجد روستای «الف بیردی» اعلام کردند که حوالی ساعت یک و نیم بعد از ظهر هنگام برپایی نماز جمعه منفجر شده بود./یورونیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا