اخبار

ادامه اعتراض‌ها در شهرهای مختلف میهن ما؛ از بازنشستگان تا رانندگان

کشور ما همچنان شاهد برگزاری تجمع‌های اعتراضی اصناف و گروه‌های مختلف اجتماعی است. شماری از بازنشستگان، رانندگان و خانواده معلم‌های بازداشت‌شده امرروز یکشنبه در شهرهای مختلف میهن ما دست به تجمع زدند….


گزارش‌ها حاکی از آن است که در روز یکشنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن)، در شهرهای مختلف ایران تجمع اعتراضی برپا شده است. از جمله گسترده‌ترین آنها، بازنشستگان در شهرهایی همچون اراک، ساری، اهواز، رشت، زنجان، شوشتر، کرمانشاه، دورود و شوش دست به تجمع زده‌اند.

بر اساس ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، معترضان شعارهایی همچون ”مدیر بی‌لیاقت، استعفا استعفا”، ”دولت بودجه نداره، به ما فشار میاره”، ”مدعی عدالت، خجالت، خجالت” و ”رزمندگان دیروز، گرسنگان امروز” سر داده‌اند.

دولت سیزدهم روز ۱۵ خرداد اعلام کرد که حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر را تنها ۱۰ درصد افزایش خواهد داد. این در حالی است که پیشتر و با موافقت شورای کار، قرار بود تا حقوق متوسط‍‌بگیران و سایر سطوح ۳۸ درصد افزایش یابد. بازنشستگان معترض، خواستار اصلاح مصوبه دولت و افزایش مستمری‌ها هستند.

در ویدئویی که در اکانت ”۱۵۰۰ تصویر” منتشر شده، بازنشستگان معترض در کرمانشاه یک سفره خالی را به طور نمادین تشییع کردند.

به گزارش دویچه وله، در اهواز نیز معترضان فریاد زدند: «رئیسی دروغگو، حاصل وعده‌هات کو.»

بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در رشت نیز در برابر اداره تامین اجتماعی این شهر دست به تجمع زدند و شعار ”فریاد، فریاد، از این همه بیداد” سر دادند.

تجمع رانندگان در تهران

از تهران نیز خبر می‌رسد که شماری از رانندگان کامیون‌های وارداتی، در مقابل ساختمان راهداری تهران دست به تجمع زده‌اند. این رانندگان معترض، برای پلاک گذاشتن بر روی کامیون‌های وارداتی خود، باید یک کامیون فرسوده و غیرقابل استفاده را خریداری و اسقاط کنند اما در پی افزایش شدید قیمت‌ها در ایران، از انجام این کار بازمانده‌اند.

رانندگان معترض، در این تجمع شعار ”ما اشتباه کردیم که واردات کردیم” سر دادند و در واکنش به حضور نیروی انتظامی فریاد زدند ”نیروی انتظامی، حمایت، حمایت”.

تجمع خانواده معلمهای بازداشتی

در شهرستان سقز در استان کردستان هم خانواده‌های ۱۱ معلم بازداشت‌شده با برگزاری تجمع در مقابل دادگاه این شهر، خواستار آزادی فوری معلمان دربند شدند.

وبسایت‌های حقوق بشری، روز پنج‌شنبه ۲۶ خردادماه از بازداشت ده‌ها فعال صنفی فرهنگیان در شهرهای مختلف استان کردستان از جمله در سنندج و سقز خبر داده بودند. این فعالان، در آستانه تجمع سراسریِ دوباره معلمان با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران بازداشت و شماری از آنها بعد از ۲ روز آزاد شدند.

اعتراض اصناف و گروه‌های مختلف اجتماعی در شهرهای گوناگون ایران در حالی ادامه دارد که این اعتراض‌ها اغلب با سرکوب نیروهای امنیتی ایران مواجه شده و در هفته‌های گذشته، بسیاری از فعالان صنفی بازداشت شدند. شماری از کارشناسان می‌گویند که با توجه به وضعیت اقتصادی نامطلوب در ایران بویژه استمرار گرانی‌ها، این اعتراض‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا