بین‌المللی

آمادگی کارکنان راه‌آهن انگلیس برای اعتصاب؛ کابوس جدید جانسون

آمادگی کارکنان راه‌آهن انگلیس برای اعتصاب در اعتراض به کاهش دستمزدها  کابوس جدیدی را برای ادامه قدرت بوریس جانسون که به تازگی از فشارها برای استعفا به خاطر رسوایی پارتی گیت جان سالم به در برد، ایجاد کرده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، هرچند نخست وزیر انگلیس توانست به رغم تخلفات آشکار در آنچه که با حضور جانسون درمهمانی ها در ایام کرونا که به ماجرای رسوایی پارتی‌گیت شهرت یافت، از سد رای عدم اعتماد هم حزبی‌هایش عبور کند، اما سایه ابهام، ناامیدی و بی‌اعتمادی بر فضای سیاسی انگلیس حاکم شده و پیش بینی ناظران سیاسی نشان می دهد که دوران بوریس جانسون در قدرت چندان دوام نخواهد آورد.

اکنون بروز اعتراض ها و برنامه برای اعتصاب های سراسری چالش جدیدی را برای دولت متزلزل جانسون به بار آورده است.

خبرگزاری رویترز  در این زمینه گزارش داد : بیش از ۵ هزار نفر از کارگران راه آهن انگلیس در روزهای ۲۱، ۲۳ و ۲۵ ژوئن (۳۱ خرداد و ۲ و ۴ تیر)  اعتصاب خواهندکرد.

وزیر حمل و نقل انگلیس اعتصاب کارگران را که بزرگترین از نوع خود در ۳۰ سال گذشته خواهد بود محکوم کرده و گفته این اعتصاب باعث هرج مرج برای کارگران و دانشجویان در سراسر کشور خواهد شد.

گراند شاپس این اعتصاب را «اشتباهی بزرگ» توصیف کرده که باعث توقف رسیدن مردم به وقت های بیمارستانی، شرکت در امتحانات یاحضور در محیط کار خواهد شد.

اعتصاب های این هفته درحالی انجام می‌شود که فرودگاه‌های انگلیس به دلیل تاخیر و یا باطل شدن پروازه ها در لحظه آخر دچار  هرج و مرج شده اند و بسیاری از انگلیسی ها با تاخیرهای بزرگی در دفتر رسیدگی به گذرنامه‌ها مواجه شدند.

این تحولات همچنین فشارها  بر خانوارهای انگلیسی را نشان می‌دهد که بیشترین کاهش هزینه‌های زندگی را از دهه ۱۹۵۰ تاکنون تجربه می‌کنند. کارگران راه‌آهن می‌گویند در زمانی که تورم در حال افزایش است، با کاهش در ارزش دستمزد خود مواجه هستند.

شاپس در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر این که دولت باید برای تحمیل توافق و جلوگیری از اعتصاب وارد عمل شود، روز یکشنبه گفت که این وظیفه کارفرمایان است که با کارگران خود مذاکره کنند.

وزیر حمل ونقل انگلیس اتحادیه های کارگری را در این اعتصاب ها مقصر می داند اما مایک لینچ رئیس اتحادیه کارگری حمل و نقل، دریانوردی و ریلی گفته است که این اتحادیه فقط به دنبال افزایش دستمزدها به گونه ای است که پاسخگوی افزایش هزینه های زندگی باشد ولی کارپردازان این بخش پیشنهادهایی را داده اند که ممکن است هزاران نفر شغل خود را از دست بدهند.

حزب اصلی اپوزیسیون کارگر در انگلیس گفته که دولت باید برای یافتن راه حلی مناسب در مذاکرات شرکت کند.

لیزا ناندی، مسئول سیاستگذاری حزب کارگر در مقابله با نابرابری های منطقه ای، با اشاره به اهداف اعلام شده برای کاهش عدم توازن اقتصادی منطقه ای، گفت: این همان دولتی است که در سال ۲۰۱۹ با وعده ارتقاء به قدرت رسید.

وی گفت: در عوض چیزی که دولت ریاست آن را برعهده داشت هرج و مرج مطلق در بنادر، راه آهن و فرودگاه ها و هر جایی است که می روید. دلیل آن این است که این دولت نمی تواند از عهده مسئولیت خود بر آید.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا